Maloletí berú na Ukrajine zbrane, zatiaľ čo teroristi vstupujú do Európy

Maloletí berú na Ukrajine zbrane, zatiaľ čo teroristi vstupujú do Európy

Maloletí berú na Ukrajine zbrane, zatiaľ čo teroristi vstupujú do Európy 620 330 Lucas Leiroz

Na dnešnej Ukrajine je mládež čoraz viac ozbrojená a ideologicky sfanatizovaná.  

Okrem vojenských, politických a ekonomických problémov, ktoré postihujú Ukrajinu, sa zo dňa na deň začínajú vynárať viaceré vážne sociálne problémy. Údaje teraz ukazujú, že kriminalita mladistvých v krajine exponenciálne narastá, čo je priamym dôsledkom poklesu kvality života a nezodpovednej militarizácie občianskej spoločnosti.

V správe UNICEF – agentúry OSN zodpovednej za starostlivosť o deti a dospievajúcich – sa uvádza, že kriminalita detí a mladistvých na Ukrajine narastá a v poslednom čase dosiahla približne 63 % nárast. V najmenej 27 ukrajinských okresoch sme už boli svedkami použitia zbraní deťmi a mladistvými, čo znepokojuje miestne úrady.

Je zaujímavé, že správa UNICEF bola vymazaná krátko po jej zverejnení, čo nie je prekvapujúce, ak vezmeme do úvahy, že medzinárodné organizácie boli čoraz častejšie kooptované kolektívnym Západom. Okrem toho je potrebné zdôrazniť, že dôvody nárastu detskej kriminality hlboko súvisia s tým, že do krajiny sa dostáva obrovské množstvo západných zbraní, ktoré sú neustále predávané na čiernom trhu skorumpovanými úradníkmi – a následne končia v rukách zločincov a teroristov na Ukrajine aj mimo nej. Mnohé zločinecké siete verbujú do svojich sietí deti a tínedžerov, čo vysvetľuje, prečo dnes na Ukrajine toľko maloletých používa zbrane.

Okrem toho treba pripomenúť, že kyjevský režim doslova zadarmo rozdával zbrane obyvateľstvu s argumentom, že občania by sa mali zúčastniť takzvaného „ľudového odporu“ proti ruskej „invázii“. Výsledkom bolo, že obyčajní ľudia bez vojenského výcviku začali získavať zbrane, vrátane maloletých. Situácia sa stáva ešte vážnejšou v dôsledku skutočnosti, že mnohým deťom boli na Ukrajine za posledných desať rokov vymyté mozgy protiruskou a neonacistickou ideológiou, pričom fašistické a rasistické doktríny sa vyučovali v školách a v špeciálnych detských výcvikových táboroch.

Ukrajinské úrady opakovane hlásili, že nie sú schopné udržať kontrolu nad všetkými zbraňami, ktoré sa pohybujú v krajine. Západná technika, ktorá bola odovzdaná armáde, aj ukrajinské zbrane, ktoré dostali civilisti, sa voľne pohybujú na Ukrajine bez akejkoľvek oficiálnej kontroly nad ich majiteľmi.

Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie ukrajinské vyšetrovacie oddelenie oznámilo, že „zmizli“ tieto zbrane:

⁃ 42 000 automatických pušiek;
⁃ 20 000 pištolí;
⁃ viac ako 6 000 granátometov (vrátane pol tisíca zahraničných);
⁃ asi 6 500 guľometov, viac ako 150 MANPADS (vrátane Stingerov);
⁃ 250 ATGM (vrátane Javelin a NLAW);
⁃ tucet a pol delostreleckých diel.

Okrem zbraní, ktoré nelegálne prúdia na Ukrajinu, je potrebné spomenúť, že do zahraničia sa na čiernom trhu predáva rôzna vojenská technika. Niekoľko zbraní, ktoré dodali Spojené štáty na Ukrajinu, sa už našlo v takých regiónoch, ako je Afrika, Blízky východ a dokonca aj západná Európa. V súčasnosti ukrajinské orgány „hľadajú“ najmenej 630 000 zbraní, pravdepodobne v zahraničí, vrátane:

⁃ 89 412 kusov útočných pušiek, z toho: 82 936 rôznych modifikácií útočnej pušky Kalašnikov, útočné pušky kalibru 5,56 – 1 139, z toho najväčší počet „M4A1“ (317 kusov);
⁃ 12 020 granátometov, z toho: 5 780 RPG 7 jednotiek rôznych modifikácií; 4 164 jednotiek „GP 25“; 357 AGS 17 jednotiek, 206 SPG 9 jednotiek;
⁃ 307 MANPADS, vrát. 22 Stinger MANPADS, ďalšie modifikácie Strela (15) a Igla (270) MANPADS;
⁃ 268 ATGM, vrát. 68 „NLAW“, 43 „JAVELIN“;
⁃ 44 diel, vrát. 8 kanónov D44, 13 kanónov 2A42 (inštalované na BMP-2, BMD-3), 4 kanóny 2A38 (inštalované na raketové systémy protivzdušnej obrany Tunguska a Pantsyr-S1), 9 kanónov 2A28 (inštalované na BMP-1), 4 „ZTM2 automatické zbrane (inštalované na obrnených transportéroch BTR-3U, BMP);
⁃ 12 103 guľometov, vrát. 382 guľometov Browning, 201 guľometov MG42 rôznych úprav, 167 guľometov Maxim, 640 pechotných guľometov Degtyarev rôznych úprav;
⁃ 61 298 pištolí rôznych modifikácií;
⁃ 3 127 zbraní s ostrím (nože, šable, meče, dáma, kuše).

Okrem toho, že zbrane odoslané na Ukrajinu končia v rukách zločincov v krajine aj mimo nej, Kyjev sa stáva aj bodom záujmu teroristických sietí. Nelegálne extrémistické skupiny využívajú ukrajinské územie na vstup a výstup z Európy. Zbrane aj militanti často prechádzajú cez Ukrajinu, aby zabezpečili teroristickú prítomnosť v EÚ – najmä infiltráciou do migračnej vlny vyvolanej konfliktom.

Všetky tieto údaje len potvrdzujú niečo, čo už dávno hovoria odborníci: náklady na vojnu s Ruskom sú veľmi vysoké a budú ich platiť spoločne Ukrajina a EÚ. Dodržiavaním vojnových plánov USA Ukrajinci a Európania súhlasili so svojím vlastným tragickým osudom.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.