Šéf nemeckej burzy – „Je koniec“

Šéf nemeckej burzy – „Je koniec“

Šéf nemeckej burzy – „Je koniec“ 620 330 Doktor

„Je koniec“ – nemecká hospodárska politika je „čistá katastrofa“, tvrdí šéf burzy.

Predseda výkonnej rady Deutsche Boerse AG Dr. Theodor Weimer zapálil progresívnu vládnu politiku. EPA-EFE/CONSTANTIN ZINN

Nemecká hospodárska politika je „čistou katastrofou“ v dôsledku politických „fundamentalistov“, ktorí riadia krajinu, varoval vysoký predstaviteľ biznisu.

Theodor Weimer, generálny riaditeľ nemeckej burzy cenných papierov (Deutsche Börse), kritizoval ekonomické podmienky vo svojej krajine a obvinil z toho ľavicovo-liberálnu vládu „semafora“.

V prejave na zasadnutí bavorského hospodárskeho poradného výboru 17. apríla Weimer povedal, že hospodárska politika súčasnej administratívy je „čistou katastrofou“.

Prejav, ktorý bol pôvodne pod radarom, sa teraz stal virálnym na sociálnych médiách, pričom používatelia ho 6. júna označili za „prejav roka“.

Weimer vo svojej reči povedal, že bol spočiatku optimistický, keď súčasná vláda prevzala moc v roku 2021, ale že jeho nadšenie sa rozplynulo, keď „fundamentalisti čoraz viac presadzovali svoju cestu“.

„Naša povesť vo svete nikdy nebola taká zlá ako teraz,“ vysvetlil Weimer a dodal, že veľkí medzinárodní investori sa ho dnes pýtajú, kam sa podel ekonomický zmysel Nemecka.

„Rozhovory s [medzinárodnými] investormi majú fatalistický charakter,“ povedal Weimer.

„Investori hovoria: ‚Ak budete takto pokračovať, vyhneme sa vám ešte viac, pôjdeme ešte ďalej z Nemecka.‘

„Pravda je takáto: Medzinárodní investori hovoria: ‚Investujeme len v Nemecku, pretože ste tak lacní.‘

„Stali sme sa obchodom s nepotrebným tovarom,“ dodal.

Weimer uviedol, že investori teraz požadujú „rizikovú prémiu“, keď investujú v Nemecku.

„Kedysi sme mali zľavu na riziko, pretože všetci hovorili, že Nemecko je skvelé,“ povedal.

Vedúci biznisu tvrdil, že to, čo Nemecko robí, bolo „bláznivé“, dodal, že väčšina investícií do nemeckých spoločností je dnes „iba oportunistická“.

„Politicky [hovoria]: ‚Už neukazuješme vôbec žiadne vedenie‘, zatiaľ čo ľudia v Singapure hovoria: ‚Akú vládu tam máte, chlapci?‘,” uviedol Weimar.

„Z ekonomického hľadiska sme na ceste stať sa rozvojovou krajinou. Zmenšujeme sa kvôli Bruselu a Berlínu, konkrétne [pokiaľ ide o] podnikateľov.

Nemecko bolo podľa Weimera v oveľa horšej pozícii ako ostatné západné krajiny. Ako príklad uviedol Ameriku a povedal, že aj pri súčasnej americkej kultúrnej vojne mnohí investori cítia istotu, že ekonomika porastie bez ohľadu na to, kto skončí v roku 2024 v Bielom dome.

„Ekonomicky povedané, budúca dekáda bude v USA bonanza, to je úplne jasné, bez ohľadu na to, kto je prezidentom.

Naopak, Weimer vyjadril obavy, že nemecká zelená agenda – najmä pokiaľ ide o tlak na zrušenie áut so spaľovacím motorom – podkopala konkurencieschopnosť krajiny.

„Zničili sme náš automobilový priemysel,“ tvrdil Weimer a dodal, že ho hlboko zabolelo hovoriť s lídrami veľkých nemeckých výrobcov automobilov, pričom priemysel boli zatlačení „do kúta, odkiaľ už nemôžu uniknúť“.

A tvrdí, že všetky spôsobené škody boli v konečnom dôsledku zbytočne, pretože „budeme mať spaľovacie motory ďalších 35 rokov“.

„To, čo robíme, je šialenstvo,“ povedal.

Weimer povedal, že skutočnosť, že ho jeho dozorná rada prinútila používať menšie auto na základe politiky CO2, bola „hlúpa“, pretože takáto politika potláčala rast.

Pokračoval vo svojom prejave o ďalších problémoch, ako je napríklad bremeno, ktoré na krajinu kladie berlínska migračná politika.

„Je to vnímané [mimo Nemecka] ako úplne nesprávne zo všetkých strán, [to je] úplne jasné,“ povedal. „Naša orientácia na humanitu nie je nikde zdieľaná.

„Z ekonomického hľadiska migrácia znamená riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily prijatím pracovníkov, ktorí ovládajú váš jazyk a prispievajú.

„Neznamená to priviesť ľudí, ktorí berú 50 percent peňazí občanov a posielajú ich inam.“

Pokiaľ ide o zhoršujúce sa obranné schopnosti Nemecka, Weimer povedal, že vláda v tejto otázke „zaspala“. Obvinil administratívu z „podvádzania“ pri plnení 2-percentného cieľa NATO tým, že do svojich výpočtov zahrnul dôchodky.

„Myslíte si, že si nikto v USA nevšimne, čo robíme? Je to šialenstvo,“ povedal.

„Máme muníciu len na jeden a pol až dva dni.“

Pokiaľ ide o digitalizáciu, Weimer tvrdil, že sa „neurobilo nič“ – v ostrom kontraste napríklad s Estónskom, kde podľa neho môžu občania podať daňové priznanie online za tri až päť minút.

Pokiaľ ide o nemeckú ekonomiku, uzavrel: „Je koniec.“

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/its-over-german-economic-policy-a-sheer-catastrophe-stock-exchange-chief-claims/