Voliči si uvedomujú, že zelené hnutie nie je nič iné ako apokalyptický kult

Voliči si uvedomujú, že zelené hnutie nie je nič iné ako apokalyptický kult

Voliči si uvedomujú, že zelené hnutie nie je nič iné ako apokalyptický kult 620 330 Doktor

V roku 2005 urobil americký evanjelista Harold Camping počiatočnú predpoveď: 21. mája 2011 mal prísť koniec sveta. Túto správu šíril prostredníctvom médií, predovšetkým prostredníctvom svojich populárnych rozhlasových a televíznych programov, pričom získal nasledovníkov a prívržencov, ktorí predávali svoj majetok a pripravili sa na apokalypsu.

Predpoveď zaručenej apokalypsy od Green Movement, mierne oneskorená (Foto od Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)

Samozrejme, keď prišiel 21. máj 2011, svet sa neskončil. „Nikdy sa neboj,“ povedal. Jeho matematika zlyhala: koniec skutočne príde neskôr, v októbri. Zatiaľ čo stratil niektorých priaznivcov, jadro mu zostalo – až kým sa v októbri neskončil koniec sveta, potom zmizol.

Prečo je to relevantné? Pretože zmeňte mená, dátumy a niektoré podstatné mená a máte príbeh o tom, čo sa stalo európskemu zelenému hnutiu.

Len pred piatimi rokmi, v roku 2019, mali obrovský prísľub. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v tom roku získali 22 kresiel, čím sa stali vážnym hráčom v parlamente.

V tom istom roku sa rakúski Zelení prvýkrát dostali do parlamentu tejto krajiny. O dva roky neskôr vytvorili nemeckú vládu a zničili tam jadrovú energiu. Mládež na čele s Gretou Thunbergovou pochodovala po celom kontinente. Mainstreamové strany sa ponáhľali povysávať časť tejto intenzity, hlasovali cez zákazy spaľovacích motorov a podporovali časti Green New Deal.

Ale o päť rokov neskôr bola táto energia vyčerpaná. Aj keď sa im v niektorých krajinách darilo, Zelení v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu stratili približne 20 kresiel, čím vymazali prakticky všetky svoje zisky z roku 2019.

Na národnej úrovni to tiež vyzerá pochmúrne. Energia mládeže vyschla a ich šampióni, ako Thunbergová, sa ukázali ako jednoducho pochybní.

Prečo? Stali sa ľudia imúnni voči „klimatickej kríze“? Blíži sa koniec sveta!

Nie, je to preto, že Strana zelených je politickou verziou apokalyptického kultu Harolda Campinga. Tie isté veci, ktoré spôsobili, že sa strana stala tak populárnou – ich predpovede o konci sveta, ich nahnevaný nihilizmus a ich požiadavky na systémové zmeny – to všetko nakoniec prispelo k ich zmenšeniu späť na takmer irelevantnosť.

Začnime ich najpútavejším aspektom: ich predpoveďami záhuby.

Predpovede záhuby organizáciám vo svojej podstate neubližujú. Veľa ľudí predpovedalo koniec. Kresťania na celom svete sa každú nedeľu modlia za návrat Krista – koniec sveta – a kresťanov je čoraz viac, nie menej. Predpovede vojen robia úspešní politici neustále.

Zelené predpovede sú však iného druhu. Ekológ Paul Ehrlich v 60. rokoch predpovedal masovú smrť spôsobenú hladomorom v 70. rokoch.

Vedci hyperventilovali okolo doby ľadovej 21. storočia (vtedy sa obávali globálneho ochladzovania). Mesto New York už malo byť pod vodou.

Greta Thunberg v roku 2018 varovala (v už vymazanom tweete), že ľudstvo skončí o päť rokov(!), pokiaľ neprestaneme používať fosílne palivá. Americká zástupkyňa Alexandria Ocasio-Cortez (D-NY) bola vo svojej predpovedi záhuby zhovievavejšia, keď v roku 2019 povedala, že svet skončí o 12 rokov, čo ľudstvu poskytne čas do roku 2031.

Existujú desiatky ďalších falošných predpovedí. Problém ekologických radikálov je v tom, že na internete bolo ľahké sa mýliť. Ak by ste niekde predpovedali v malom článku, alebo v prezentácii, o rok či dva by si to už nikto nepamätal. Ľudia by museli aktívne sledovať desaťročie staré kópie časopisu Time, aby zistili, čo ste povedali. Harold Camping to dokázal využiť vo svoj prospech. Prvýkrát predpovedal koniec sveta v roku 1994 v knihe, ktorá sa už nevydáva.

Teraz však rýchle vyhľadávanie Google odhaľuje dlhú históriu absurdných predpovedí. Teraz môže každý ľahko vidieť, že celá história ekologického hnutia je jedna neúspešná predpoveď za druhou. Thunberg vymazanie tweetu im nemôže pomôcť.

Nahnevaný nihilizmus zakotvený v povahe týchto predpovedí je druhým dôvodom, prečo majú Zelení problémy. Keď sa kresťania modlia za koniec sveta, robia to vo viere, že ak budú úprimne činiť pokánie, môžu im byť odpustené hriechy.

Zelené hnutie je však náboženstvom bez odpustenia. Nikdy nemôžete odčiniť hriechy svojich predkov (ktorí boli zlí a sebeckí). Ak súhlasíte s tým, že znížite emisie, budete žiť v podstavci a budete jesť chrobáky, nezískate žiadne medaily ani pochvalu. Vždy musíte urobiť viac.

Poukázanie na Západ znížilo emisie oveľa viac, než že vás Čína napadne. Aj keď sa emisie znížia, budúcnosť je podľa nich stále pochmúrna. Najlepšie, čo môžeme urobiť, je urobiť budúcnosť o niečo menej hroznou. Nikdy to nemôže byť úžasná vec. Vždy to bude ťažké a smutné a bude to tak preto, lebo ste boli dosť sebeckí a namiesto vlaku ste leteli Ryanairom.

Je v tom niečo nihilistické. Je ťažké presvedčiť ľudí, že na veciach záleží, ak sa svet skončí a nemôžete dúfať, že veci skutočne zlepšíte. Celý život – od vašich výletov cez jedlo cez oblečenie až po klimatizáciu – sa musí točiť okolo konca sveta, konca, ktorému sa naozaj nemôžete vyhnúť.

Existuje dôvod, prečo sa apokalyptické kulty rýchlo zväčšujú, ale rýchlejšie aj vyhoria. Je jednoducho deprimujúce byť okolo ľudí, ktorí sú neustále nahnevaní a chcú, aby ste sa hnevali aj vy.

Ale práve tým strácajú svoju základňu. Čo im sťažuje vyrásť za túto základňu po tom, čo vybuchnú na scéne, je to, čo v skutočnosti robia, keď sa dostanú k moci.

Ich požiadavky na systémové zmeny obťažujú každého. Požiadavky na dane z mäsa sťažujú prácu pracujúcim ľuďom. V Holandsku ich požiadavky na redukciu poľnohospodárskej pôdy – čo by zvýšilo ceny a zničilo živobytie farmárov – zaznamenali taký silný odpor, že to vyústilo do vytvorenia Hnutia farmárov a občanov (BBB), strany, ktorá sa teraz pravdepodobne pripojí k Nová holandská pravicová vládna koalícia môže skončiť na čele ministerstva poľnohospodárstva. Hovorte o osobnom vlastníctve..

Teraz je v Európskom parlamente tlak na zrušenie niektorých z najväčších zelených úspechov z predchádzajúcich piatich rokov, predovšetkým na zrušenie zákazu spaľovacích motorov, ktorý má v súčasnosti vstúpiť do platnosti v roku 2035. Zákaz by umožnil aby sa naďalej používali drahé eFuels, ekologickejšie palivo, čo v podstate znamená, že superbohatí by mohli naďalej jazdiť na autách podľa vlastného výberu.

Toto je druhá stránka návrhov Strany zelených. Super bohatí sa im prakticky vždy dokážu vyhnúť. Dane z mäsa sa netýkajú bohatých, ktorí si môžu dovoliť drahé jedlo. Ani drahšie letenky. Môžu jednoducho lietať vo svojich súkromných lietadlách.

Môžu sa vyhnúť útokom za svoje hriechy tým, že zaplatia za „uhlíkové kompenzácie“, dary, ktoré údajne slúžia na pomoc životnému prostrediu – moderná forma odpustku.

Apokalyptické hnutie, ktoré deprimuje svojich prívržencov, odtláča potenciálnych nových a má vychytávky pre bohatých. Rovnako ako ich náboženské ekvivalenty budú vždy v nejakom tvare alebo forme, niekedy dokonca nakrátko získajú moc. Nikdy to však dlho nevydržia. Pre stranu, ktorá sa tak stará o životné prostredie, to jednoducho nie je v ich povahe.

Zdroj: Voters realise Green movement is nothing but an apocalyptic cult (brusselssignal.eu)