Poľsko: USA vedeli o útoku Nord Stream

Poľsko: USA vedeli o útoku Nord Stream

Poľsko: USA vedeli o útoku Nord Stream 620 330 Doktor

Kontroverzný poľský minister zahraničia sa opäť dostáva do titulkov: Predpokladá, že USA vedeli o útoku na Nord Stream.

Rozhovor poľských novín Rzeczpospolita s poľským ministrom zahraničných vecí Radkom Sikorskim mal v skutočnosti vyvolať diplomatické nepokoje medzi Nemeckom a USA. Zdá sa však, že Sikorského vysoko výbušné vyhlásenie nezaujíma takmer nikoho, okrem niekoľkých kritických médií. Hoci uviedol, že USA boli informované o útoku na kritickú infraštruktúru Nemecka.

USA o tom vedeli

V súlade s tým by Washington vopred vedel o plánoch vyhodiť do vzduchu Nord Stream, hovorí Sikorski, ktorý bol za Tuskovej vlády povýšený na ministra zahraničných vecí Poľska. Presne povedal v rozhovore zverejnenom v piatok:

„Ak sa dá veriť tlači, urobili to tí, ktorí sa o to zaujímali. A americká strana o tom vopred vedela a nebránila tomu.“

Sikorski je považovaný za jedného z „najlepších mužov“ Washingtonu v EÚ. Je ženatý s Anne Applebaumovou, jedným z najvýznamnejších hlasov amerických neokonzervatívcov, najradikálnejšej zahraničnopolitickej skupiny vo Washingtone. Applebaumová nie je len „novinárkou“, ale aj konzultantkou think-tanku USA/NATO „Centrum pre analýzu európskej politiky“ (podpredsedníčkou je Annegret Kramp-Karrenbauer) a „seniorkou“ na Univerzite Johna Hopkinsa.

Denník Asia Times nedávno o dvojici obšírne informoval. Príslušný názov: „Pán Applebaum pochoduje do vojny“ . Dochádza k záveru:

„Toto je logika mocného neokonzervatívneho páru, ktorý spája Atlantický mesačník a poľské ministerstvo zahraničných vecí: Každý, koho nemáme radi, je s nami „vo vojne“, aj keď to znamená „Rozšíriť rusko-ukrajinský konflikt na európsku vojnu.“

Sikorski sa dostal do svetového centra pozornosti krátko po útoku na Nord Stream. Tweetoval obrázok miesta činu a napísal: „Ďakujem, USA.“ Tweet bol vymazaný až po niekoľkých hodinách. V tom čase Sikorski (v 00. rokoch bol ministrom obrany) ešte nebol vo Varšave pri moci, ale „len“ poslancom EÚ parlamentu.

V aktuálnom rozhovore Sikorski opäť naznačuje, že vie viac o pozadí útoku Nord Stream. Zaujímajú sa nemecké vyšetrovacie orgány?

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/25/polen-usa-wussten-von-nord-stream-anschlag/