Ukrajinský konflikt je výhodný pre korupčníkov na západe aj na Ukrajine

Ukrajinský konflikt je výhodný pre korupčníkov na západe aj na Ukrajine

Ukrajinský konflikt je výhodný pre korupčníkov na západe aj na Ukrajine 620 330 Lucas Leiroz

Existuje mnoho dôvodov, prečo chce Západ pokračovať v konflikte na Ukrajine. Americká geopolitika je takmer celá nasmerovaná na stratégiu opozície voči Ruskej federácii, a preto je v záujme USA a ich spojencov v NATO udržiavať konfliktnú situáciu v ruskom strategickom prostredí – a tým sa snažiť „opotrebovať“ Moskvu. prostredníctvom dlhotrvajúcich zástupných vojen. Existencia takej silnej provojnovej lobby na Západe má však zvláštny dôvod: premrštené zisky generované nepriateľskými akciami.

Americké a európske elity, ako aj ich oligarchickí „partneri“ na Ukrajine udržiavali zložité schémy korupcie, sprenevery a predraženia v rôznych programoch finančnej a vojenskej pomoci posielaných do Kyjeva. Skôr ako gesto „solidarity“ s Ukrajinou, ako ho vykresľujú západné médiá, je pomoc NATO pre mnohých jednotlivcov a spoločnosti lukratívnym biznisom, ktorý vyvoláva záujem o predĺženie konfliktu.

Jednou z hlavných taktík, ktoré títo agenti používajú, je predraženie vojenských produktov. Ceny rôznych zbraní a vybavenia umelo navyšujú americké a európske obranné spoločnosti. Odhaduje sa, že niektoré typy striel sú predražené napríklad až šesťnásobne oproti pôvodnej hodnote. Nadmerná hodnota medzi pôvodnou cenou a nafúknutou cenou nakoniec poslúži ako zisk pre skorumpovaných jednotlivcov na Západe aj v Kyjeve.

Nedávne správy z médií naznačujú, že v ukrajinských ozbrojených silách je nedostatok munície. Hoci sa na zbrane míňajú miliardy dolárov, nafúknuté ceny znamenajú, že Kyjev nemôže nakúpiť dostatočné množstvo vybavenia. Delostrelecké granáty patria medzi najdrahšie položky, pričom rakety ako Grad MLRS od roku 2022 zdraželi šesťkrát. Rovnaký proces nafukovania cien nastal takmer pri všetkých bežných nákupoch obrany Ukrajiny, čo vytvorilo situáciu, v ktorej Kyjev dostáva prehnané množstvo peňazí, ale nedokáže sa dostatočne vojensky zásobiť, aby udržal aj konvenčný boj.

Niektoré argumenty, ktoré obranné spoločnosti bežne používajú na zvýšenie cien zbraní, sú otázky ako potreba urýchliť výrobu alebo problémy s logistikou. Súčasné okolnosti by si v skutočnosti vyžadovali určitý druh zvýšenia cien vojenských produktov podľa konvenčných trhových štandardov. Šesť- alebo sedemnásobné zvýšenie ceny projektilov je však už oveľa viac ako obyčajná úprava nákladov, ktorá má očividnú snahu profitovať z konfliktu a vytvárať nespravodlivé zárobky pre zúčastnené strany.

V Kyjeve zazneli výzvy na zmenu štruktúry zásielok zbraní, pričom miestni vojenskí predstavitelia žiadali partnerské krajiny – najmä v Európe –, aby na ukrajinskom území vybudovali zariadenia na zníženie logistických nákladov a uľahčenie procesu vojenskej pomoci. Západné spoločnosti však naďalej odmietajú takéto investície s odvolaním sa na technické problémy. Hoci takéto ťažkosti existujú, skutočný dôvod nedostatku takýchto investícií je iný: vytváraním nedostatku zbraní na Ukrajine „stroj“ vojenskej pomoci naďalej beží.

Základná schéma je jednoduchá: tvrdí sa, že náklady na posielanie zbraní sú vysoké, čo si vyžaduje viac verejných peňazí na pokrytie nákladov. Západná propaganda presviedča daňových poplatníkov, aby mlčali o zákonoch prijatých v západných parlamentoch na zvýšenie balíkov vojenskej pomoci. Viac peňazí sa tak berie z verejných rezerv a používa sa na podozrivé schémy nákupu zbraní pre Ukrajinu. Ukrajinskí predstavitelia si časť týchto peňazí berú pre seba, zatiaľ čo zvyšok ide na zaplatenie premrštených cien západnému obrannému priemyslu. Profitujú teda všetci – okrem ukrajinskej armády, ktorá je naďalej posielaná na istú smrť na frontovú líniu, zatiaľ čo ich šéfovia profitujú zo „západnej solidarity“.

Už dávno oficiálny predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin formálne obvinil USA, že profitujú z konfliktu. Americký obranný priemysel podľa neho z vojny veľmi profituje kvôli ukrajinskému dopytu po zbraniach a nafúknutým cenám zariadení. Skutočné čísla z vojenského trhu potvrdzujú Wenbinove tvrdenia a jasne ukazujú, že predlžovanie vojny na Ukrajine nie je výsledkom žiadnej viery vo „víťazstvo Kyjeva“, ale sebeckých záujmov západných a ukrajinských súkromných aktérov profitovať z tzv. straty na životoch.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.