Atentát na JFK – nové zistenia

Atentát na JFK – nové zistenia

Atentát na JFK – nové zistenia 620 330 Doktor

Agent tajnej služby, ktorý bol pri JFK, prichádza s novými otázkami o atentáte

Bývalý agent tajnej služby, ktorý bol s prezidentom Johnom F. Kennedym, keď bol pred takmer 60 rokmi zavraždený v Dallase, vyvolal nové otázky o neslávne známej teórii „magickej guľky“ a možnosti, že sa do atentátu zapojilo viacero strelcov.

Paul Landis, teraz 88-ročný, bol mladý agent, ktorý mal za úlohu chrániť prvú dámu Jackie Kennedyovú, keď sa prezidentova kolóna presúvala mestom v roku 1963.

Paul Landis (88) bol len pár krokov od prezidenta Kennedyho, keď ho zabili.

Paul Landis (88) bol len pár krokov od prezidenta Kennedyho, keď ho zabili.

Spomína si, že v roku 1963 počul výstrel z Dealy Plaza, keď kráčal len pár metrov od prezidenta, povedal pre The New York Times . Potom začul ďalšie dva výstrely a videl, ako sa Kennedy prevrátil na zadných sedadlách otvorenej limuzíny.

Landis povedal, že sa musel prikrčiť, aby ho nepostriekali zvyšky mozgu

Tu sa Landisova správa líši od oficiálnych zistení vlády: V  chaose ktorý nastal povedal vyšetrovateľom, že vytiahol guľku, ktorá bola zaseknutá v zadnom sedadle auta, kde sedel Kennedy, a položil ju na prezidentove nemocničné nosidlá.

Guľka ráže 6,5 mm, o ktorej sa dlho predpokladalo, že ju našli na nosidlách texaského guvernéra Johna Connallyho po tom, čo mu vypadla z rany na stehne.

Warrenova komisia, nazývaná „čarovná guľka“, dospela k záveru, že strela, ktorú vystrelil osamelý strelec Lee Harvey Oswald, neuveriteľne prešla Kennedyho hrdlom zozadu, potom zasiahla Connallyho pravé rameno a potom nejakým spôsobom zranila aj jeho chrbát, hrudník, zápästie a stehno.

Správa zistila, že jedna z výstrelov minula kolónu áut, ďalšia bola „magická guľka“ a posledný výstrel smrteľne zasiahol Kennedyho do hlavy.

Prezident John F. Kennedy, prvá dáma Jacqueline Kennedyová a guvernér Texasu John Connally chvíľu predtým, ako sa 22. novembra 1963 ozvali výstrely.

Prezident John F. Kennedy, prvá dáma Jacqueline Kennedyová a guvernér Texasu John Connally chvíľu predtým, ako sa 22. novembra 1963 ozvali výstrely.

Landis umiestnil guľku na Kennedyho nosidlá v nemocnici, ale teraz verí, že v určitom bode sa guľka premiešala z nosidiel prezidenta na nosidlá guvernéra, keď ich tlačili k sebe, povedal pre The Times.

Warrenova komisia vylúčila, že guľka pochádzajúca z prezidentových nosidiel

„Nebol tam nikto, kto by zabezpečil miesto činu, a to ma veľmi trápilo,“ povedal Landis. „Všetci agenti, ktorí tam boli, sa zamerali na prezidenta.“
„Všetko sa to dialo tak rýchlo,“ pokračoval, „a len som sa bál, že – bol to dôkaz, ktorý som si hneď uvedomil. Veľmi dôležitý. A nechcel som, aby zmizla alebo sa stratila. Tak to bolo: ‚Paul, musíš sa rozhodnúť,‘ a ja som sa toho chytil.““

Landis, ktorého Warrenova komisia nikdy nevypočula, sa domnieva, že guľka zasiahla Kennedyho, ale bola odrazená a neprenikla hlboko do prezidentovho tela a vyskočila von skôr, ako ho vybrali z vozidla.

Pre The Times povedal, že vždy veril, že Oswald bol osamelý strelec, ale o šesť desaťročí neskôr tento záver spochybňuje.

„V tomto bode o sebe začínam pochybovať,“ povedal. „Teraz sa nad tým zamýšľam.“
Guľka, ktorá sa našla úplne neporušená, bola prostredníctvom balistickej analýzy  zhodná s Oswaldovým Mannlicher-Carcano, uviedla vo svojej správe Warrenova komisia.

Warrenova komisia dospela k záveru, že Lee Harvey Oswald bol jediným strelcom pri atentáte na JFK.

Warrenova komisia dospela k záveru, že Lee Harvey Oswald bol jediným strelcom pri atentáte na JFK.

Starnúci bývalý agent urobil bombastické odhalenie vo svojej pripravovanej knihe „The Final Witness“, ktorú vydá Chicago Review Press 10. októbra.

James Robenalt, právnik so sídlom v Ohiu a autor niekoľkých kníh o histórii, intenzívne skúmal atentát a pomohol Landisovi vybaviť si spomienky na ten deň. Verí, že Landisova kniha vyvolá nové otázky o Kennedyho smrti.

„Ak je to, čo hovorí, pravda, čomu mám tendenciu veriť, pravdepodobne to znovu otvorí otázku druhého strelca, ak nie ešte viac,“ povedal Robenalt pre The Times.

„Ak sa guľka, ktorú poznáme ako magická alebo nedotknutá guľka, zastavila v chrbte prezidenta Kennedyho, znamená to, že ústredná téza Warrenovej správy, teória jednej guľky, je nesprávna.“

Čo, dodal, by mohlo znamenať, že Connally bol zastrelený samostatnou guľkou a nie Oswaldom, o ktorom sa domnieva, že ho nedokázal dostatočne rýchlo nabiť.

Špekulácie o viacerých strelcoch sú populárnou teóriou už od bezprostrednej doby po Kennedyho atentáte.

„Ostatní budú musieť úplne analyzovať dôkazy, aby zistili, kam to teraz vedie,“ povedal Robenalt pre Vanity Fair.

Zdroj:
https://nypost.com/2023/09/10/secret-service-agent-who-was-with-jfk-when-he-was-assassinated-raises-new-questions-about-magic-bullet-theory/