Potvrdené. Predvolebné divadlo Hamrana s logom Rozuzlenie malo chrániť „našich ľudí“. Čurillovcov

Potvrdené. Predvolebné divadlo Hamrana s logom Rozuzlenie malo chrániť „našich ľudí“. Čurillovcov

Potvrdené. Predvolebné divadlo Hamrana s logom Rozuzlenie malo chrániť „našich ľudí“. Čurillovcov 620 330 Mr Hyde

Asi si spomínate na povestnú akciu Rozuzlenie, ktorou Hamran a NAKA natvrdo vstúpili do volebnej kampane. Zo série razií, zadržaní a obvinení však nakoniec nič nie je. Prokuratúra – ako sa dalo tušiť – musela stíhania zrušiť ako účelové a nezákonné.

Štefan Hamran po akcii Rozuzlenie. Foto: TASR.

Najskôr pár slov ku kontextu. „Rozuzlenie“ bola akcia, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. NAKA krátko pred voľbami s veľkým krikom udrela na policajnú inšpekciu, vedenie SIS a Národný bezpečnostný úrad. Pčolinský, jeho nástupca v SIS Aláč a šéf NBÚ Konečný boli obvinení z manipulácií a zneužívania právomoci.

Policajný prezident Hamran hovoril o odhalení veľkej organizovanej skupiny: tajná služba, policajná inšpekcia a prokuratúra vraj mali pracovať pre „temné sily“. Teda pre oligarchov, zločincov a hlavne pre Smer, ktorý vraj na financovanie tejto organizovanej skupiny zriadil čierny fond s miliónmi eur.

Pôsobilo to bombasticky. No nie dlho.

Veľmi rýchlo sa ukázalo, že akcia NAKA stála na vode. Mala to byť demonštrácia sily a pôsobivé politické divadlo, no skončilo sa to ako fraška. Všetci zadržaní boli napriek obvineniam z práce pre „nebezpečnú organizovanú skupinu“ prepustení. Na väzobné stíhanie chýbali dôkazy. Ukázalo sa, že niektorí z členov údajnej skupiny sa vôbec nepoznali. Zadržaných ľudí z policajnej inšpekcie nemohli vyšetrovatelia ani len formálne obviniť. Nebolo z čoho.

Pokiaľ ide o „čierny fond“ s miliónmi eur od ľudí zo Smeru, nevyšetrilo sa nič. Skončilo sa to tam, kde sa to začalo: v rovine klebiet.

Minulý týždeň prišli ďalšie rozhodnutia, ktoré spochybňujú bývalé vedenie polície. Prokurátor Kandera zrušil obvinenie Pčolinského aj Konečného ako účelové, nepodložené a nezákonné. Ich stíhanie v rámci akcie Rozuzlenie sa podľa prokuratúry viedlo s rozpore s právom a elementárnou logikou.

Iste. Tomu by sa dalo veriť. V rozpore s právom a elementárnou logikou sa tu pracovalo tri roky. S potleskom aktivistických médií. A na pár výnimiek bez reálnych výsledkov…

V Štandarde sme už v lete upozorňovali, že predvolebná akcia NAKA má zrejme len dva motívy. Jeden politický, ktorý mal viesť ku kompromitácii opozície v čase kampane. A jeden policajný. Akcia NAKA bola ďalšou kapitolou vojny v bezpečnostných zložkách. „Rozuzlenie“ bolo namierené na ochranu čurillovcov z NAKA, ktorým hrozila obžaloba.

V lete 2023, krátko pred voľbami, sa očakávalo, že vyšetrovanie čurillovcov sa uzavrie. A policajná inšpekcia podá návrh na ich obžalobu.

Pre Hamrana s Lipšicom (a Matovičom) by to bola dvojnásobne bolestivá rana. Ich vyšetrovateľom, známym ako čurillovci, by hrozil súdny proces, respektíve obžaloba. Pre podozrenia, že hrubo manipulovali výpoveďami svedkov-kajúcnikov. A ešte k tomu to mohlo prísť v citlivom čase pred voľbami.

Akciu Rozuzlenie sme vtedy komentovali ako preventívny útok. Úder NAKA na policajnú inšpekciu, SIS a NBÚ mal zabrzdiť vyšetrovanie a stíhanie čurillovcov. Teda chrániť ich. Zároveň mal odvrátiť hrozbu, že obžaloba čurillovcov príde ešte pred voľbami. A ako bonus sa mala useknúť hlava tajnej službe aj NBÚ – úradom, ktoré nepatrili Obyčajným a vo vojne bezpečnostných zložiek stáli proti NAKA a špeciálnej prokuratúre.

Dnes naše staršie podozrenia potvrdil prokurátor Kandera. Tvrdí, že stíhania v akcii Rozuzlenie boli nielen nezákonné, ale aj manipulatívne. Cieľom vyšetrovateľa bola podľa Kanderu pomoc čurillovcom – snaha vyvrátiť ich trestnú kauzu. Prokurátor Kandera naznačuje, že akcia Rozuzlenie slúžila ako obhajoba „osôb obvinených vo veci známej ako čurillovci“.

Ak by na Slovensku existovalo normálne, kritické mediálne prostredie, z príbehu by sa stal škandál Hamrana a Lipšica. Je predsa ohavné a neprijateľné, aby sa polícia zneužívala na predvolebné divadlá, ktoré mali potopiť opozíciu a chrániť „našich ľudí“ okolo čurillovcov. Takéto manipulatívne zásahy polície do volebnej kampane si nikdy nedovolil ani Mečiar, ani Fico. Znížili sa k tomu až zúfalci okolo Obyčajných, ktorí boli na smrť vydesení z volieb.

Médiá však po rozhodnutí prokuratúry ostali ticho. „Lebo Fico…“

Škoda. Politickú nadprácu v polícii totiž nepotvrdil len prokurátor Kandera. O nepriame priznanie sa postaral aj samotný Hamran. Krátko po konci v polícii sa prihlásil u progresívcov. S tým, že by rád ďalej slúžil.

Lídri PS Hamranovi vysvetlili, že ho už nepotrebujú. Hamran to nevzdal, prehľadal vrakovisko a našiel na ňom nepojazdné, ale zachovalé odrážadlo s názvom Demokrati. Onedlho ho uvidíme v kampani do eurovolieb po boku Naďa.

Koncovka Hamranovho Rozuzlenia je čarovná. Uzavrelo sa to pevným uzlom. Presnejšie uzlíkom. Na jednom konci je strana, ktorá prehrala parlamentné voľby. Na druhom je „policajt“, ktorého postihlo to isté.

Dag Daniš / Denník Štandard