Plán PMC pre Ukrajinu ohlásený USA predstavuje čiastočný konvenčný zásah

Plán PMC pre Ukrajinu ohlásený USA predstavuje čiastočný konvenčný zásah

Plán PMC pre Ukrajinu ohlásený USA predstavuje čiastočný konvenčný zásah 620 330 Andrew Korybko

CNN citovala štyri nemenované administratívne zdroje, ktoré exkluzívne informovali, že USA zvažujú otvorene umožniť americkým súkromným vojenským kontraktorom (PMC) pracovať na Ukrajine na výplatnú listinu Pentagonu pod zámienkou, že tam budú udržiavať a opravovať vojenské vybavenie. Poľský premiér Tusk už koncom mája priznal, že „sú tam nejaké jednotky (na Ukrajine), myslím vojaci. Sú tam nejakí vojaci. Pozorovatelia, inžinieri“, takže tento vývoj by sám o sebe nebol ničím novým.

Na tomto návrhu je však problematické, že ide o čiastočný konvenčný zásah, ktorý riskuje normalizáciu čoraz otvorenejšej účasti západných síl na Ukrajine. Francúzsky prezident Macron nedávno ustúpil od svojej rétoriky o autorizácii vlastnej konvenčnej intervencie svojej krajiny, pravdepodobne v snahe získať späť voličov pred blížiacimi sa predčasnými voľbami, no tieto najnovšie správy ukazujú, že USA teraz namiesto toho začali flirtovať s týmto scenárom.

Ruskí predstavitelia opakovane prisľúbili, že sa tam zamerajú na všetky zahraničné sily, a možnosť, že by mohlo čoskoro zlikvidovať veľké množstvo amerických PMCS, rovnako ako Rusko v januári zabilo niekoľko desiatok francúzskych žoldnierov, čo by mohli USA využiť ako zámienku na ďalšie eskaláciu. Na jednej strane sa prezident Putin zdráha eskalovať, čo dokazuje jeho vlažná reakcia na nedávne bombardovanie návstevníkov pláže, ktoré bolo realizované Ukrajinou, no na druhej strane nemôže nečinne sedieť, keďže tieto PMC ohrozujú ruské jednotky.

Malo by sa preto považovať za samozrejmé, že by sa pravdepodobne stali prioritnými cieľmi, aj keď len z dôvodov „prestíže“, ako aj nádeje, ktorú niektorí ruskí politici vkladajú do ich možno veľmi medializovaných úmrtí, čím vytvárajú väčší tlak na USA, aby zmenili svoju politiku smerom k eskalácii konfliktu. Demokrati by pravdepodobne nezostali nečinne sedieť, keď Rusko zabíja PMC ich krajiny, ani by túto politiku pravdepodobne nezrušili tak krátko po tom, čo by mohla byť vyhlásená, a preto by sa očakávala eskalácia.

Pozorovatelia môžu len špekulovať o tom, akú formu by to mohlo mať, ale ide o to, že prejsť návrhom otvorene umožniť americkým PMC pracovať na Ukrajine na výplatnej listine Pentagonu, kde budú obsluhovať americké vybavenie, ktoré má zabíjať Rusov, predstavuje novú úroveň zapojenia sa do konflikt. Ruská „Katastrofa v Deir ez-Zor“, kde USA údajne zlikvidovali množstvo Wagnerových PMC začiatkom roku 2018, sa stala predtým, ako  bolo formálne priznané vzťahy tejto skupiny s ministerstvom obrany.

V súlade s tým bola pripravená scéna pre Rusko, aby deeskalovalo tým, že sa necítilo pod tlakom reagovať na to, čo sa stalo, ale to by nebo tentol prípad, keby Rusko zabilo amerických PMC na Ukrajine, ktorí sú oficiálne na výplatnej listine Pentagonu po formálnej zmene politiky administratívy, voči tejto citlivej téme. S ohľadom na to, USA očividne vedia, do čoho idú, ale jastrabia frakcia, ktorá stojí za týmto návrhom, ho naďalej presadzuje ako spôsob, ako prejaviť ďalšiu solidaritu s novým spojencom ich krajiny.

V polovici júna bolo vysvetlené, že „Bezpečnostný pakt USA s Ukrajinou je útechou za neschválenie jej členstva v NATO“ a o týždeň neskôr, že „Viac protivzdušnej obrany a cezhraničných útokov nezmení dynamiku ukrajinského konfliktu.“  Aby som to pre čitateľa zhrnul, relevantné závery boli také, že USA pokračujú vo vývoji svojej politiky voči konfliktu smerom k väčšej eskalácii, aby kompenzovali to, že Ukrajine nedovolia v dohľadnom čase vstúpiť do NATO.

Ani vyslanie ďalšej protivzdušnej obrany, umožnenie cezhraničných útokov kdekoľvek vo vnútri Ruska pod zámienkou preventívneho zmarenia alebo reakcie na hrozby, alebo otvorené vyslanie PMC platených Pentagonom do konfliktnej zóny nebude mať žiadny významný vplyv na jeho dynamiku. . Rusko už ďaleko porazilo NATO v ich „pretekoch logistiky“/„opotrebovacej vojne“ natoľko, že Sky News koncom mája informovali, že Rusko vyrába trikrát toľko nábojov ako NATO za štvrtinovú cenu.

Jediné, čo tieto kroky robia, je vyprovokovať Rusko, aby upustilo od svojej svätej zdržanlivosti a konečne reagovalo na tieto provokácie, ktoré by potom mohli slúžiť na ospravedlnenie predpokladaných vopred naplánovaných eskalačných opatrení USA, ktoré by sa mohli ľahko rozvinúť do kubánskej krízy, ktorú jastrabi chcú. Najnovší z týchto krokov je najnebezpečnejší zo všetkých kvôli možnosti, že Rusko čoskoro zabije množstvo Američanov a spustí tak „recipročnú“ eskaláciu USA.

Celkovým trendom je, že zástupná vojna medzi NATO a Ruskom na Ukrajine sa bude preto počas leta ďalej zintenzívňovať, najmä ak bude táto navrhovaná politika vyhlásená, čím sa riskuje 3. svetová vojna nesprávnym odhadom v prípade, že USA potom priamo zaútočia na ruské sily v zóne konfliktu. Samozrejme, že relatívne pragmatickejšia frakcia USA môže nakoniec zvíťaziť a buď túto politiku potopiť, alebo dohliadnuť na to, aby USA takto nereagovali, ak sa tak stane, ale to nemožno považovať za samozrejmosť.

Andrew Korybko