Takto chuti vlastná produkcia

Takto chuti vlastná produkcia

Takto chuti vlastná produkcia 620 330 Doktor

Takto chuti vlastná progresívna produkcia. Reportáž z NYC.

V eskalácii starosta Adams hovorí, že migračná kríza „zničí New York City

Starosta Eric Adams v provokatívnych poznámkach na stretnutí radnice povedal, že „nevidí koniec“ migračnej krízy a obnovuje svoj tlak na federálnu pomoc.

V ostrej eskalácii migračnej krízy starosta Eric Adams povedal, že New York City ničí prílev 110 000 žiadateľov o azyl z južnej hranice a tvrdí, že nevidí spôsob, ako tento problém vyriešiť.

„Poviem vám niečo, Newyorčania, nikdy v živote som nemal problém, ktorému by som nevidel koniec – nevidím tomu  koniec,“ povedal starosta v stredu večer vo svojom úvodnom prejave na zhromaždení na Manhattane. „Tento problém zničí New York City.“

Pán Adams, demokrat vo svojom druhom roku v úrade, sa dostal do konfliktu s poprednými členmi svojej strany, keď sa New York City snažilo zabezpečiť ubytovanie a služby migrantom. Pán Adams celé mesiace kritizoval prezidenta Bidena a guvernérku Kathy Hochulovú za to, že nepomohli mestu zvládnuť žiadateľov o azyl, a žiadal dodatočné financovanie a urýchlené pracovné povolenia.

No vyjadrenia primátora v stredu boli zatiaľ jeho najhrozivejšie. Poukázal na nové prognózy, že rozpočtový rozdiel mesta by mohol narásť na takmer 12 miliárd dolárov – rovnakú sumu, akú predstavitelia mesta odhadujú, že by migranti mohli mesto stáť v najbližších troch rokoch.

„Každá komunita v tomto meste bude ovplyvnená,“ povedal pán Adams na stretnutí. „Máme deficit 12 miliárd dolárov, ktorý budeme musieť znížiť – každá služba v tomto meste bude ovplyvnená. My všetci.“

Nával migrantov, ktorí prekračujú južnú hranicu, zaplavil mesto, pričom takmer 60 000 obsadilo lôžka v tradičných mestských útulkoch a na viac ako 200 núdzových miestach. Keď sa školáci z New Yorku vo štvrtok vrátili do škôl, predstavitelia mesta uviedli, že pribudlo asi 20 000 detí migrantov.

Finančná a logistická záťaž spôsobila, že starosta toto leto opakovane žiadal Bidena o pomoc, pričom minulý týždeň povedal, že požiadavky mesta sú stále väčšinou „neriešené“ a vyzýva na federálnu pomoc a národnú „stratégiu dekompresie na hraniciach“.

Adams zopakoval kritiku v stredu

„Nedostávame žiadnu podporu v tejto národnej kríze,“ povedal.

Republikánski lídri, z ktorých niektorí poslali autobusy s migrantmi do New Yorku, čoraz častejšie využívajú starostovu kritiku Bidena ako tému pred prezidentskými voľbami v roku 2024. V utorok Kevin McCarthy, predseda Snemovne reprezentantov, citoval Adamsa vo vyhlásení, ktoré tvrdilo , že „neriešením krízy na hraniciach Biden poškodzuje krajinu“.

Vzbudilo to však aj hnev skupín presadzujúcich prisťahovalectvo a niektorých demokratov, ktorí označili rétoriku starostu voči migrantom za rasistickú, a dramatický obrať mesta, kde Ellis Island desaťročia slúžil ako brána do Ameriky.

Murad Awawdeh, výkonný riaditeľ newyorskej imigračnej koalície, uviedol, že vyjadrenia starostu sú nebezpečné a môžu viesť k násiliu voči imigrantom.

„To, čo sme videli pri rétorike, ktorú používa, je to, že negatívne pôsobí na ľudí proti ich novým susedom,“ povedal.

Spoločnosť právnej pomoci a Koalícia pre bezdomovcov uviedli, že vyjadrenia pána Adamsa „očierňuje ľudí, ktorí utiekli z nepredstaviteľných situácií vo svojich domovských krajinách“, a že zneli ako „okrajoví politici na krajnej pravici politického spektra“.

Od New Yorku sa vyžaduje, aby poskytlo prístrešie každému, kto to potrebuje – mandát, ktorý predstavoval obrovskú výzvu pre pána Adamsa, ktorý sa ho snažil oslabiť právnymi a strategickými opatreniami. Usiloval sa pôsobiť ústretovo k migrantom a zároveň vyvolával obavy z finančného dopadu ich prijatia.

Anne Williamsová-Isomová, zástupkyňa primátora mesta pre zdravotníctvo a ľudské služby, v stredu na tlačovom brífingu uviedla, že poskytovanie práva na úkryt je hlavným dôvodom, prečo sa migranti rozhodli prísť do mesta.

„Predtým bolo právo na prístrešie a to, čo sa deje v New Yorku, ako naše malé tajomstvo,“ povedala. „Teraz už celý svet vie, že ak pôjdete do New Yorku, budeme robiť to, čo vždy. Máme veľké srdce. Máme súcit. Postaráme sa o ľudí.“

Predstavitelia Bieleho domu vydali vyhlásenie, v ktorom obhajovali svoju reakciu na krízu v New Yorku, pričom zaznamenali 140 miliónov dolárov v nových federálnych fondoch pre mesto a štát v tomto roku a podľa nich boli konštruktívne rozhovory s guvernérom Hochulom o tom, ako čo najlepšie pomôcť štátu.

Hovorca Bieleho domu Angelo Fernández Hernández však vo vyhlásení uviedol, že „iba Kongres môže zreformovať náš narušený imigračný systém a poskytnúť dodatočné zdroje komunitám v celej krajine“.

Jedným meradlom rozdelenia problému v meste je zvyšujúci sa počet protestov mimo útulkov a v sídle starostu v Upper East Side v Gracie Mansion. Tón diskusie sa stal nepriateľským, demonštranti držali nápisy „Američania pred migrantmi“ a skandovali „Zatvorte hranice!“ a otvorene sa pýtali, či sú migranti vrahovia alebo násilníci.

Migranti, ktorí žijú v meste, vo štvrtok povedali, že nechcú byť príťažou, ale nechcú byť ani osočovaní.

Winder Donald (53), ktorý pochádza z Nikaraguy a prešiel niekoľkými rôznymi útulkami, povedal, že si hľadá prácu a našiel si len dočasné stavebné práce.

„Neviem, či budeme my vinní za zničenie mesta, ale pravdou je, že si myslím, že mnohí z nás urobili chybu, keď prišli do New Yorku, pretože tu nemôžeme pracovať,“ povedal pán Donald. „Bez pracovných povolení nemôžeme prispieť.“

Pán Donald povedal, že sa rozhodol opustiť New York a že si nedávno kúpil letenku do Indiany, kde mu priatelia z Nikaraguy povedali, že mu našli prácu v továrni.

Crisbany Rojas (28), ktorá pochádza z Venezuely, pricestovala do mesta pred tromi mesiacmi a žije v útulku v Long Island City v Queens, kde sa s ňou podľa vlastných slov pracovníci zle zaobchádzali. Povedala, že verí, že komentáre ako mal pán Adams prispeli k tomuto nepriateľstvu.

„Určitým spôsobom je pravda, že sme pre mesto záťažou, ale nechceme ňou byť,“ povedala pani Rojas. „Neradi sme na niekom závislí, ale tiež nemáme radi, keď nás očierňujú.“

Prostredie pre komentáre starostu – Upper West Side, bohatá štvrť na Manhattane, ktorej obyvatelia ho v primárnych voľbách starostu v roku 2021 zväčša nevolili – sa zdalo zvolené zámerne.

Adams povedal, že táto štvrť je domovom niektorých z najvzdelanejších ľudí v meste a spýtal sa, čo urobili, aby pomohli vyriešiť migračnú krízu.

„Keď sa ma pýtate na otázku o migrantoch, povedzte mi, akú úlohu ste zohrali,“ povedal. „Koľko z vás sa zorganizovalo, aby ste zastavili to, čo nám robia?“

Potom urobil posledné temné varovanie, než otvoril priestor otázkam z davu: „Mesto, ktoré sme poznali, čoskoro stratíme.“

Zdroj:
https://www.nytimes.com/2023/09/07/nyregion/adams-migrants-destroy-nyc.html