Prechod na elektrické autá vedie ku kolapsu siete – Kanada

Prechod na elektrické autá vedie ku kolapsu siete – Kanada

Prechod na elektrické autá vedie ku kolapsu siete – Kanada 620 330 Doktor

Prechod na elektrické autá vedie ku kolapsu elektrickej siete – ako príklad použijeme Kanadu.

S cieľom bojovať proti klimatickým zmenám spôsobeným „človekom vyrobeným“ CO2 a zabrániť globálnemu otepľovaniu by mali byť autá so spaľovacími motormi celosvetovo zakázané. Tento projekt „net zero“ je úplne nereálny, keďže výrobu elektriny ani distribučné siete nemožno v dohľadnej dobe rozširovať tak, aby umožnili prevádzku elektromobilov. Ukázali to už viaceré analýzy vrátane štúdie v Kanade.

Ako bolo uvedené, takéto štúdie prebiehajú už najmenej 10 rokov, no politici ich neustále ignorujú. Napríklad v prednáške v roku 2014 sa profesor Michael J Kelly z divízie elektrotechniky na Univerzite v Cambridge venoval výzvam pod názvom „ Budúce energetické potreby a inžinierska realita“.

Poznamenal, že rozsah problému dekarbonizácie je bezprecedentný

  • 90 % energie spotrebovanej vo svete od roku 1800 pochádza z fosílnych palív.
  • Dnes sa 15 % energie vyrába z biomasy, vodnej energie, geotermálnej energie a jadrovej energie.
  • Obnoviteľné zdroje prvej generácie vytvárajú menej ako 1 % svetovej energie.

Kelly potom vysvetľuje, že dekarbonizácia o 80 % do roku 2050 je nemožná bez masového vymierania.

Plány v Kanade

Vládou navrhovaný zákon premiéra Justina Trudeaua, ktorý by umožňoval len predaj elektrických vozidiel, by spôsobil obrovský chaos a hrozil kolapsom kanadských energetických sietí.

„Požiadavka, aby všetky nové vozidlá v Kanade boli elektrické už za 11 rokov, znamená, že provincie budú musieť výrazne rozšíriť svoje kapacity na výrobu energie. Postaviť 10 nových mega priehrad alebo 13 nových plynových elektrární v takom krátkom časovom období nie je reálne ani realizovateľné,“ povedal G. Cornelis van Kooten, vedúci pracovník Fraser Institute a autor knihy „Failure to Charge: A Kritický pohľad na kanadskú politiku EV.“

„Kanaďania potrebujú vedieť, koľko dodatočnej elektriny bude potrebné na splnenie mandátu Ottawy pre elektrické vozidlá, pretože dopad na provincie – a daňových poplatníkov a poplatníkov – bude významný.“

Odhadol, že národná výroba elektriny bude musieť do 11 rokov vzrásť o 15,3 percenta, aby sa splnil cieľ do roku 2035. Podľa van Kootena by to znamenalo, že v celej krajine by sa muselo postaviť najmenej 10 nových mega vodných elektrární alebo najmenej 13 nových stredne veľkých plynových elektrární.

Pre zástancov takzvanej „zelenej“ elektriny by to znamenalo postaviť okolo 5000 nových veterných turbín, pričom všetky by museli byť podporované špičkovými elektrárňami na zemný plyn, ktoré sú nespoľahlivé, keď nefúka vietor.

„Skutočná situácia nie je taká jednoduchá ako nahradenie vozidiel ICE EV a na ceste k elektrifikácii súkromných vozových parkov v Kanade je potrebné prekonať veľa prekážok,“ povedal van Kooten.

„Typ elektriny dodávanej do siete je tiež dôležitým faktorom pri prechode na EV, pretože krajiny potrebujú zvýšiť svoju kapacitu výroby energie pomocou ekologických zdrojov energie, ktoré dokážu splniť dodatočné hodinové požiadavky na zaťaženie a dajú sa rýchlo nasadiť na vyváženie prerušovanej obnoviteľnej energie.

Štúdia Van Kootena skúma, koľko dodatočnej elektriny bude potrebné v najväčších kanadských provinciách Ontário, Britská Kolumbia a Quebec na splnenie mandátu EV z roku 2035.

Kanada chce do roku 2035 zakázať predaj spaľovacích áut

Kanada plánuje do roku 2035 zakázať predaj nových áut poháňaných benzínom, zatiaľ čo Európska únia (EÚ) stanovila na ten istý rok aj mandát na elektromobily.

Tesne pred Vianocami kanadský minister životného prostredia Steven Guilbeault oznámil štandard dostupnosti elektrických vozidiel, ktorý vyžaduje, aby všetky nové autá a nákladné autá boli do roku 2035 elektrické.
Tento plán by účinne zabránil predaju nových vozidiel s benzínovým alebo naftovým pohonom po tomto roku.

Faktom je, že výroba a nákup elektromobilov stojí o tisíce eur viac, sú nevhodné do kanadského chladného podnebia, majú krátky dojazd a dlhé nabíjacie časy (najmä v chladnom počasí), ich batérie si vyžadujú obrovské zdroje na výrobu a je ťažké ich recyklovať.

Okrem toho mnohé kanadské vlády už zápasia s problémami s dopytom po elektrickej energii.

Provinčná vláda nedávno varovala obyvateľov Alberta, aby obmedzili spotrebu elektriny, aby sa vyhli možným výpadkom elektriny, keďže provincia zažila bezprecedentný dopyt po elektrine v dôsledku extrémne nízkych teplôt.

Britská Kolumbia a Manitoba boli navyše nedávno nútené dovážať elektrinu z iných provincií, aby uspokojili potreby elektriny v dôsledku veľkého sucha v západnej Kanade.

Najnovšia správa o spoľahlivosti severoamerickej elektrickej siete zistila, že Ontário je vystavené „zvýšenému riziku“ výpadkov elektriny.

Quebecký minister energetiky Pierre Fitzgibbon nedávno uviedol, že provincia nemá dostatok elektriny na zásobovanie všetkých spoločností, ktoré chcú realizovať priemyselné projekty.

Blížiaci sa nápor elektrických vozidiel bez adekvátneho zvýšenia kapacity výroby energie zhorší problémy so spoľahlivosťou siete.

Zdroj: https://tkp.at/2024/04/02/umstellung-auf-e-autos-fuehrt-zum-kollaps-der-stromnetze-am-beispiel-kanada/