Kultúrna vojna v Berlíne

Kultúrna vojna v Berlíne

Kultúrna vojna v Berlíne 620 330 Doktor

Berlínsky LGBT klub nechce ubytovňu migrantov cez ulicu, bojí sa útokov moslimov

Proti vzniku novej ubytovne migrantov oproti berlínskemu LGBT klubu Die Busche sa rázne postavila jeho majiteľka. Obrátila sa priamo na starostu mesta s tým, že za vzrastajúcim počtom útokov proti ľuďom z queer komunity v nemeckej metropole stoja prevažne migranti z moslimského prostredia. Kvôli zvýšenému nebezpečenstvu vraj zvažuje, že svoj podnik po takmer štyridsiatich rokoch zavrie.

V budove bývalého hostelu naproti klubu plánujú úrady umiestniť až 650 žiadateľov o azyl z Turecka, Afganistanu a Sýrie, referoval bulvárny web BZ . Znepokojená majiteľka podniku Die Busche Carla Pahlauová sa kvôli tomu obrátila na starostu mesta Kaie Wegnera (CDU).

„V uplynulých mesiacoch množstvo zločinov voči homosexuálom v Berlíne enormne vzrástlo. Väčšina páchateľov sú migranti s moslimskými koreňmi,“ napísala mu v otvorenom liste. Ako poznamenávajú nemecké médiá, tamojšia justícia pritom žiadne dáta o náboženskom presvedčení páchateľov nezhromažďuje.

Pahlauová ale trvá na svojom. „Porozprávajte sa s policajtmi a ubezpečte ich, že ich mená nezverejníte. A porozprávajte sa s ľuďmi, ktorých sa takéto trestné činy týkajú,“ povedala denníku Die Welt na otázku, o čo svoje tvrdenie opiera. Hovorca policajných odborov GdP Benjamin Jendro povedal, že útokov proti LGBT ľuďom skutočne pribúda a obavy Pahlauovej preto berie vážne.

„Hovoríme o ľuďoch z krajín, kde sú nostalgické svetonázory a patriarchát rozšírenejšie ako v Nemecku a kde je homosexualita trestaná aj smrťou,“

povedal Jendro stanici N-TV.

Ak by otvorenie ubytovne malo znamenať konflikty medzi migrantmi a návštevníkmi klubu, Pahlauová ho radšej zavrie, povedala v rozhovore s BZ „Klub by potom už nemohol existovať,“ povedala majiteľka podniku, ktorý začal fungovať už v roku 1985 za čias komunistickej NDR, pričom na súčasnej adrese na Warschauer Platz vo štvrti Friedrichshain sídli od roku 2004. Štvrť má punkovú povesť, je v nej rad techno klubov.

Berlínsky starosta Wegner zatiaľ na otvorený list neodpovedal, mestský odbor sociálnych vecí, do ktorého kompetencie rozhodnutie o umiestnení ubytovne spadá, však trvá na svojom s tým, že ide o „humanistickú povinnosť“. „Sme radi, že sme našli vhodnú budovu blízko centra, v susedstve s existujúcou sociálnou infraštruktúrou,“ reagoval odbor na otázku stanice N-TV s tým, že za účelom ľudí z LGBT komunity posilní prevenciu a antikonfliktné opatrenia.

LGBT akce v berlínské čtvrti Friedrichshain. Ilustrační foto

LGBT akce v berlínské čtvrti Friedrichshain. Ilustrační foto

Časť politikov má pritom pre obavy Pahlauové pochopenie. „Rozhodnutie o umiestnení tohto zariadenia považujeme za katastrofu,“ povedali webu BZ dvaja poslanci kresťanskodemokratickej CDU Kurt Wansner a Timur Husein s tým, že budú požadovať prehodnotenie rozhodnutia. Podotkli pritom, že rizikové je nielen susedstvo LGBT klubu, ale aj blízkosť ďalšej veľkej diskotéky a miest, ktoré sú známe pouličným predajom drog.

„Chápem tieto obavy. Zaoberať sa reálne hroziacim konfliktom je správne a tu nepomôže zatvárať oči. Na druhej strane nie je dobré vytláčať zariadenie pre utečencov na okraj mesta,“ reagovala regionálna zákonodarkyňa liberálna FDP Marlene Heihselová.

Žiadny problém naopak v umiestnení ubytovne migrantov nevidela Wiebke Neumannová, ktorá má v sociálnodemokratickej SPD na starosti queer otázky. „Ak budú utečenci pripravení na svoje nové prostredie napríklad sociálnymi pracovníkmi, nebude tam žiadne zvýšené riziko konfliktu,“ odkázala.

V podobnom duchu sa vyjadrila Katina Schubertová, hovorkyňa postkomunistickej Levice pre sociálne otázky. „Utečencov nie je potrebné viniť z narušovania bezpečných zón. Musí vedieť, pre akých ľudí je ten klub určený. To si vyžaduje vzdelávanie a presviedčanie, ale nie odmietanie,“ povedala.
Na vyslovené obavy majiteľky klubu Die Busche ale rozporuplne reagovala aj samotná berlínska LGBT komunita. „Treba neustále zdôrazňovať, že medzi žiadateľmi o azyl sú aj queer ľudia, ktorí utiekli práve z tohto dôvodu,“ napísala napríklad online magazínu Siegessäule predstaviteľka trans komunity Michaela Dudleyová, ktorá Pahlauovú osočila z „homonacionalizmu“.

Majiteľka klubu Die Busche v rozhovore s denníkom Die Welt obvinenia z neznášanlivosti voči migrantom odmietla. „Aby bolo jasno: nemám nič proti utečencom a nenechám sa zatlačiť do pravicovo extrémistického kútika,“ povedala Pahlauová.

„Utečenci so sýrskym, afganským alebo tureckým pôvodom ale pochádzajú z oblastí, kde gayovia nie sú akceptovaní vôbec. A nie je to tak, že ubytovňa bude blízko – nie, otvorí priamo oproti môjmu klubu,“ upozornila.

„V konečnom dôsledku zodpovedám za bezpečnosť svojho obchodu, svojich zamestnancov a hostí – nie za integráciu. Rozhodne nechcem povedať, že všetkých 650 utečencov, ktorí tam majú byť ubytovaní, je proti gayom. Ale vždy je nejaké percento, nemusíme to lakovať na ružovo,“ odkázala Pahlauová.
V súkromí vraj jej postoj podporilo mnoho ľudí z LGBT komunity, ktorí sa boja verejne prehovoriť, aby neboli obvinení zo sympatií ku krajnej pravici. „Je to smutný vývoj, keď na niektoré veci už nie je dovolené upozorňovať,“ povedala majiteľka klubu Die Welt.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-berlinsky-lgbt-klub-nechce-ubytovnu-migrantu-pres-ulici-boji-se-utoku-muslimu-40443188?s=08