„Božie deti nie sú na predaj!“ Film Sound of freedom pokračuje vo svojej misii

„Božie deti nie sú na predaj!“ Film Sound of freedom pokračuje vo svojej misii

„Božie deti nie sú na predaj!“ Film Sound of freedom pokračuje vo svojej misii 620 330 Mr Hyde

K danému filmu sme už jeden článok mali: Ján Baránek o filme Sound of Freedom. Dnes Vám prinášame komentár od Rastislava Čižika – gréckokatolíckeho kňaza pôsobiaceho v našom hlavnom meste.  Obsah znova nie je nijako upravený a zverejňujeme ho v plnom znení.

Nie je pravidlom, že sa tvorcom filmu podarí zhrnúť jeho hlavnú myšlienku do názvu či repliky. V prípade filmu Sound of Freedom sa pokus vydaril.

Hoci výška tržieb neodráža automaticky skutočnú kvalitu diela, film Sound of Freedom sa nečakane umiestnil na prvých priečkach a slušne konkuruje aj favorizovaným „letným trhákom“, keď len za prvý mesiac premietania zarobil takmer 160 miliónov dolárov.

Šéf distribúcie Brandon Purdie v tlačovej správe uviedol: „V histórii bolo len desať filmov, ktoré mali počas druhého víkendu premietania viac než 35-percentný nárast oproti svojmu otváraciemu víkendu. Všetci však tento míľnik dosiahli počas Vianoc.“

Nikto ho nechcel

Pôvodne bol film produkovaný ešte pod hlavičkou 20th Century Fox a dokončený v roku 2018, ale keď Disney kúpil štúdio, projekt dostal červenú. Známy mexický producent a jedna z hlavných postáv Eduardo Verástegui považuje doslova za súhru zázrakov, že bol film prijatý s takým úspechom a vysvetľuje dôvod:

„Počas tých rokov sa pred nami zatvorilo mnoho dverí. Disney, Netflix, Amazon a ďalšie distribučné domy povedali ,nie, tento film nie je pre nás, nebude to dobrý biznis, nikto si predsa nepozrie film o obchodovaní s deťmi‘ tvrdili.“

Napokon sa ho po ôsmich rokoch ujal distribútor Angel Studios, známy aj skrze projekt Chosen. Verástegui, ktorý má na producentskom konte snímky, ako „Bella“ či „Little Boy“, hodnotí sled ďalších udalostí emotívne: „O tri mesiace neskôr – zázrak: 4. júl, Deň nezávislosti v Spojených štátoch, film je v kinách a na prvom mieste v rebríčku tržieb, otriasa svedomím a srdcom krajiny, ktorá je štatisticky považovaná za svetovú jednotku v zneužívaní detí.“

Producent a herec hovorí o skutočnom zázraku v morálnom zmysle: „Zázrak je, keď si vo svete lží a útokov pravda nielenže nájde cestu, ale postaví sa hneď na prvé miesto a zachráni mnoho životov.“ Pri hodnotení filmu herec premostil k známemu Orwellovmu citátu: „Vo svete univerzálnych lží je hovoriť pravdu revolučným činom. A presne takýmto revolučným počinom je aj film Sound of freedom.“

Rozmenené na drobné

Film rozpráva príbeh o prvej misii amerického bezpečnostného agenta Tima Ballarda. Po záchrane malého chlapca z pazúrov obchodníkov s ľuďmi sa dozvie, že jeho sestra je stále v zajatí. Dá výpoveď a vydáva sa na nebezpečnú cestu kolumbijskou džungľou, aby ju zachránil. Sám Ballard túto misiu podrobne opísal vo viacerých rozhovoroch, medzi ktorými vyniká interview s Jordanom Petersonom krátko pred premiérou filmu. Zmena zákonov v roku 2006 umožnila federálnym vyšetrovateľom stíhať páchateľov pedofilných zločinov v zahraničí rovnako, ako by ich boli urobili na americkej pôde.

Problém však nastával v prípadoch, kde páchatelia alebo obete žiadne väzby na USA nemali. V roku 2012 preto Ballard urobil životné rozhodnutie a odišiel z dobre platenej práce s takmer istým dôchodkom, aby spolu s niekoľkými bývalými kolegami založili „Operation Underground Railroad“ (OUR), organizáciu pracujúcu globálne a v partnerstve s orgánmi činnými v trestnom konaní na záchrane detí pred otroctvom a vykorisťovaním.

Božie deti nie sú na predaj

Božie deti nie sú na predaj

Vybrali ho aj pre vieru

Dôležitú úlohu v jeho životnom i filmovom príbehu zohráva viera. Práve viera bola totiž jedným z dôvodov, pre ktorý Ballarda jeho nadriadení poverili touto náročnou úlohou. Podľa Ballardových slov potrebovali na túto prácu „veriaceho človeka, lebo vedeli, že jeho duša bude týmito hrôzami zdrvená“.

Psychológ Peterson nastolil preto v rozhovore tému posttraumtickej stresovej poruchy, ktorá sa pri tejto práci dá predpokladať. Ballard priznal, že s týmto problémom zápasí pomocou viery, no tisíce hodín pozerania a prepisovania materiálu The Fight Against Worldwide Child Slavery & the Sex Trade | Jim… na vyšetrovacie a súdne účely v človeku zanechajú svoje stopy. Tim Ballard ich popísal ako „milióny dier v mozgu“, ktoré sa vytvorili následkom dlhých analýz dôkazových pedofilných nahrávok.

Zásadná podpora pochádzala od rovnako veriacej Ballardovej manželky, ktorá sa naplno prejavila pred spomínaným životným rozhodnutím medzi zdanlivou istotou a neznámym terénom. Okrem viery boli pre Ballarda silnou motiváciou vlastné deti, ktorých mali v čase založenia OUR šesť, no medzitým sa ich počet zvýšil na deväť.

Ballard v rozhovore s Petersonom spomína, že pri práci ho stále poháňala vpred vlastná úloha otca, keď v tvárach zneužívaných detí videl tváre svojich vlastných. Výsledkom jeho úsilia je nielen lepšie zabezpečenie rodiny oproti predošlému federálnemu zamestnaniu, ale v prvom rade zachránené životy päťdesiatich štyroch detí. Môže sa to zdať ako kvapka v mori, keďže odhady hovoria o 85 000 nezvestných deťoch, ktoré sú obeťami čierneho trhu. Ballard preto apeluje na komplexnejšie riešenia.

Nemožno na jednej strane bojovať s chápadlami chobotnice a na strane druhej ju kŕmiť, aby jej chápadlá dorastali a mocneli. Ako príklad uvádza v rozhovore iniciatívy istých skupín, ktoré sa snažia o nahradenie označenia pedofil eufemistickým spojením „minor attracted person“ (ľudia, ktorých priťahujú deti).

Rovnako sa Ballard rozhorčil nad súčasným násilím páchaným na deťoch, ktorým legislatíva dovoľuje podstúpiť mutiláciu a zničiť si prirodzený reprodukčný systém. Podľa zakladateľa OUR je to v konečnom dôsledku to isté, ako keby sme podporovali intímny pomer týchto detí s päťdesiatročnými pedofilmi.

Čo by ste robili, keby išlo o vaše dieťa?

Rovnaký dôvod pomoci vlastným deťom spojil aj hlavných predstaviteľov filmu. Postavu Tima Ballarda stvárnil známy herec Jim Caviezel, ktorý považuje snímku Sound of Freedom za najlepší film od čias Umučenia Krista.

Obsadenie hlavného hrdinu nevzniklo hneď; viacerí herci rolu odmietli a údajne nepomohlo ani vysoké navýšenie honorára. Nápad osloviť s ponukou Jima Caviezela dostal Tim Ballard. Keď mu Jordan Peterson v úvode rozhovoru položil otázku, prečo úlohu prijal tak promptne, Caviezel odvetil, že hlavným dôvodom sú jeho tri adoptované deti.

Podobnú skúsenosť z natáčania spomína aj Eduardo Verástegui:

„Jedného dňa som zavrel oči a povedal som sám sebe: Čo keby to bol môj syn? Čo keby uniesli môjho syna? Predstavte si zúfalstvo rodiča, ktorý otvorí izbu svojho dieťaťa a nájde prázdnu posteľ.“

Skúsený producent vníma film ako mocnú zbraň pri svojom zápase.

„Film dokáže vychovávať masy a inšpirovať.“ Sound of Freedom tento potenciál rozhodne má.

Zdroj: https://standard.sk/412022/bozie-deti-nie-su-na-predaj-film-sound-of-freedom-pokracuje-vo-svojej-misii