Odklon od amerického dolára

Odklon od amerického dolára

Odklon od amerického dolára 620 330 Doktor

Odklon od amerického dolára sa deje v reálnom čase a investori musia byť pripravení.

Dominancia amerického dolára klesá, pretože Rusko a Saudská Arábia zavádzajú čínsky jüan kvôli obchodom s ropou a investori možno budú musieť začať revidovať svoje dlhodobé investičné stratégie, varuje generálny riaditeľ a zakladateľ jedného z najväčších svetových nezávislých finančných poradcov. správcovské spoločnosti, deVere Group.

Varovanie od Nigela Greena hovorí, že zmena spôsobu, akým sa uskutočňuje globálne obchodovanie s ropou, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre ekonomiky, a teda aj investorov na celom svete.

„Jedným z najvýznamnejších, ale podhodnotených výsledkov aprílového trojdňového summitu medzi ruským Vladimírom Putinom a čínskym Si Ťin-pchingom bolo, že Putin povedal, že Rusko je teraz za používanie čínskeho jüanu pri platbách na ropné dohody,“ povedal Green. druhá najväčšia svetová ekonomika a najväčší svetový exportér energie aktívne zamýšľajú znížiť dominanciu amerického dolára ako základu medzinárodného finančného systému.
„Samostatne, dve dohody… by znamenalo, že saudskoarabská spoločnosť Aramco bude dodávať dvom čínskym spoločnostiam spolu 690 000 barelov ropy denne, čím sa posilní jej postavenie najväčšieho čínskeho dodávateľa tejto komodity,“ dodal Green. „Bolo hlásené, že Saudská Arábia Arábia tiež rokuje s Pekingom o vysporiadaní sa s jüanom namiesto dolára.“

Aramco je jedným z najväčších producentov ropy na svete a je plne vlastnená a kontrolovaná vládou Saudskej Arábie.

Zdá sa, že americkí rivali na čele s Čínou tvoria nový hlavný ekonomický blok. Ak sa Saudská Arábia – domov obrovských zásob ropy, ktoré sú podľa odhadov najväčšie na svete – presunie k jüanu, viedlo by to k obrovskému posunu v globálnom ekonomickom systéme.

„Ropa je jednou z najdôležitejších a najrozšírenejších komodít na svete, ktorá sa tradične oceňuje a obchoduje v amerických dolároch,“ povedal Green. na nákup ropy musí najprv získať americké doláre, aby tak mohol urobiť.“

Ak by sa obchodovanie s ropou odklonilo od amerického dolára, dramaticky by to znížilo dopyt po amerických dolároch, čo by viedlo k poklesu hodnoty americkej meny.

„Mohlo by to mať viacero dopadov na globálnu ekonomiku, vrátane obrovsky zvýšenej inflácie v USA a potenciálne destabilizujúcich účinkov na finančné trhy,“ povedal Green.

Odklon od amerického dolára v obchodovaní s ropou by navyše mohol viesť k väčšej hospodárskej a geopolitickej konkurencii medzi krajinami. Ak by sa jüan začal viac používať pri obchodovaní s ropou, mohlo by to výrazne zvýšiť ekonomickú silu a vplyv Číny, čo by spochybnilo dominanciu USA v hlavných globálnych záležitostiach.

Tieto posuny nie sú len teoretické, „začínajú sa diať v reálnom čase“, povedal Green, čo znamená, že investori možno budú musieť začať revidovať svoje portfóliá.

„Ak by bola ropa oceňovaná a obchodovaná v inej mene, investori by boli vystavení menovému riziku, pretože hodnota meny by mohla ovplyvniť hodnotu ich investícií,“ dodal. ich portfólio a možno bude potrebné zodpovedajúcim spôsobom upraviť svoje držby.“

Existujú aj riziká špecifické pre dané odvetvie. „Spoločnosti, ktoré generujú značné príjmy z produkcie ropy alebo súvisiacich služieb, by boli ovplyvnené zmenami meny používanej na obchodovanie,“ povedal Green. dolárov na ich investície.“
Ropa je kritickým vstupom pre mnohé priemyselné odvetvia a zmeny v jej cene môžu mať obrovské a ďalekosiahle dôsledky pre globálnu ekonomiku. Ak by sa ropa prestala obchodovať v amerických dolároch, ovplyvnilo by to globálny finančný systém a malo by to dominové účinky na celú svetovú ekonomiku.

„Investori, ktorí to myslia s dlhodobým budovaním svojho bohatstva vážne, si musia uvedomiť vplyv poklesu dolára, nie v budúcnosti, ale teraz,“ uzavrel Green.

„Odklon od amerického dolára sa deje v reálnom čase a investori musia byť pripravení“ pôvodne vytvorila a zverejnila Energy Monitor , značka vlastnená GlobalData.

Zdroj: https://finance.yahoo.com/news/shift-away-us-dollar-happening-052445179.html?guccounter=1