PETER WEIS: Ódorov návrh na ozdravenie verejných financií

PETER WEIS: Ódorov návrh na ozdravenie verejných financií

PETER WEIS: Ódorov návrh na ozdravenie verejných financií 620 330 Mr Hyde

Chvíľu trvalo, kým som si celý návrh prečítal. Jedným slovom: „katastrofa„. Niečo ste sa od p. Matoviča naučili. Toto možno bez ďalšieho nazvať ekonomickou atómovou bombou.

Hneď po prečítaní obsahu je každému zrejmé, že takýto návrh nemohol byť takticky predložený pred voľbami. Znamenalo by to, že strana Progresívne Slovensko by neatakovala 20, ale ledva 3 percentá. Každý vie, koho nominanti sú aktuálni odborníci a ku ktorej strane majú najbližšie. Takto sa s ľuďmi ale taktizovať nemá. Lebo slovo taktika pred voľbami naznačuje nečisté úmysly.

Najviac krok zverejnenia tohto katastrofického materiálu môžu dnes logicky ľutovať potenciálni voliči SaS, ktorí na poslenú chvíľu podľahli prieskumom a masírovaniu z televíznych obrazoviek v prospech naoko rastúceho PS. Je to pre nich dnes zrejme rovnaké sklamanie, ako pre voliča Hlasu, ktorý v elektronickom prostredí neskrýva sklamanie z vyjadrení svojho predsedu počas rokovaní o zostavení vlády. Ak by sa voľby konali dnes, je veľmi pravdepodobné, že Hlas a PS by sa do parlamentu nedostali vôbec. Ale to nie je podstatné, karty sú rozdané.

Poďme k navrhnutým opatreniam.

Opatrenia ako celok znamenajú jediné:

Nesiahnuť na nadnárodné korporácie a banky, ktorým sa za posledné obdobie darí a je im čo zobrať bez toho, aby ich to bolelo, resp. aby zvažovali presun do inej daňovej rezidencie.

Za obeť padnú bežní spotrebitelia. Zvýšenie sadzby DPH bez potreby zavedenia zdanenia iba posledného v reťazci. Poškodí všetkých, firmy aj spotrebiteľa. Útočí na už beztak malé rezervy domácností a núti ich ešte viac sa zadĺžiť, čo spustí domino efekt.

Výraznejšie zdaniť alkoholické nápoje, sladené nápoje, tabakové výrobky a hazard možno kvitovať. Nemám výraznejšie pripomienky. Konzumentov týchto ľudových „športov“ to však bez ďalších opatrení neodradí a iba to povedie k zvýšeniu kriminality. Drobné krádeže, lúpeže, úžera a pod.

Daň z darovania a dedenia. To snáď ani nemyslia vážne. Bez komentára. Toto sme tu už mali. Dôvodová správa k zmene dostatočne pokryla množstvo dôvodov, prečo nie. Najmä nie v dobe, keď majú ľudia napäté rozpočty.

Opätovné zavedenie koncesionárskych poplatkov? V čase, keď RTVS potrebuje programovú konsolidáciu a stráca dôveru obyvateľstva vo vyváženosť spravodajstva? Neskutočné.

Zdaňovanie podľa CO2. Toto je nezodpovedný naratív. A hlavne drahý, to nemá so šetrením nič spoločné. Veď ešte aj obľúbený progresivistický autor Václav Smil vo svojej knihe uvádza, že zvyšovanie jednotkovej ceny energie pre spotrebiteľa je spôsobené naoko zelenšími technológiami, ktoré sú však vždy drahšie. Viem, že premiér je fanúšikom CO2 agendy, lebo má o tom vo svojej aktuálnej knihe v modrej väzbe venovanú jednu celú kapitolu. A je zrejmé, že nekriticky akceptuje axiómy o tom, že na príčine všetkého zlého na planéte je jediná izolovaná príčina – CO2. Viem, že je excelentný matematik, ale nie dobrý fyzik a biológ. Tá kapitola je samousvedčujúca. Odporúčam mu iné kľúčové slová: vodná para a komplexnosť príčin. Na začiatok možno bude stačiť. Grganie kráv nateraz vynechajme. Uhlíková neutralita je obyčajná agenda, ktorá vyťahuje z vrecák spotrebiteľa iba ďalšie peniaze. Opýtajte sa na CO2 rastlín a fotosyntetizujúcich rias.

My sme na tomto blogu niekoľkokrát upozorňovali, že plandémia bude pre slovenskú ekonomiku likvidačná. Kto z vás nás počúval? Viem veľmi dobre, že ste to všetci čítali.

Takže ešte raz. Vy dobre viete, že p. Heger utopil Demokratov práve tým, že považoval Slovákov za jemu intelektuálne rovných, keď povedal, že má pri vysokej inflácii najlepší výber daní vôbec. Vy dobre viete, že keby ste s týmto plánom prišli 29.9., ostali by vám len tie hlasy zo zahraničia…

Opatrenia, ktoré chcete zaviesť, sú brzdou spotreby. Chcete zastaviť spotrebu? OK. O tom presne tieto opatrenia sú. Komu budú naše podniky vyrábať, keď nebude domáca spotreba? Na export? A čo služby? Kto pôjde do reštaurácie alebo do kaviarne mimo Bratislavy a Košíc? Uvedomujete si vôbec, čo to všetko bude znamenať? Má štát také rezervy na nárast podpory ľudí v hmotnej núdzi v situácii, keď pandemickí diletanti zabudli na investície a doslova nám pretestovali dedovizeň?

Ak to nie ste, vážení progresívci (nie liberáli, s týmto slovom to nemá nič spoločné), schopní prečítať a porozumieť tomu, dám na zamyslenie jeden citát, ktorý najlepšie popisuje vady vášho spôsobu myslenia.

Je od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu (1976) a je nanajvýš aktuálny.

A society that puts equality before freedom will get neither. A society that puts freedom before equality will get a high degree of both.”
― Milton Friedman

A presne toto robíte.

Venujte sa radšej tej slobode. Podporujte zachovanie ekonomickej úrovne bežného Slováka. Zabudnite konečne na cenzúru, boj s cudzími názormi, kašlite na agendy LPG-TDI (a iné písmenká a znamienka), CO2, neriešte Agendu 2030. Odsúďte diletantov, ktorí nás v mene plandémie ekonomicky zotročili a ešte sa pochválili tým, že tie požičané miliardy boli bez úroku, resp. že inflácia je najlepší pokladník.

To je tá lepšia cesta. My už teraz naozaj potrebujeme obsahovú odbornosť, nie nálepku odbornosť.

A tento návrh na ozdravenie pustite dole skartovačkou. Nič iné si nezaslúži. Je dlhý. Nič viac.

Zdroj: https://akw.sk/odorov-navrh-na-ozdravenie-verejnych-financii/

  • je zrejmé, že práve od tychto diletantov neprichadza nič dobré. sú zaslepený len do seba, aby ľudia prijali ich zvrátenosť. čo tam po tom, že ľudia pomrú od hladu, čo tam po tom, že vzrastie kriminalita a už vôbec nič o bohu. Ten je len vedľajší produkt a mi sme nad ním. Viera je prežitok, incest, pedofilia, zvrátenosť sú pre tychto deviantov, jediný možný spôsob života.
    Len aby ukázali, nového boha, zvráteneho a podľa ich zvratených predstav.. Títo akože (ludia) majú krátku pamäť. kde tento model bez boha už bol pred 33 rokmi. A kdeže sa tam našlo pre nich miesto? domnievajú sa že ak zakážu, kritizovať ich orientaciu, niečo dosiahnú? tak vlastne podlo a zákerné vravia, kto sa postaví na stranu bile-boha bude, súdený vezenim. lebo práve táto kniha=biblia, ukazuje, čo sme za podvodníkov a o čo nám ide.

  • Súhlasím s tým, že dočasný premiér je nanič fyzik a biológ. Ale rozhodne nie je ani dobrý matematik, maximálne tak počtár!!!