„Úplne nekontrolovaná beztrestnosť“: Netanjahu plánuje rozšírenie nezákonného osídľovania na Západnom brehu

„Úplne nekontrolovaná beztrestnosť“: Netanjahu plánuje rozšírenie nezákonného osídľovania na Západnom brehu

„Úplne nekontrolovaná beztrestnosť“: Netanjahu plánuje rozšírenie nezákonného osídľovania na Západnom brehu 620 330 Doktor

„Pravicová, extrémistická vláda Netanjahua porušuje nielen medzinárodné právo v Gaze, ale robí to isté aj na Západnom brehu Jordánu, kde sa usilujú o ilegálnu anexiu silou,“ povedal U.S. Senátor Bernie Sanders.

Izraelské vojenské vozidlá sú zobrazené v uliciach okupovaného Západného brehu Jordánu 10. júna 2024. (Foto: Nedal Eshtayah/Anadolu cez Getty Images)

Najvyšší izraelskí predstavitelia v nedeľu diskutovali o plánoch na rozšírenie nelegálnych osád na okupovanom Západnom brehu Jordánu ako o odvete proti krajinám, ktoré sa nedávno pripojili k väčšine medzinárodného spoločenstva a uznali palestínsku štátnosť.

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydala v nedeľu vyhlásenie, že vládni predstavitelia „diskutovali o krokoch na posilnenie osídľovania v Judei a Samárii, a to aj v reakcii na krajiny, ktoré jednostranne uznali palestínsky štát po 7. októbri, ako aj o sérii odpovedí. proti [palestínskej samospráve] po jej akciách proti Izraelu v [medzinárodných] orgánoch“.

„Minister obrany a generálny prokurátor požiadali o dodatočný čas na vyjadrenie sa k niekoľkým navrhovaným doložkám,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Oznámenie vlády, zverejnené niekoľko hodín predtým, ako Netanjahu rozpustil izraelský vojnový kabinet, prichádza uprostred bezprecedentnej vlny násilia osadníkov proti Palestínčanom na Západnom brehu – násilia, ku ktorému sa izraelskí vojaci často pridávajú. Osadníci a izraelské sily búrajú domy, búrajú utečenecké tábory, podpaľujú autá a podniky a vykonávajú hromadné popravy obyvateľov Západného brehu – vrátane detí – počas ôsmich mesiacov od začiatku útoku Izraela na Gazu.

Izraelský minister financií Bezalel Smotrich, ktorý otvorene podporuje etnické čistky palestínskych území, nedávno pohrozil, že izraelská armáda premení Západný breh na „zruinované mestá ako v pásme Gazy“.

CNN v nedeľu poznamenala, že Smotrich minulý mesiac navrhol, že „Izrael by mal schváliť 10 000 osád na Západnom brehu Jordánu, založiť novú osadu za každú krajinu, ktorá uznáva štát Palestína, a zrušiť cestovné povolenia pre predstaviteľov palestínskej samosprávy.“

„Takto znie úplne nekontrolovaná beztrestnosť,“ napísal výskumník Abe Silberstein na sociálnych sieťach po najnovších správach o plánoch rozširovania osád Izraela. „Netanjahu vie, že Biden neurobí nič a že v skutočnosti zastaví ostatných v čomkoľvek.“

Bidenova administratíva, ktorá začiatkom tohto roka uznala, že izraelské osady sú „v rozpore s medzinárodným právom“, uvalila sankcie na hŕstku osadníkov, ako aj na subjekt obvinený zo získavania finančných prostriedkov pre nich, ale kritici tvrdia, že tieto akcie boli z veľkej časti trikom v oblasti vzťahov s verejnosťou.

„Netanjahu by mal čeliť vážnym následkom za tieto porušenia a nedostal by pozvanie vystúpiť na spoločnom zasadnutí Kongresu.“

V máji – uprostred rastúceho globálneho pobúrenia nad brutalitou Izraela voči Palestínčanom v Gaze a na Západnom brehu – Nórsko, Írsko a Španielsko oznámili svoje rozhodnutie formálne uznať palestínsku štátnosť, čím vyvolali zúrivou reakciu izraelskej pravicovej vlády, ktorá varovala pred „prísnymi dôsledky“ pre pohyb.

Začiatkom tohto mesiaca slovinský parlament drvivou väčšinou hlasoval za uznanie Palestíny, čím sa stal najnovšou európskou krajinou, ktorá tak urobila.

Medzitým izraelskí lídri – vrátane Netanjahua a ministra obrany Yoava Gallanta – čelia možnosti zatykača od najvyššieho prokurátora Medzinárodného trestného súdu, ktorý minulý mesiac požiadal o zatykač na izraelských predstaviteľov a vodcov Hamasu.

Správa OSN zverejnená minulý týždeň zistila, že izraelské sily na Západnom brehu „spáchali sexuálne násilie, mučenie a neľudské alebo kruté zaobchádzanie a urážanie osobnej dôstojnosti, čo všetko sú vojnové zločiny.“

„Okrem toho,“ podľa správy, „vláda Izraela a izraelské sily povolili, podporili a podnietili kampaň násilia osadníkov proti palestínskym komunitám na Západnom brehu.“

U.S. Senátor Bernie Sanders (I-Vt.) v piatkovom vyhlásení uviedol, že „zatiaľ čo sa svet pochopiteľne zameriava na ničenie, ktoré sa odohráva v Gaze, nemali by sme strácať zo zreteľa, čo sa deje na Západnom brehu – činy, ktoré porušujú americké aj medzinárodné právo“.

„Povedzme si to jasne: Pravicová, extrémistická Netanjahuova vláda porušuje medzinárodné právo nielen v Gaze, ale robí to isté aj na Západnom brehu Jordánu, kde násilne presadzuje nelegálnu anexiu,“ povedal Sanders. „Netanjahu by mal čeliť vážnym následkom za tieto porušenia a nedostal by pozvanie vystúpiť na spoločnom zasadnutí Kongresu.“

Zdroj: ‚Total Unchecked Impunity‘: Netanyahu Plots Illegal Settlement Expansion in West Bank | Common Dreams