ESG – „zlaté teľa“ progresívcov sa rúca

ESG – „zlaté teľa“ progresívcov sa rúca

ESG – „zlaté teľa“ progresívcov sa rúca 620 330 Doktor

Americké zdroje hovoria, že „zlaté teľa“ progresívcov menom ESG sa rúca.  Je len otázkou času, kedy mánia  ESG pod vlastnou váhou skolabuje. Práve končí tam, kde sa zrodilo. V USA.

Pozri aj: https://www.institutcemi.sk/blog/co-je-to-esg
Alebo https://en.m.wikipedia.org/wiki/Environmental,_social,_and_corporate_governance)

Zdá sa, že krátka love story finančného sektora so „zodpovedným“ investovaním sa blíži ku koncu.

ESG je vraj v koncoch.

Ako to mám vedieť? Zamyslite sa nad činmi spoločnosti BlackRock, manažéra mnohých fondov a jedného z prvých a najzúrivejších zástancov environmentálnej, sociálnej a korporátnej metodiky investovania. Minulý týždeň spoločnosť a jej zakladateľ a generálny riaditeľ Larry Fink oznámil niečo odvážne: Spoločnosť dôrazne vyhlásila, že  ESG zašlo priďaleko a BlackRock bude súčasťou riešenia, aby jeho excesy nezničili americkú ekonomiku.

Poznámka BlackRock proti ESG prišla prostredníctvom oznámenia, že ustúpila od podpory environmentálnych a sociálnych požiadaviek akcionárov v procese „proxy“. Vo fiškálnom roku 2023 hlasovala za schválenie len 7 % týchto návrhov, čo je pokles z 22 % v roku 2022 a 47 % v roku 2021.

Dôvod: „Toľko návrhov akcionárov bolo prehnaných, chýbali im ekonomické výhody alebo boli jednoducho nadbytočné,“ uviedla firma.

Bravó zdravému rozumu!

O návrhoch splnomocnenca alebo akcionárov sa hlasuje na výročných zhromaždeniach verejných spoločností. Za posledných desať rokov sa nariadenia ESG začlenili do podnikového ekosystému Ameriky, keďže veľkí akcionári – BlackRock, ale aj miesta ako Vanguard a Fidelity – a poradenské firmy pre akcionárov ako ISS a Glass Lewis čoraz viac hlasovali za tieto mandáty, ktoré tlačili spoločnosti, aby znížiť svoju uhlíkovú stopu alebo nariadiť väčšiu rozmanitosť v predstavenstvách spoločností.

Áno, spočiatku boli úmysly dobré, kým sa ESG nezmenilo na ľavicového leviatana. ESG, ktoré používali skupiny aktivistov prezlečené za angažovaných dlhodobých akcionárov, sa stalo mechanizmom, v ktorom ľavica prinútila korporátnu Ameriku k presadzovaniu jej pokrivenej politickej agendy.

Diverzita sa stala eufemizmom pre dogmatické kvóty. Snaha o vyčistenie životného prostredia znamenala, že ropné spoločnosti nemohli vŕtať, aj keď zásoby vyschli, ako sa to stalo po ruskej invázii na Ukrajinu a inflácia stále zúri.

ESG tiež znamenalo, že korporácie museli prijať najradikálnejšie vízie Ameriky . Kvôli politike ESG Budweiser spravil katastrofálne rozhodnutie a najal trans-aktivistu Dylana Mulvaneyho, aby sa stal tvárou Bud Light v neslávne známych reklamách na sociálnych médiách. Disney vložil do svojich programov zameraných na deti ľavičiarstvo a gender politiku. V maloobchodnej sieti predajní Target vymyslel a vystavil „priateľské“ plavky pre trans ženy, ktoré ešte nepodstúpili operáciu.

Povstanie sympatizantov republikánov

Potom sa predstavitelia sympatizantov republikánov vzbúrili a zrušili zmluvy s manažérmi a finančnými inštitúciami, ktorí tlačili ESG. Inflácia prudko stúpala a ESG nepomohlo špirálovitým cenám plynu. Ľudia prestali pozerať filmy od Disney; predaj Bud Light naďalej klesá. Target bol bojkotovaný a nútený zmeniť kurz spolu s Budweiserom.

Sám Fink nedávno povedal, že už nebude používať termín „ESG“, pretože nesie príliš veľa politickej záťaže.

Strata BlackRock je obzvlášť veľká vec v ekosystéme ESG s hodnotou 30 biliónov dolárov, a to kvôli veľkosti spoločnosti – 9 biliónov dolárov v aktívach pod správou, najväčšieho správcu peňazí na svete. Fink sa kedysi zdal byť závislý na ESG, pretože skutočne verí, že korporácie môžu v spoločnosti zaviesť pozitívnu zmenu. BlackRock to tiež prinieslo veľa obchodov a fondy ESG pýtajú vyššie správne poplatky.

Teraz vidí nevýhody ESG a hovorí dosť!

Ku cti mu treba povedať, že Fink za posledné tri roky tlačil proti excesom ESG.

V januári 2022 vo svojom výročnom liste investorom napísal: „Akýkoľvek plán, ktorý sa zameriava výlučne na obmedzovanie ponuky a nerieši dopyt po uhľovodíkoch, zvýši ceny energie pre tých, ktorí si to môžu najmenej dovoliť, čo bude mať za následok väčšiu polarizáciu okolo zmeny klímy a narúša to pokrok“.

Za zmienku stojí jeho zápas s NYC ľavicovým kontrolórom Bradom Landerom. Lander má dohliadať na dôchodkové investície pre mestských policajtov na dôchodku, hasičov a učiteľov. Minulý rok začal tlačiť na Finka, aby sa začal zbavovať všetkých akcií ropných spoločností v ktorých je BlackRock akcionárom.

BlackRock spravuje peniaze pre fond, takže Landerove hrozby mali určitú váhu. Ale Fink mu povedal, aby sa nestaral (najkrajším možným spôsobom), podľa hodnoverných zdrojov. BlackRock je cez všetky svoje reči o ESG najväčším globálnym investorom do fosílnych palív. Odpredaj by nielenže zničil akcie týchto spoločností a dôchodkové výnosy, ktoré má Lander chrániť, ale zvýšilo by to infláciu na nebezpečnú novú úroveň.

Nedávno spoločnosť BlackRock začala používať screening  ESG selektívnejšie vo svojich aktívne spravovaných akciových fondoch a potom len „informatívne“. Hovorí sa, že to už nie je určujúci faktor pri nákupe akcií pre ich akciové portfólio v hodnote 4,5 bilióna dolárov.
Pre perspektívu, BlackRock spravuje ďalších 4,1 bilióna dolárov v takzvaných pasívnych fondoch, ktoré kopírujú rôzne indexy a majú nulové zložky ESG.

Zvyšok – len okolo 600 miliárd dolárov – je silne ovplyvnený metodológiou ESG, pretože tieto fondy investujú do obnoviteľných zdrojov a iných spoločností, ktoré sú v súlade s ESG.

Je to niečo nové? Vedúci predstavitelia  tvrdia, že nie; BlackRock vždy spravoval peniaze na základe potrieb a želaní klientov.
Dobre, ale istý finančný poradca s úzkymi väzbami na firmu tvrdí, že tieto screeningy ESG sa používajú čoraz menej na výber akcií mimo fondov špecifických pre ESG.

„ESG je v Európe stále populárny,“ hovoria zasvätení. „Pre investorov z USA je to v týchto dňoch najmä kozmetika v BlackRock. Už sa v skutočnosti nepoužíva pri rozhodovaní.“

Amen s tým.

Zdroj: https://nypost.com/2023/08/26/an-r-i-p-for-esg-is-near/