ÓDOROV NÁVRH JE FRONTÁLNYM ÚTOKOM NA SOCIÁLNY ŠTANDARD OBYVATEĽSTVA

ÓDOROV NÁVRH JE FRONTÁLNYM ÚTOKOM NA SOCIÁLNY ŠTANDARD OBYVATEĽSTVA

ÓDOROV NÁVRH JE FRONTÁLNYM ÚTOKOM NA SOCIÁLNY ŠTANDARD OBYVATEĽSTVA 620 330 Mr Hyde

Priatelia, aj keď sa stále regenerujem po náročnej kampani, nemôžem nereagovať na dnešný návrh Ľudovíta Ódora na ozdravenie verejných financií. Tieto opatrenia sa nedajú nazvať inak ako frontálnym útokom na sociálny štandard obyvateľstva. Filozofiou tohto dokumentu je: vytiahnuť peniaze od bežných ľudí z čo najväčšieho počtu ich vreciek, no obísť majetné vrstvy obyvateľstva.

Zvýšenie DPH, spoplatnenie návštev lekára (už nebudeme platiť Zajacove 20 korunáčky, ale Ódorovo euro), zvýšenie cestovného vo vlakoch, prepúšťanie v najväčších štátnych podnikoch (najmä na železniciach), zmrazenie miezd vo verejnej správe, zrušenie bezplatnej prepravy študentov a dôchodcov, odovzdanie nočnej vlakovej dopravy súkromníkom, zrušenie 13. dôchodkov, zníženie prídavkov na dieťa, tehotenskej dávky, príspevku pri narodení dieťaťa – to sú len niektoré opatrenia, ktoré mi doslova vyrazili dych.

Desiatky týchto opatrení budú mať drastický dopad na rodinné rozpočty. Je síce pravdou, že v mnohých prípadoch ide o okresávanie poberateľov, ktorí nie sú v hmotnej núdzi, v konečnom dôsledku to však uvrhne do pásma chudoby rodiny zo strednej triedy.

Ódorov tím sa dokonca neštíti ani siahnuť na kultúru či činnosť zdravotne znevýhodnených. Napríklad zrušením vzdelávacích poukazov či zrušením zníženej sadzby DPH pre registrované sociálne podniky, ktoré zamestnávajú predovšetkým znevýhodnených a zraniteľných zamestnancov.

EUFEMIZMAMI K OCHRANE MAJETNÝCH

Ódorov tím si veľmi dobre uvedomuje drastickosť týchto opatrení, preto využil eufemizmy, kde to len išlo (zvýšenie daní z osobných áut má názov „zelenšie zdaňovanie osobných áut“, zvýšenie kontroly a šikany ľudí na PNke nazvali Ódorovi experti ako „lepšie zacielenie kontrolnej činnosti počas poberania PN“, zmrazenie platov vo verejnej správe nesie názov „nulová valorizácia“ a tak ďalej).

Nemohli obísť ani majetné vrstvy obyvateľstva, preto sú niektoré opatrenia na mieste (vyššie zdanenie majiteľov viacerých nehnuteľností, zvýšenie progresívnej dane, zvýšenie dane z dividend), ale ich vyčíslenie je až smiešne nízke.

Pre ilustráciu: väčšina európskych štátov má daň z dividend nad 25%, Írsko dokonca na 51%. Slovensko ju ide zdvihnúť zo 7% na 15%.

Alebo progresívne zdanenie: väčšina štátov EÚ zdaňuje nadpriemerne zarábajúce osoby daňou nad 45%. U nás ideme zdvihnúť latku z 25% na 35%.

RIEŠENÍM JE SIAHNUTIE NA ZISKY A STOPKA PRE ZBROJENIE

Nespochybňujem vážnosť situácie a potrebu konsolidácie verejných financií. Hegerovsko-matovičovská klika nechala tento štát v troskách. Ale nemôžem zostať ticho, ak zodpovednosť za tento bordel majú niesť výhradne bežní ľudia – poctivo pracujúci, alebo nízkopríjmové skupiny ako seniori či študenti.

Absurdnosť Ódorovho snaženia korunuje ďalšie rozhodnutie vlády – odsúhlasenie nákupu systémov protivzdušnej obrany za 194 miliónov eur. Rozumiete? Vláda sa neštíti po eure – po dvoch vytiahnuť z každého občana v záujme ozdravenia verejných financií tisícky eur, no bez pohnutia brvou vynaloží desiatky miliónov eur na ďalší zbrojný kontrakt.

Riešením nie je zhadzovanie bremena krízy na plecia obyvateľstva, ale hľadanie zdrojov tam, kde ich je prebytok – v nadziskoch bánk, nadziskoch horných desať tisíc a v rozpočte na zbrojenie.

Pevne verím, že nová vláda túto šialenosť stopne.

Ja sa budem v nasledujúcich príspevkoch podrobnejšie venovať vybraným nezmyslom.

Zdroj: https://www.facebook.com/bekmatovartur


Prikladám podrobný materiál: