Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LX.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LX.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LX. 620 330 Mr Hyde

Šéf Stellantisu: Elektromobilita nie je univerzálna, nebude fungovať všade

Carlos Tavares tvrdí, že elektromobilita bude v blízkej budúcnosti fungovať nanajvýš v Európe a v Severnej Amerike. Veľké šance nedáva ani vodíku.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/705842-sef-stellantisu-elektromobilita-nie-je-univerzalnym-riesenim-nebude-fungovat-vsade/

❄️ „Globálne otepľovanie“ zasiahlo tento týždeň Európu.

Od utorka je vo viacerých regiónoch strednej Európy opäť zima.

V Rakúsku (na snímke), južnom Nemecku, Chorvátsku, Švajčiarsku a Bosne a Hercegovine napadol sneh a po 30-stupňových horúčavách vystriedal teplotné rekordy.

„Nikomu nic necpeme do chřtánu,” říká dědic Fordu o elektromobilech. Asi zapomněl, co firma poslední roky dělala

Neuvěřitelně pokryteckého vyjádření se dopustil jeden z dědiců modrého oválu a jeho nejvyšší šéf Bill Ford. Hovoří o oddanosti zákazníkům, zrovna tu ale popírá hned svou další větou. Klient v centru pozornosti americké automobilky dávno není.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/nikomu-necpeme-nic-do-chrtanu-rika-dedic-fordu-o-elektromobilech-asi-zapomnel-co-firma-roky-delala/

Markus Söder, predseda vlády spolkovej krajiny Bavorsko v Nemecku, v rozhovore povedal: „Zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 je nesprávny, a preto by sa mal zrušiť.

Zdôraznil, že nemecké automobilky sú svetovými lídrami vo vývoji spaľovacích motorov.
„Je preto jednoducho absurdné prestať fungovať s touto technológiou a nechať ju do budúcnosti iným krajinám,“ povedal šéf bavorskej vlády.

Proti zákazu spaľovacích motorov od roku 2035 je podľa prieskumu INSA aj 61 % opýtaných, pričom za to bolo len 24 % opýtaných občanov.

Dopyt po elektromobiloch je vo všeobecnosti nízky. V prvom štvrťroku 2024 bolo v Nemecku zaregistrovaných 81 337 elektrických vozidiel (plus 218 912 hybridných vozidiel), čo je o 14 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Zároveň bolo zaregistrovaných 374 819 vozidiel so spaľovacím motorom (+4 %).

Presvedčí nové opatrenie na kúpu elektromobilu aj vás? Je výhodné len pre jednu skupinu motoristov

Daňové úľavy ako opatrenie na kúpu elektromobilu má údajne veľký potenciál presvedčiť skupinu Slovákov v podobe firemných zákazníkov. Ako krajina dnes v štatistikách predajnosti elektromobilov zaostávame a sme na chvoste EÚ. Nemáme zavedené dotácie ani daňové benefity. Potrebovali by sme pritom najmenej päťpercentný podiel čisto elektrických vozidiel na nových registráciách, aby sa prirodzene naštartoval efekt „snehovej gule“. 31 krajín už túto hranicu prekročilo a je to ďalší rebríček, v ktorom Slovensko výrazne zaostáva.

Detaily: https://www.topspeed.sk/novinky/presvedci-nove-opatrenie-na-kupu-elektromobilu-aj-vas-je-vyhodne-len-pre-jednu-skupinu-motoristov/24779

Pumpy odchádzajú, Habek a nezamestnaní zostávajú.

Zákon o vykurovaní „zeleného“ nemeckého ministra hospodárstva Habecka zrejme bude musieť prejsť revíziou: Nemecko opúšťa aj závod Grundfos na výrobu (vrátane tepelných) čerpadiel.
Ide do Maďarska kvôli drahej elektrine v Nemecku.

Závod, ktorý sa nachádza vo Wallstedte, poskytoval prácu väčšine obyvateľov mesta, teraz sa celé rodiny stanú nezamestnanými.

„Ako sa to stalo?“ – pýtal sa Bild Habeckovho ministerstva. Odpoveď je zdrvujúca: správu sme vzali na vedomie, ľutujeme, hľadáme riešenie pre zamestnancov spoločnosti…

Progresívnym GreenDealákom poriadne drbe na mozog

Nech sa páči, rozobrala ich na šrubky Markéta Šichtařová česká ekonómka, blogerka a autorka populárno zameraných textov najmä z oblastí ekonomiky a finančných trhov. Spolupracuje so svojím manželom Vladimírom Pikorom. Vyštudovala VŠE v Prahe, odbory hospodárska politika a finančné trhy.

Americká realita: 7 nabíjačiek za 7,5 miliardy dolárov. Nie je to vtip

Budovanie nabíjačiek za federálne peniaze zatiaľ v USA zlyháva na celej čiare a republikáni sa na tom dobre zabávajú.

Americký prezident Joe Biden sa už dávnejšie zaviazal, že do roku 2030 pribudne v Spojených štátoch 500 000 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Podľa neho to malo v USA podporiť nákup elektromobilov, keďže nabíjačky budú široko dostupné a krajina mala zároveň vďaka tomu znížiť vypúšťané emisie CO2.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/707149-americka-realita-7-nabijaciek-za-7-5-miliardy-dolarov-nie-je-to-vtip/

To už radšej tankovať: Najdrahšie nabíjanie na Slovensku šokuje cenami

Prevádzka elektromobilov bolo akési synonymum k lacnejším nákladom za kilometer jazdy. Neskúsený človek by si možno povedal, že to tak musí byť. Predsa len, elektrina a benzín sa nedajú cenovo porovnať. Ako však vyplýva z cenníkov niektorých prevádzkovateľov verejných nabíjačiek, dá. A vôbec to nie je ružové, píše server Elektrickevozy.

Detaily: https://www.techbyte.sk/2024/04/radsej-tankovat-najdrahsie-nabijanie-slovensku/

V Polsku po nehodě vzplanul luxusní elektromobil tak, že ho po chvíli nepoznal ani majitel, po uhašení se vzňal znovu

Je to další z řady událostí, které připomínají, jak moc zničující dokážou být požáry elektrických automobilů. Vůz v tomto případě shořel skoro na uhel, přestože se o něj staralo několik jednotek hasičů. A i to málo, co z něj zbylo, následně vzplálo znovu.

Detaily: https://www.autoforum.cz/bleskovky/v-polsku-po-nehode-vzplanul-luxusni-elektromobil-tak-ze-ho-po-chvili-nepoznal-ani-majitel-po-uhaseni-se-vznal-zase/