Peter Tóth: FUTBALU VRAJ ROZUMIE KAŽDÝ. TAK TO TEDA SKÚSIM

Peter Tóth: FUTBALU VRAJ ROZUMIE KAŽDÝ. TAK TO TEDA SKÚSIM

Peter Tóth: FUTBALU VRAJ ROZUMIE KAŽDÝ. TAK TO TEDA SKÚSIM 620 330 Mr Hyde

Slovensko postúpilo na Majstrovstvách Európy vo futbale zo skupiny. Priaznivci futbalu aj patrioti sa tešia. Tiež mám radosť, ale nemôžem sa ubrániť rozpakom.

Videl som všetky tri zápasy slovenskej reprezentácie v skupine. Nehovorím, že v stretnutiach nemalo naše mužstvo aj svetlé okamihy. Nepochybne malo. A nehovorím, že nedisponujeme kvalitnými individualitami. Máme ich, inak by na klubovej úrovni nehrali za špičkové európske tímy.

Je potrebné tiež povedať, že v zápase s Belgickom sme mali jemne povedané šťastie a možno nám aj trochu pomohol rozhodca. Prinajmenšom je to na diskusiu. Zápas s Ukrajinou sme si prehrali sami. A v zápase s Rumunskom asi pomohol rozhodca pre zmenu súperovi. Aj to je prinajmenšom na diskusiu. Toľko k vonkajším faktorom.

Je mi jasné, že reprezentácia hrá (alebo sa usiluje hrať) to, čo jej naordinoval tréner Francesco Calzona. Možno preto, lebo si myslí, že je to najúčinnejšia herná taktika. A možno preto, lebo si myslí, že tento káder na viac nemá. Hovorím o neúmernom spoliehaní sa na nakopávanie dlhých lôpt z našej polovice ihriska na súperovu stranu. A o prenášaní hry z jedného krídla na druhé vysokými pasmi.

Nemôžem si pomôcť, ale nakopávanie dlhých lôpt nie je ozdobou kvalitného mužstva. Efektívny moderný futbal je okrem prísnej disciplíny a vysoko organizovanej defenzívy založený na silnej medzihre v strede poľa s množstvom krátkych prihrávok. Hovorí sa tomu aj kombinácia. V slovenskej hre sa objavilo niekoľko brilantných kombinačných okamihov. Bolo ich však málo.

Množstvo krátkych a rýchlych prihrávok a po nich prekvapujúci pozemný pas za obrannú líniu súpera je známkou moderného a vyspelého futbalu. Žiaľ, takouto hrou sa Slovensko na majstrovstvách v Nemecku neprezentuje. Možno preto, lebo pán Calzona má na vec iný pohľad alebo preto, lebo jednoducho vie, že slovenské mužstvo ako celok na komplexnejší spôsob hry jednoducho nemá. Nedokážem to posúdiť.

Domnievam sa však, že kým nebudú Slováci viac kombinovať, nemôžu pomýšľať ani na výraznejšie úspechy na európskej či svetovej úrovni.

Hovorí sa, že futbalu rozumie každý. Nerozumie. Prinajmenšom nie na najvyššej taktickej a strategickej úrovni. Tiež zjavne nie som žiaden odborník. Názor však môžem mať a smiem ho snáď aj vyjadriť. Nemusím neustále písať o politike, médiách a geopolitike. Možno sa v dôsledku mojej malej futbalovej provokácii rozvinie pod týmto statusom podnetná diskusia.

Zdroj: FB Profil Datel.sk