Šéf Frontexu – cap záhradníkom?

Šéf Frontexu – cap záhradníkom?

Šéf Frontexu – cap záhradníkom? 620 330 Doktor

EK podporuje šéfa Frontexu, ktorý hovorí, že „nič nemôže zastaviť migráciu“ do EÚ.

Európska komisia vyjadrila svoju podporu šéfovi pohraničnej agentúry EÚ Frontex po tom, čo povedal, že by nebolo možné zastaviť migráciu. (Foto: Thierry Monasse/Getty Images)

Európska komisia vyjadrila svoju podporu šéfovi pohraničných síl Európskej únie Frontex po tom, čo povedal, že nie je možné zastaviť migráciu.

Výkonný riaditeľ agentúry Hans Leijtens v rozhovore pre nemecké médiá povedal , že „nič“ nemôže zastaviť masovú migráciu do Európy, „žiadny múr, žiadny plot, žiadne more, žiadna rieka“.

To vyvolalo pobúrenie niektorých politikov EÚ, europoslanec za Európsku ľudovú stranu Milan Zver napísal EK, či sa stále domnieva, že Leijtens je vhodný na túto prácu.

„Vyhlásenia riaditeľa môžu dobre odzrkadľovať jeho hodnoty a presvedčenie, ale sú v ostrom kontraste s jeho základnou úlohou chrániť európske hranice pred nelegálnym prekračovaním a zločinom,“ povedal Zver.

„Pred rokmi, keď sme zakladali Frontex… sme si nepredstavovali, že by ho mohol viesť niekto, kto je presvedčený, že neexistuje žiadny nástroj, ktorý by migrantov odradil od nelegálneho prekračovania hraníc.

Komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v odpovedi na otázku trvala na tom, že Leijtens bol vymenovaný do svojej funkcie na základe „zásluhy a zdokumentovaných administratívnych a riadiacich schopností na vysokej úrovni“, pričom jeho výber schválil Európsky parlament.

V mene EK dodala, že šéf Frontexu má plné právo verejne vyjadriť svoj názor na migráciu.

„Výkonný riaditeľ Frontexu má právo tvoriť a vyjadrovať svoj názor, ako je to stanovené v služobnom poriadku,“ uviedla vo vyhlásení z 9. apríla.

Johanssonová vyslovila dôveru Leijtensovi krátko predtým, ako sa 10. apríla malo v parlamente rozhodnúť o kontroverznom migračnom pakte EÚ.

Hoci sa očakávalo, že legislatíva bude schválená, zdá sa, že v súvislosti s návrhom zákona narastá nespokojnosť zo strany politikov aj širokej verejnosti.

Na tlačovom podujatí 9. apríla dokonca aj poslanci, ktorí plánovali hlasovať za návrh zákona, zrejme váhali s jeho plnou podporou. Mnohí z ľavice sa obávajú, že pravidlá by mohli byť zneužité na porušenie práv žiadateľov o azyl, zatiaľ čo tí napravo sa obávajú, že by to mohlo umožniť ďalšiu masovú imigráciu.

Iní mimo Bruselu sa teraz snažia podkopať návrh zákona. V Írsku sa čoraz častejšie objavujú výzvy, aby sa jeho politici odvolávali na osobitné právo krajiny odstúpiť od dohody.

Zatiaľ čo írska vláda sa už zaviazala podpísať ju, opoziční predstavitelia sa tomuto rozhodnutiu vysmievali, pričom niektorí navrhli celoštátne referendum o zákone.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/04/ec-backs-frontex-chief-who-says-nothing-can-stop-migration-into-eu/