Nemecko nesplní klimatické ciele do roku 2030, uvádza správa

Nemecko nesplní klimatické ciele do roku 2030, uvádza správa

Nemecko nesplní klimatické ciele do roku 2030, uvádza správa 620 330 Doktor

Nemecko nebude schopné splniť svoj cieľ zníženia emisií do konca desaťročia, varoval panel vládnych klimatických poradcov.

Celkový pohľad na uhoľnú elektráreň nemeckej spoločnosti RWE v Neurathu, Nemecko, 17. januára 2023. EPA-EFE/RONALD WITTEK

Správa expertnej rady krajiny pre klímu tvrdí, že emisie skleníkových plynov v krajine zostávajú príliš vysoké, kritizujúc tvrdenia nemeckého ministra pre ochranu klímy Roberta Habecka a federálnej agentúry pre životné prostredie (UBA), že znižovanie je na dobrej ceste.

V reakcii na prognózu UBA Rada expertov na zmenu klímy tvrdila, že ich analýza bola príliš optimistická a že ciele stanovené na rok 2030 sa nedosiahnu.

Emisie z roku 2024 „pravdepodobne ležia nad emisnou dráhou projekčných údajov na rok 2024“, varuje správa predtým, ako sa dodáva, že krajina bola tak mimo svojich cieľov v oblasti emisií – zníženie o 65 percent v porovnaní s úrovňami z 20. storočia do roku 2030 – že „nemalo by sa predpokladať, že sa cieľ dosiahne“.

„Po preskúmaní údajov odborná rada potvrdzuje, že celkové emisie sa do roku 2030 podstatne znížia, aj keď pravdepodobne menej prudko, ako sa uvádza v projekčných údajoch,“ uvádza predseda rady Hans-Martin Henning.

„Predpokladané emisie v sektore energetiky, budov a dopravy, ako aj… v priemysle považujeme za podhodnotené.

Rada to pripísala najmä Nemecku, ktoré znížilo rozpočet na niektoré zelené projekty, ako je Klimatický a transformačný fond.

Okrem toho sa ako vplyvné faktory identifikovali aj výkyvy trhových očakávaní cien plynu a cien certifikátov CO2 v systéme obchodovania s emisiami EÚ (EU ETS).

Správa tiež uvádza zatvorenie jadrových elektrární spolu s využívaním uhlia a vodíka na ich nahradenie ako faktor vyššej úrovne emisií, ako sa očakávalo.

„Inštalovaný výkon zemného plynu sa v projekčných údajoch 2024 zvyšuje len mierne z 32,3 GW v roku 2024 na 34,1 GW v roku 2030. Rozširovanie vodíkových elektrární ako súčasť stratégie elektrární nie je v projekcii zohľadnené,“ napísala rada.

„Ak sú záložné kapacity príliš nízke, je možné rozšírenie výroby elektriny zo spaľovania uhlia a tým aj zvýšenie emisií skleníkových plynov.

Henning uzavrel: „Celkovo nemôžeme potvrdiť dosiahnutie kumulatívneho cieľa na roky 2021 až 2030, ako ukazujú údaje z prognózy na rok 2024.

„Naopak, predpokladáme, že cieľ nebude splnený.“

Zástupca Spolkového ministerstva hospodárstva a ochrany klímy v reakcii na správu uznal „neistoty“ v údajoch z projektu UBA.

Poukázal na nové rozhodnutia vlády, ako napríklad zatvorenie 18 uhoľných elektrární v apríli a rozšírenie solárnej energie.

Nedodržanie klimatických cieľov by mohlo mať aj rozpočtové dôsledky v Európe.

Ak Nemecko nedosiahne svoje ciele, musí kúpiť emisné práva od iných, ktorí tak urobili.

Tieto sankcie by mohli Nemecko v najbližších rokoch stáť miliardy.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/germany-set-to-miss-2030-climate-goals-report-finds/