Orbán kritizuje rozdelovanie flekov v EÚ: „Vôľa Európanov je ignorovaná“

Orbán kritizuje rozdelovanie flekov v EÚ: „Vôľa Európanov je ignorovaná“

Orbán kritizuje rozdelovanie flekov v EÚ: „Vôľa Európanov je ignorovaná“ 620 330 Doktor

Neformálny summit EÚ sa skončil bez dohody o najvyšších postoch. Predseda Rady EÚ Michel zdôraznil, že rozhodnutie bude musieť padnúť na oficiálnom summite budúci týždeň. V súčasnosti ostro kritizuje Brusel zo strany Maďarska Viktora Orbána.

Hlavy štátov a vlád EÚ nedosiahli na neformálnom summite EÚ dohodu o obsadení najvyšších postov. Novinárom to po stretnutí v Bruseli oznámil predseda Rady EÚ Charles Michel. Je „kolektívnou povinnosťou“ hláv štátov a vlád EÚ prijať rozhodnutie na oficiálnom summite EÚ na konci budúceho týždňa, povedal Michel.

Po európskych voľbách začiatkom júna sa lídri EÚ musia rozhodnúť, koho chcú navrhnúť za predsedu Európskej komisie, predsedu Rady a predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci. O budúcom vedení Európskeho parlamentu sa pravdepodobne bude neoficiálne rokovať. Michel nechcel komentovať tri mená, ktoré kolujú na najvyšších postoch.

EPP podporuje von der Leyenovú

Je jasnejšie, že existuje podpora pre ďalšie funkčné obdobie pre predsedníčku Komisie Ursulu von der Leyenovú: v prospech toho sa už pred stretnutím vyjadrilo množstvo hláv štátov a vlád. Kancelár Karl Nehammer (ÖVP) tiež uviedol, že EPP stojí za Ursulou von der Leyenovou na čele Komisie. „Je jasné, že Európska ľudová strana jednoznačne stojí za Ursulou von der Leyenovou ako predsedníčkou Komisie a tiež predsedníčkou parlamentu (Roberta Metsola; pozn.),“ uviedol Nehammer v tlačovom vyhlásení pred mimoriadnym summitom.

Ostrá kritika od Orbána

V súčasnosti je ostrá kritika zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána: „Vôľa európskeho ľudu bola dnes v Bruseli ignorovaná,“ píše na X (Twitter). A ďalej zdôrazňuje: „Výsledok eurovolieb je jasný: pravicové strany sa posilnili, ľavica a liberáli stratili pôdu pod nohami. Na druhej strane EPP namiesto toho, aby počúvala voličov, sa spojila so socialistami a liberálmi: Dnes uzavreli dohodu a rozdelili si medzi sebou najvyššie pozície EÚ. Nestarajú sa o vôľu európskeho ľudu. Toto nebudeme tolerovat!“

Zdroj: Orban kritisiert EU-Postenschacher: “Wille der Europäer ignoriert” | Exxpress