Michal Zoldy: MORATÓRIUM NIE JE KREMATÓRIUM :)

Michal Zoldy: MORATÓRIUM NIE JE KREMATÓRIUM :)

Michal Zoldy: MORATÓRIUM NIE JE KREMATÓRIUM :) 620 330 Mr Hyde

To, že je moratórium, neznamená, že občan komentátor musí počas neho mlčať ako v krematóriu, tichučko sedieť, šúchať nohami a čakať na koniec sobotných volieb hlavy štátu.

Včera som bol u môjho obvodného lekára po kartičku, potvrdzujúcu pre prípad cestnej kontroly na ďalších päť rokov, čiže až do konca marca 2029, že som naďalej spôsobilý viesť motorové vozidlo. Že síce musím šoférovať v okuliaroch, ktoré nosím od prvej triedy základnej školy, ale inak som mentálne absolútne v poriadku. Zmysly mi fungujú, po rozumovej stránke sa tiež držím a hlavne nezdementnel som. To je najpodstatnejšie. Veď to nakoniec dokazuje aj moja nezmenená schopnosť noc čo noc, prípadne ráno čo ráno, sadnúť a napísať fejsbukový článok pre radosť ľudí, ktorí ho čítajú. Dokonca podľa niektorých sa v tejto činnosti stále zlepšujem. Že nemám dobrú imunitu a že mám problém s pľúcami a dýchacími cestami….. bože môj, koľko ľudí, aj v mladšom veku než mám ja, jazdí po cestách necestách s všelijakými chorobami a neduhmi – s kardiostimulátormi, bajpasmi, umelými bedrovými kĺbmi, cukrovkou, povyskakovanými platničkami, žlčníkovými kameňmi, so stukovatenou pečeňou, odoperovanou slezinou, s transplantovanou obličkou, s hemoroidmi atď, atď. Ukážte mi jedného zdravého človeka, veď každý má nejaké trápenie so svojou telesnou schránkou. Keď som sa od lekára viezol domov, v aute som na dobrú náladu počúval rádio a v ňom dve lekárky rozprávali nášmu zneurotizovanému a prestrašenému národu, že je u nás na vzostupe čierny kašeľ. Čierny kašeľ…? Áno, čierny kašeľ. Pertussis je jeho odborný lekársky názov. Ten pertussis ani zďaleka nie je detskou chorobou, ale zaútočiť dokáže na človeka v akomkoľvek veku. Pán Boh s nami a zlé preč, ďalšia pliaga na obzore….. kde je (bývalý) hlavný hygienik Mikas?

Ja som si vo svojej seniorskej naivite myslel, že zaočkovanie z detstva zabezpečuje človeku celoživotnú imunity. Ba čerta, je to omyl. Vraj sa u nás čierny kašeľ objavuje cyklicky zhruba každé štyri roky. Podobne ako voľby 🙂 Lenže toto je vážne. Zas je tu niečo, čo by si vyžadovalo nechať sa zaočkovať a preočkovať. Ale, ako tie dve starostlivé lekárky povedali, zaočkovanie nechráni človeka na dlhý čas. No, povedal som si v mojom čiernom aute hľadiac v zamyslení dopredu, na niečo človek aj tak zomrieť musí, nie? Inak by sa nás tu po svete ponevierali desiatky miliárd a išli by sme si v takých veľkých počtoch na nervy. Aj tak si už ideme, a čo by bolo potom? Pertussis spôsobuje baktéria a tu si požičiam niečo z internetu: „pertussis infikuje sliznice dýchacích ciest, spôsobuje ich zápal, ktorý vedie k nadmernej sekrécii hlienu. Zmeny na sliznici spôsobujú zvýšenú dráždivosť, čo vedie k prejavom dýchavičného kašľa. Prvé príznaky môžu pripomínať obyčajnú nádchu s horúčkami a pokašliavaním.“ No už len toto by mi chýbalo…..!

Dobre, hovorme radšej o príjemnejších veciach. Neviem ako vy, ale ja budem v sobotu znovu prvý vo volebnej miestnosti, ako obvykle. Aj minule som bol. Už niečo po pol siedmej som stepoval na chodbe pred volebnou miestnosťou ako slávny herec Fred Astaire. Chodím tam preto tak zavčas ráno, lebo neskôr sa tou volebnou miestnosťou premelie celá dedina a ja to v tom dave riskovať nemôžem. Idem voliť skoro ráno keď je dobre vyvetrané. Minule tam mali v rámci vetrania otvorené aj dvere na chodbu a prišiel práve náš mladý starosta na kontrolu: „Tak čo dievčatá, všetko v poriadku?“. Áno, a už je tu aj prvý volič – pán Zoldy. Tie veselé dievčatá vo volebnej komisii: „A čo vy pán Zoldy, čo nemôžete spať?“ Čo by som nemohol, ja viem spať veľmi dobre. Spávať totiž chodím so sliepkami a tak sa ráno budím ako každý starý chlap vyspatý už pred pol treťou. Rovno môžem ísť budiť aj spevavé vtáctvo v našom lesíku, aby sa rozčvirikalo na moju počesť. Odvolím si a mám po starosti. Môžem sa ešte po volebnom akte zastaviť v Potravinách a odtiaľ ísť naspäť domov. Prvý raz v živote som volil iba pár mesiacov po dovŕšení plnoletosti. Vtedy to bolo viac menej povinné.

Všetci kandidáti boli členmi jednej a tej iste strany. Hádajte ktorej 🙂 Volili sme akýchsi poslancov Národného výboru v našom bratislavskom obvode na Leškovej ulici, kde teraz býva známy ľavičiar Ľuboš Blaha. Ten v tom čase, v roku 1971, ešte nežil.

Medzičasom rozmýšľam, čo si na víkend navariť. Asi si v remoske upečiem jaternice s kyslou kapustou a zemiakmi. Remoska je dobrá vec. K tomu si potom ešte v mixéri urobím za misku miláčika. Čiže tvaroh, kyslá smotana, práškový cukor a trochu vanilkového cukru. Párkrát to pekne rozkrútiš do veľkých obrátok a máš fajnovú „mlsnotu“ na celý deň urobenú. Môžeš ísť čítať komentáre k tvojmu rannému príspevku a pozerať, čo píšu iní a čo zas pripravili naše hviezdy Mimi, Palko a Anka na YouTube. Občas sa tam objaví aj tajomná supernova – černokňažník Zoroslav Kollár, ktorý kadekomu dvíha mandle na spôsob nekompromisného božieho súdu už tu na zemi. Mám ho rád. Mám ho rád aj preto, lebo nedávno vyjadril myšlienku, že by vedel zafinancovať aj dobrý novinársky tím, aký dnešné Slovensko potrebuje ako soľ.

Televízna diváčka Čaputová sa poďakovala osadenstvu čerstvo rozpusteného Lipšicovho ÚŠP za dobre vykonanú prácu a podobne sa naša láskavá zlatovláska vyjadrila aj na adresu všetkých, ktorých momentálne táto vláda a vládna koalícia pod vedením „pomstiteľa“ Fica prenasleduje. Michal Šimečka zase už po x-tý raz zaparkoval v Bruseli a obetavo sa odtiaľ z metropoly EÚ hlási lebo tam zavítal lobovať, aby nám nepriškrtili eurofondy, keďže právny štát a demokracia u nás priam kvitne. To sú tí progresívci, ktorým tak leží na srdci naše dobro a náš blahobyt. Fujtabl!

Prajem príjemný bezmäsitý piatok

Zdroj: Mimi Šramová TG kanál