Google nepokoje: Revolta digitálnych pracovníkov

Google nepokoje: Revolta digitálnych pracovníkov

Google nepokoje: Revolta digitálnych pracovníkov 620 330 Doktor

Google, ktorý je dlho považovaný za centrum bdelého aktivizmu, zápasí s výraznými vnútornými nezhodami. Zamestnanci protestujú proti zapojeniu spoločnosti do kontroverzného projektu Nimbus s izraelskou vládou. Spoločnosť po prvý raz reaguje na protesty výzvou na policajný zásah a prepúšťanie.

Google, spoločnosť, ktorá je synonymom inovácií a kedysi známa svojim kultúrne otvoreným a tolerantným prostredím, sa nedávno postavila proti záujmom širokej verejnosti svojimi cenzúrnymi aktivitami a podporou očkovacích kampaní, klimatickej paniky a podpory americkej vojnovej politiky na Ukrajine a Palestíne. Zamestnanci Google sa aktívne podieľali na rôznych sociálnych kampaniach a hlasito podporovali rôzne progresívne iniciatívy. Táto kultúra sa považuje za špecifickú pre Google, hoci podobné pocity možno nájsť aj v iných veľkých technologických spoločnostiach.

Na obranu pred vnímanou nespravodlivosťou aktivisti Google neváhali zorganizovať politické protesty. Odvážne sa postavili proti politike Trumpovej administratívy a v roku 2018 protestovali aj proti lukratívnym kontraktom s Pentagonom.

Zakladateľ spoločnosti Google Larry Page povedal: „ Zamestnanci spoločnosti Google majú jedinečnú príležitosť otvorene kritizovať vedenie spoločnosti, pokiaľ ide o problémy, ako je nevhodné zaobchádzanie so sexuálnym obťažovaním. V roku 2018 stovky z nich založili odbor Alphabet Workers Union, revolučný krok v Silicon Valley.

Pred dvoma týždňami však digitálni aktivisti zažili nepríjemné prekvapenie, keď sa podľa amerických médií pokúsili protestovať proti údajnej podpore ich spoločnosti pre široko kritizované vojenské operácie izraelskej vlády v Gaze.

Protest zahŕňal 10-hodinové sit-in v kanceláriách Google v Kalifornii a New Yorku, no skončil sa náhle, keď polícia demonštrantov násilne odstránila. Najmenej deväť ľudí bolo zatknutých a obvinených zo zločinov a nasledujúci deň Google prepustil 28 účastníkov protestu. Hovorca spoločnosti označil pokojné sit-in, v ktorom mali aktivisti na sebe farebné oblečenie a držali podomácky vyrobené nápisy, za „jasné porušenie pravidiel spoločnosti a úplne neprijateľné správanie“.

Konflikt v Izraeli spôsobil rozpory nielen v areáloch elitných amerických univerzít, ale aj v samotnom Google. Zapojenie spoločnosti Google do projektu Nimbus, spolupráce medzi Amazonom, Googlom a izraelskou vládou a jej armádou, vyvolalo nespokojnosť zamestnancov. Cieľom projektu v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov je vyvinúť pokročilé algoritmy AI a systémy cloud computingu.

Kritici tvrdia, že Nimbus umožní izraelskej armáde digitálne monitorovať palestínske obyvateľstvo na okupovaných územiach a zlepšiť schopnosti rozpoznávania tváre a hlasu, analýzu emócií a gest a dokonca aj detekciu lži. Dohoda údajne umožňuje Izraelským obranným silám (IDF) voľný prístup k údajom uloženým spoločnosťami Google a Amazon a zaväzuje tieto americké spoločnosti poskytovať akékoľvek služby požadované ich izraelskými partnermi.

Úplný dopad tejto protiizraelskej revolty, ktorá sa odohráva na amerických univerzitách a teraz zasahuje aj do tých politicky korektných korporátnych bašt, ešte nie je úplne zjavný. Zatknutia a disciplinárne prepustenia zamestnancov spoločnosti Google demonštrujú búrlivú a rebelskú atmosféru, ktorá preniká aj do najprísnejšie strážených bášt tohto zariadenia.

Firemní aktivisti sa z prvej ruky učia, že kritika úradov je prijateľná, pokiaľ je opodstatnená, zákonná a predovšetkým konštruktívna.

Zdroj: https://tkp.at/2024/05/02/google-unruhen-die-revolte-der-digitalen-arbeiter/