Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím X.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím X.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím X. 620 330 Mr Hyde

Začneme u nás doma. Pomýlený liberálny komentátor sa silno snažil, ale strápnil sa nakoniec sám. Znova je článok čisto faktografický. Tak príjemne čítanie.

https://www.youtube.com/shorts/6Ls38Xk0jyE

Ford vyradí z ponuky ďalšie tri spaľovacie autá, aj keď na elektromobiloch len tento rok prerobí o 100 miliárd viac, než čakal

Elektromobily modrého oválu jsou zjevným prodejním fiaskem, které ani zdaleka neplní velkolepé plány automobilky. Ty už byly odpískány, přesto Ford dál pokračuje po stejné trajektorii. Říkat jí „cesta do záhuby” není přehnané.

Svého času se Ford na českém trhu pral s Volkswagenem o pozici největšího importéra a také o pozici dvojky na celém trhu. K něčemu takovému má dnes modrý ovál hodně daleko. Za prvních sedm měsíců letošního roku značka prodala jen 3 574 aut, tedy o 974 méně než loni ve stejné době.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/ford-letos-vyradi-z-nabidky-dalsi-tri-spalovaci-auta-i-kdyz-na-elektromobilech-jen-letos-prodela-o-100-miliard-vic-nez-cekal/

Elektromobilita môže už onedlho tvrdo naraziť: Chýbať jej bude kľúčová komodita!

Svetu hrozí nedostatok lítia podľa niektorých analytikov už v roku 2025. Iní sa domnievajú, že sa nedostatok lítia, ktoré je nevyhnutné do batérií elektromobilov, prejaví neskôr. Analytici zo spoločnosti BMI nedostatok z veľkej časti prisudzujú dopytu po lítiu v Číne, ktorý v krajine prevyšuje produkciu tohto kovu.

Detaily: https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/elektromobilita-moze-uz-onedlho-tvrdo-narazit-chybat-jej-bude-klucova-komodita/

Alfa Romeo dala u poslednej novinky zákazníkom na výber medzi spaľovacím a elektrickým motorom, asi to nemala robiť

Italská automobilka chtěla tímto vozem udělat jakousi tlustou čáru za svou spalovací minulostí a možností volby pohonu dát zákazníkům najevo, že spalovací a elektrický pohon mohou být stejně „cool”. Kupci ale dali jasně najevo, co preferují.

Pohled na pokračující strádání Alfy Romeo musí fanoušky značky nutně dojímat. Italská automobilka přitom měla nakročeno k úspěchu, neboť se po letech vrátila k pohonu zadních kol, který navíc spojila se šestiválcem s kořeny u Ferrari a manuální převodovkou. Přesto všechno ale novodobá Giulia propadla. A podobně je na tom i spřízněné SUV Stelvio.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/alfa-romeo-dala-u-sve-posledni-novinky-zakaznikum-na-vyber-mezi-spalovacim-a-elektrickym-motorem-asi-to-nemela-delat/

Európska veľmoc ruší veľkú výhodu elektromobilov. Hrozí, že ich predaje sa brutálne prepadnú

Podľa odborníkov z odvetvia podiel elektromobilov na nových registráciách v Nemecku v budúcom roku pravdepodobne prudko klesne. Dôvodom je zníženie štátnych dotácií. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

V pondelok (4. 9.) sa v Mníchove začal automobilový salón IAA, ktorý potrvá až do nedele 10. septembra. Automobilky Volkswagen a BMW sú optimistické, pokiaľ ide o dopyt po elektromobiloch v dlhodobom horizonte. Nemecký autoklub ADAC však považuje za potrebné na povzbudenie dopytu, aby štát pokračoval dotáciách.

Test ukázal, že s elektromobilom stačí ísť len o 16 km/h rýchlejšie, aby jeho dojazd klesol o neskutočných 137 km

Z oficiálních údajů automobilek se může zdát, že se s novými elektromobily dá někam dojet. Nedá, tedy pokud nejedete „přesně podle síťového grafu”. Kapacita akumulátorů je tak malá a energetická náročnost provozu těchto aut potenciálně tak vysoká, že stačí malý rozdíl v rychlosti či akceleraci, aby dojezd doslova zkolaboval.

Řekli jsme to mnohokrát a musíme to říci znovu – životaschopnost elektrických aut stojí a padá s jejich akumulátory. Všechno ostatní je dávno „vyřešené” a je obdobné či lepší než u spalovacích aut. Dokud ale do vozu musíte dát několik metráků velké baterie, která zřídkakdy reprezentuje cokoli víc než obdobu 25litrové nádrže nafty, jíž budete doplňovat snadno hodiny, akcie elektrických vozů rychle klesají.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/test-ukazal-ze-s-elektromobilem-staci-jet-o-16-kmh-rychleji-aby-dojezd-klesl-o-neskutecnych-137-km/

Koľko stoja batérie nových elektrických áut? Z ich cien sa ľahko zatočí hlava

Automobilky nerady zverejňujú ceny akumulátorov ako samostatného dielu. Majú na to dôvod, lebo väčšinu zákazníkov by vystrašili a možno aj odradili od kúpy elektromobilu. Pritom pre spotrebiteľa ide o dôležitú informáciu, aby zvážil, či je pre neho ekonomicky výhodný aj vzhľadom na servisné opravy v budúcnosti.

Pri súčasných elektrických autách je hlavnou témou ich trakčná batéria. Pre prevádzku sú dôležité parametre ako kapacita, hmotnosť, rýchlosť nabíjania a tepelný manažment. Lenže zároveň ide o najdrahšiu súčasť elektromobilov, ktorá zvyšuje ich predajnú cenu a tým limituje ich masové rozšírenie.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/679985-kolko-stoja-baterie-novych-elektromobilov-z-ich-cien-sa-lahko-zatoci-hlava/

Novinár horiaci pre elektrinu si mohol vybrať auto na dlhú cestu a zvolil diesel. Teraz sa pýta: Kto potrebuje elektromobil?

Je to až tragikomická situace, uvážíme-li všechny okolnosti. Některé zboží se zkrátka prodává samo a elektromobily to opravdu nejsou, při cestování na delší vzdálenosti rozhodně ne.

Jakkoli mohou mít příznivci elektromobilů pocit, že se nikdo z naší redakce neobejde bez užraného velkoobjemového spalovacího motoru, realita je jiná. Na samotném typu pohonu nám nezáleží, nejsme „rasisté”, netrpíme předsudky.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/novinar-horici-pro-elektromobily-si-mohl-vybrat-auto-na-delsi-cestu-a-zvolil-diesel-ted-se-pta-kdo-potrebuje-elektromobil/

Veľké európske mesto zaviedlo emisný poplatok, veľa starších áut platí 15 eur na deň za vstup!

ondýn zaviedol emisný poplatok, respektíve výrazne ho postupne rozšírili, a potvrdzuje tak, že jazda v meste je drahá. Nielen preto, že kvôli neustálej akcelerácii a brzdeniu rastie spotreba paliva. Vodičov čoraz viac ovplyvňujú aj daňové povinnosti pre autá, nespĺňajúce aktuálne ekopožiadavky.

Tak sa stalo, že Londýn koncom augusta 2023 rozšíril takzanú ultra nízkoemisnú zónu do všetkých častí mesta. Dostať sa doň stále môžete aj so starším vozidlom, no priplatíte si slušnú sumu.

Detaily: https://www.topspeed.sk/novinky/velke-europske-mesto-zaviedlo-emisny-poplatok-vela-starsich-aut-plati-15-eur-na-den-za-vstup/23707

Upresnené informácie o cenách nových batérií pre elektromobily berú slová z úst, ani záruka veľa nerieši

Automobilky dělají všechno pro to, abyste si od nich koupili elektromobil, stále intenzivněji prosakující informace o ekonomické obhajitelnosti jejich dlouhodobého používání ale říkají, že se něčemu takovému máte obloukem vyhnout.

Není to poprvé, co se tomuto tématu obšírně věnujeme, ceny náhradních baterií pro elektromobily jsme si prošli už před rokem a půl. Na celém článku ale ve výsledku nebylo zajímavé ani tak to, kolik jednotlivé akumulátory stojí, ale to, jak málo jsou automobilky ochotné o celé věci vůbec mluvit.

Detaily: https://www.autoforum.cz/technika/upresnene-informace-o-cenach-baterii-pro-elektromobily-berou-slova-z-ust-ani-zaruka-mnoho-neresi/

Keď hurikán Idalia spôsobil záplavy, niektoré elektrické vozidlá vystavené slanej vode začali horieť

Floridčania sužovaní hurikánom Idalia tento týždeň možno neočakávali ďalšiu hrozbu – že záplavová voda by mohla spôsobiť, že ich autá náhle vzplanú.

Napriek tomu sa presne to stalo, keď sa dve elektrické vozidlá vznietili po tom, čo boli ponorené v slanej vode rozdrvenej búrkou. Hasiči v Palm Harbor na Floride uviedli incidenty, ktoré sa týkali spoločnosti Tesla, a varovali majiteľov, že ich nabíjateľné autobatérie by sa mohli spáliť, ak by boli vystavené slanej vode.

Detaily: Keď hurikán Idalia spôsobil záplavy, niektoré elektrické vozidlá vystavené slanej vode začali horieť – CBS News

Šéf výrobcu elektromobilov hovorí, že kúpiť si spaľovacie auto bude čoskoro ako stavať stajňu pre kone v roku 1910, je úplne mimo

Chápeme, že vzhľadom na to, s čím spojil svoj život, musí elektrickým autám neustále prihrievať polievočku. Podobné vyjadrenie je ale tak nekonečne hlúpe, že sa čudujeme, že ho kedy vypustil z úst.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/sef-vyrobce-elektromobilu-rika-ze-koupit-si-spalovaci-auto-bude-brzy-jako-stavet-staj-pro-kone-v-roce-1910-je-totalne-mimo/

Mníchov privíta Číňanov a pozýva aktivistov s lepidlom. Dorazia aj české nápady

Nemecký Zväz automobilového priemyslu (VDA) pozval na septembrovú automobilovú výstavu IAA Mobility do Mníchova ekologické hnutie Letzte Generation (Posledná generácia), ktoré kvôli nesúhlasu so spaľovacími motormi pravidelne blokuje rušné cestné a diaľničné ťahy. Akcia začína dnes a okrem mníchovského výstaviska sa bude konať aj v uliciach bavorskej metropoly.

Detaily: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/iaa-mnichov-autosalon-mobilita-protest-aktivista-bmw-opel-audu-byd-cina.A230817_162407_automoto_fdv

Z novej štúdie vyplýva, že batérie elektromobilov vám po rokoch odídu, nech s nimi zaobchádzate akokoľvek

A nie je to žiadne tliachanie, štúdia skúmala degradáciu batérií viac ako 12 500 Tesiel. Výsledky sú pre majiteľov elektrických áut smutné – po 8 až 10 rokoch vám batérie najskôr odídu, aj keby ste s nimi zaobchádzali ako s králikom Azuritom.

Detaily: https://www.autoforum.cz/technika/z-nove-studie-vyplyva-ze-baterie-elektromobilu-vam-po-letech-odejdou-at-uz-s-nimi-zachazite-jakkoli/