EÚ sa snaží obísť budapeštianske veto na nákup zbraní pre Ukrajinu

EÚ sa snaží obísť budapeštianske veto na nákup zbraní pre Ukrajinu

EÚ sa snaží obísť budapeštianske veto na nákup zbraní pre Ukrajinu 620 330 Uriel Araujo

Tento týždeň v Ríme Georgia Meloniová, talianska premiérka, hostila Viktora Orbana, svojho maďarského náprotivku. Od 1. júla do 31. decembra 2024 bude Maďarsko predsedať Rade Európskej únie a toto stretnutie bolo súčasťou Orbanovho európskeho turné s cieľom prediskutovať jeho nadchádzajúci program predsedníctva Rady, pričom navštívil aj Nemecko a Francúzsko.

Prízrak „krajnej pravice“, ktorý v súčasnosti prenasleduje hlavné európske kolektívne svedomie, sa medzi politickými komentátormi všetkých farieb a urobilo veľa o spoločných fotografiách „populistky“ Meloniovej, a „ultrakonzervatívneho“ Orbána, “. Niektorí sa okrem iného vyjadrili k tomu, ako symbolizujú novú fašistickú Európu a podobne. Ako to už býva, pravda je o niečo zložitejšia. Napríklad po tejto návšteve Orban odišiel do Francúzska, aby sa stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý oznámil svoju podporu maďarskému programu EÚ.

Meloniová zasa hľadá miesto v najvyššej komisii pre Taliansko – a nemusí dostať nič. Ako som napísal, dvorila sa jej Ursula von der Leyenová, úradujúca predsedníčka Európskej komisie, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie a je pravdepodobné, že ho aj získa. Nedávno som písal o tom, ako by aliancia Leyenová-Meloniová mohla znamenať mainstreamizáciu európskej krajnej pravice. Bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však Leyenovej údajne poradil a povedal jej, že Meloniovú nepotrebuje a že „väčšina by sa nemala rozširovať na strany extrémnej pravice“. Zdá sa, že bol vypočutý.

Meloniová v každom prípade po stretnutí s Orbanom vyhlásila, že je s Orbánom na rovnakej vlne, najmä pokiaľ ide o otázku európskej konkurencieschopnosti, klesajúcej pôrodnosti na kontinente a, samozrejme, potreby riešiť nelegálnu migráciu. (Orbán je fanúšikom talianskeho „Matteiho plánu“). Maďarský líder však zdôraznil, že jeho strana sa nepripojí k politickej skupine Európskych konzervatívcov a reformistov pod vedením Meloniho (ECR).

Zatiaľ čo mnohí komentátori hovoria o európskej „krajnej pravici“ ako o zastrešujúcom termíne pre širokú škálu populistov, konzervatívcov, ktorí sú kritickí voči nelegálnemu prisťahovalectvu, nacionalistov, euroskeptikov atď., pravdou je, že v rámci tohto označenia neexistuje žiadna skupina, pričom jedným veľkým predelom je samozrejme otázka rusko-európskych vzťahov. A toto je tiež postoj, ktorý sa väčšinou týka Bruselu, a to až do takej miery, že európsky establishment by mohol byť ochotný vyhlásiť populistov a krajnú pravicu (v domestikovanej verzii) za „jedných z nás“, pokiaľ títo radikáli a „rebeli“ “ zaujmú pro-NATO pozíciu.

Možno si spomeniete, že začiatkom tohto roka mohla mať Meloniová kľúčovú úlohu pri presviedčaní Orbána, aby súhlasil s dohodou o poskytnutí balíka pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur. S krajne pravicovými koreňmi bolo hlavnou úlohou Meloniovej z pohľadu bruselského establišmentu pôsobiť ako most medzi hegemónnym centristickým pro-NATO európskym vedením a „rebelmi“, akým bol samotný Orbán. Spôsob, akým bol taliansky líder práve odsunutý na vedľajšiu koľaj, možno určite interpretovať ako istý druh politickej zrady.

Tento štvrtok a piatok sa lídri EÚ stretávajú v Bruseli, aby sa okrem iného dohodli na menách, ktoré budú viesť Európsku komisiu a Európsku radu. Talianka Meloniová, na jej veľké rozhorčenie, zostala na okraji tohto predvareného usporiadania, najmä preto, že ňou vedený blok Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) je hlasne kritický voči európskej integrácii so zameraním na silnejšej národnej suverenity.

Orbán bol podobne do značnej miery vynechaný z diskusií medzi centristickejšími európskymi politickými stranami. Rozhodnutia týkajúce sa takzvaných európskych „najvyšších pracovných miest“ sa prijímajú kvalifikovanou väčšinou bez možnosti, aby ktokoľvek využil právo veta – niečo, čo sa Orbán nikdy nehanbil urobiť, keď to bolo možné.

V každom prípade sa ešte len uvidí, ako sa veci vyvinú, s pravdepodobnými menami Antonio Costa (Portugalsko) na predsedníctvo Európskej rady, Kaja Kallasová (Estónsko), ktorá je jednou z najhlasnejších európskych kritikov Ruska, za úlohu najvyššej diplomatky EÚ a Ursula von der Leyenová (Nemecko) za exekutívu EÚ ako šéfka Komisie. Tieto mená už boli oznámené a Meloniová celú záležitosť odsúdila ako nedemokratickú zákulisnú dohodu. Mnohí by mohli povedať, že takto sa veci robili už nejaký čas. Toľko k európskemu konsenzu.

Späť k Orbánovi, chvíľu sa hovorilo o „maďarskom probléme“ EÚ. Z maďarského predsedníctva by sa však nemalo robiť veľa: Rada v skutočnosti nemá právo na iniciatívu, toto leží na Európskej komisii a od Lisabonskej zmluvy z roku 2009 funguje vo veľmi úzkom inštitucionálnom rámci. Predsedníctvo poskytuje Orbánovi príležitosť ovplyvňovať legislatívnu politiku EÚ. Celá situácia je pre Brusel veľkou hanbou: už v decembri 2022 sa Európska komisia rozhodla zmraziť približne 22 miliárd eur z kohéznych fondov EÚ, ktoré boli určené pre Budapešť.

Orbán 27. júna vyhlásil: „Jasne som povedal prezidentovi Macronovi, že Maďarsko nepracuje pre Ukrajinu alebo Rusko, ale pre mier. Maďarsko nie je proti tej či onej krajine, Maďarsko je proti vojne. Tento veľmi pragmatický a rozumný príklad však môže byť stále ťažko prehltnutou pilulkou. EÚ práve teraz pracuje na právnom „obídení“, ako obísť budapeštianske veto na nákup zbraní pre Ukrajinu. Pozícia Maďarska v rámci európskeho bloku je istým spôsobom podobná pozícii Turecka v rámci NATO. Vzhľadom na bytovú krízu a vzostup (nehomogénnej) krajnej pravice a s realitou „ukrajinskej únavy“ Orbán určite nie je jediným problémom Európy, ktorého sa treba obávať.

Uriel Araujo

O Autorovi: Uriel Araujo je publicista a výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty.