Žilinka reaguje na sťažnosti Čaputovej

Žilinka reaguje na sťažnosti Čaputovej

Žilinka reaguje na sťažnosti Čaputovej 620 330 Mr Hyde

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje podanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej na Ústavný súd SR, týkajúce sa výkladu ústavy v súvislosti s jeho činnosťou, za účelové. Povedal to v rámci svojho dnešného vyhlásenia pre médiá.

“Som toho názoru, že návrh je účelový a spor o výklad ustanovení ústavy bol umelo vytvorený,”

zdôraznil Žilinka. Ide podľa neho o pokračovanie dlhodobého tlaku, spochybňovania a diskreditovania jeho osoby.

Prezidentka žiada Ústavný súd SR o výklad ústavy z dôvodu, že jej generálny prokurátor odmietol doručiť rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR o návrhoch obvinených na konanie podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku. Žilinka tvrdí, že prezidentku po jej žiadosti požiadal o osobné prijatie, ale odpoveď nedostal. Podotkol, že nikdy nerozhodoval na základe ustanovenia paragrafu 363 s ohľadom na meno, priezvisko a status stíhanej osoby.

Tlačová konferencia GP 18.9.2023

Tlačová konferencia GP 18.9.2023

Ústava podľa neho nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach. “Prezident SR nie je nadriadený generálnemu prokurátorovi,” podotkol Žilinka s tým, že prezidentka nie je ani orgánom činným v trestnom konaní. Zdôraznil, že generálny prokurátor sa zodpovedá Národnej rade SR.

Dodal, že v rámci primeranosti je pripravený poskytnúť prezidentke informácie, ktoré sú potrebné na výkon jej funkcie.  Deklaroval, že rozhodnutie Ústavného súdu SR bude rešpektovať.

Žilinka navrhol 5. apríla 2023 prezidentke stretnutie, aby jej vysvetlil niektoré procesné postupy.

24. apríla 2023 zas pozval prezidentku GP, aby jej prokurátori odpovedali na jej otázky a podali jej vysvetlenia.

30. augusta 2021 bol Žilinka na návšteve prezidentky. Tomu predchádzalo vznesenie obvinenia bývalému prezidentovi policajného zboru Petrovi Kovařikovi. Na tomto prijatí Čaputová začala generálnemu prokurátorovi vysvetľovať skutkovú podstatu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Pred tým bol na návšteve Čaputovej Lipšic a tiež preberali túto vec. Žilinka o návšteve Lipšica u prezidentky nevedel. Uskutočnila sa bez jeho vedomia. Žilinka v podstate naznačil, že Čaputová pravdepodobne na základe Lipšicových inštrukcií ho tlačila, aby zaujal “správne” stanovisko v tejto veci, čo Žilinka odmietol.

Čaputová tiež vytýkala Žilinkovi, že sa jej nepáčilo ako reagoval na dvojnásobnú vraždu na Zámockej ulici.

Žilinka obvinil prezidentku z vytvárania tlaku, spochybňovania generálnej prokuratúry, zneisťovania verejnosti a útokov na jeho osobu. Podľa generálneho prokurátora sa tak deje kvôli tomu, že sa ho nepodarilo skrotiť a postaviť do jedného šíku s tými, ktorí majú plné ústa takzvanej očisty spoločnosti. Očista spoločnosti sa podľa neho musí robiť zákonným spôsobom, čím naznačil, že sa tak momentálne nedeje.

Žilinka na záver svojho vyhlásenia povedal, že prijal vnútorné rozhodnutie, o ktorom už informoval svoju rodinu. “Vo veľmi rozumnom a primeranom čase bude o týchto zámeroch informovaná aj verejnosť,” dodal s tým, že ide o reakciu najmä na útoky voči jeho osobe.

Prezidentka vo svojom minulotýždňovom podaní na Ústavný súd SR vyjadrila presvedčenie, že generálny prokurátor jej má povinnosť bez zbytočného odkladu poskytovať súčinnosť.

Žilinka sa vyjadril aj k útokom, ktoré proti nemu vedie Šeliga (momentálne pôsobí v strane Demokrati), pričom pripomenul jeho nedodržiavanie počas covidu platných opatrení, pričom hovoril o Šeligovom bezprizornom potulovaní sa po meste v čase zákazu. Podľa Žilinku je Šeliga ten posledný, kto by si mal na Generálnu prokuratúru otvárať ústa.

Žilinka tiež uviedol, že Šeliga úplne stratil zábrany a súdnosť o odbornosti ani nehovoriac. Počínanie Šeligu označil za akt absolútneho zúfalstva.

Vyjadrenie vo forme videa nájdete napríklad tu:  https://www.facebook.com/watch/live/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=watch_permalink&v=275032525368352