NOVINY, Z KTORÝCH SA VALÍ NENÁVISŤ BEZ INFORMÁCIÍ PRIDANEJ HODNOTY, SÚ ZBYTOČNÉ

NOVINY, Z KTORÝCH SA VALÍ NENÁVISŤ BEZ INFORMÁCIÍ PRIDANEJ HODNOTY, SÚ ZBYTOČNÉ

NOVINY, Z KTORÝCH SA VALÍ NENÁVISŤ BEZ INFORMÁCIÍ PRIDANEJ HODNOTY, SÚ ZBYTOČNÉ 620 330 Mr Hyde

„Natáčal videá s Blahom, konšpiroval o prezidentke a vyháňal vyšetrovateľov zo Slovenska.“ Takto predstavil Denník N nového predsedu strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka. Povedzte mi jeden jediný dôvod, prečo by som mal považovať tento jedovatý plátok za seriózny denník (okrem toho, že neovládajú pravopis, pretože v slovenčine natáčame natáčky, kým videá a filmy nakrúcame). Seriózna žurnalistika predsa poskytuje čitateľovi všestranné, komplexné a spoľahlivé informácie, nie zlomyseľné hejty. Veď čo je to za správanie? Bez elementárnej úcty k človeku? To je všetko, čo považovali za vhodné pri takejto príležitosti uviesť? Asi áno, lebo takto bežne nálepkujú ľudí, voči ktorým sú zaujatí.

Napríklad mňa pred časom uviedli červené denníčky tak, že premiér si vybral za poradcu človeka, ktorý vystupuje v konšpiračných médiách… Bodka. Nič viac. Mám na svojom konte niekoľko úspešných kníh, desiatky odborných štúdií, niekoľko novinárskych cien, päť rokov som bol rektorom Akadémie médií, kandidoval som za prezidenta Slovenskej republiky, oxfordské Dejiny politického myslenia ma označili za najvýznamnejšieho mierového aktivistu v strednej Európe, ale… Denníku N sa podarilo vtesnať môj životopis do takejto stupídnej vety. Bravo. Predstavte si, že by takéto niečo napísali o Zuzane Čaputovej: zavádzala o svojom vzdelaní, vyznamenala fašistov, slúžila Američanom. Bol by to podľa vás seriózny portrét hlavy štátu?

Lenže Denník N ani po atentáte na premiéra nič nepochopil. Najnovšie blúzni o tom, že zranenia premiéra asi neboli také vážne a žiada si detailné informácie z jeho zdravotnej dokumentácie. Ja žasnem. Odhliadnuc od toho, že im asi nič nehovorí ochrana osobných údajov a povinnosť zdravotníckych pracovníkov zachovávať mlčanlivosť podľa paragrafu 80 ods. 3 zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, prečo si také niečo nežiadali aj od ostatných premiérov? Myslím si, že táto krajina by si ušetrila obrovské problémy, keby poznala zdravotnú dokumentáciu Igora Matoviča. Ale našťastie, všetci sa tu nezbláznili.

Problémom našich médií hlavného prúdu je, že pravdu nehľadajú, ale vlastnia, že k ľuďom, s ktorými sympatizujú, sa správajú láskavo a k tým druhým doslova nepriateľsky. Lenže politik nemá byť pre novinára nepriateľ, ale partner, úlohou žurnalistu nie je bojovať (ako si to myslí šéfredaktor Aktualít), ale informovať. Cieľom žurnalistiky nie je niekoho zničiť, ale poskytnúť čitateľovi, poslucháčovi či divákovi všetky objektívne informácie, ktoré mu pomôžu lepšie sa rozhodovať v každodennom živote. Ak má novinár akékoľvek iné úmysly, nech ide od tohto remesla čo najďalej. Z Denníka N sme sa tak nedozvedeli opäť nič, iba to, koho nenávidia, bez akejkoľvek pridanej hodnoty. A na to noviny čítať nepotrebujem.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár