Ján Čarnogurský: Petra Fialu sa budú pýtať

Ján Čarnogurský: Petra Fialu sa budú pýtať

Ján Čarnogurský: Petra Fialu sa budú pýtať 620 330 Mr Hyde

Ruské televízie prinášajú takmer denne zábery po zásahoch ukrajinských rakiet v ruských mestách a obciach blízko pri ukrajinských hraniciach.

Najmä Belgorodská oblasť prináša obete. Rakety dopadajú do obytných častí miest a zabíjajú ľudí. Padli desiatky civilných obetí, vrátane žien a detí. Televízie prinášajú žiaľ blízkych, ktorí v okamihu stratili príbuzných a priateľov. Ale slovenský divák si môže všimnúť osobitnú črtu ruského žiaľu. Plačú, zalamujú rukami, nevidíme však hystériu. Zábery na obrazovkách sú dostatočne veľavravné a nepotrebujú obšírny komentár.

Jedna informácia sa pri záberoch, žiaľ, príliš často opakuje: raketové údery pochádzajú od českých rakiet Vampire. Značku rakiet odborníci dokážu vyčítať aj z drobných úlomkov, každá raketa má svoj dizajn. Ešte jedna informácia sa opakuje pri českých raketách: súhlas na použitie rakiet na streľbu na ruské územie, ktoré nie je časťou bojiska, mal dať osobne český predseda vlády Petr Fiala. Ukrajine dodávajú rakety aj ďalšie západné štáty, ale v dodávke si vyhradia, že nebudú použité na medzinárodnoprávne uznané ruské územie a Ukrajina to rešpektuje. Česká republika nielenže si takú podmienku do zmluvy o dodávke rakiet nedala, ale český premiér mal údajne osobne dať ukrajinskému prezidentovi alebo predsedovi vlády súhlas na použitie rakiet aj na ruské územie. Rusi majú Ukrajinu prešpikovanú svojimi spravodajcami a nič im tam nie je tajné. Dozvedeli sa aj takú informáciu.

Potrebuje sa Česká republika prebíjať do čela protiruských krajín? Ak z iných dôvodov nie, myslia si českí politici, že nebudú potrebovať podporu Ruska pri obhajobe alebo presadzovaní dôležitých záujmov?

Českí poslanci by sa mohli opýtať svojho premiéra, kto dal Ukrajine súhlas na ostreľovanie ruského územia českými raketami. Ak sa neopýtajú oni, raz sa Petra Fialu môže opýtať niekto iný.

Zdroj: https://www.srspol.sk/jan-carnogursky-petra-fialu-sa-budu-pytat/