EÚ umožňuje biometrické hromadné sledovanie

EÚ umožňuje biometrické hromadné sledovanie

EÚ umožňuje biometrické hromadné sledovanie 620 330 Doktor

EÚ urobila dôležitý krok do dystopie digitálneho sledovania. Európsky parlament schválil zákon o AI, čím umožňuje aj trvalé biometrické rozpoznávanie tváre.

Európsky parlament pripravuje pôdu pre komplexný biometrický dohľad v EÚ. Permanentné sledovanie tváre sa tak môže stať súčasťou každodenného života. Pretože v stredu 13.03.2024 Európsky parlament schválil „zákon o AI“. Okrem pravidiel využívania umelej inteligencie upravuje (a umožňuje) aj zavedenie biometrického hromadného sledovania v EÚ.

Takmer žiadny odpor v parlamente
Poslanec Pirátskej strany Patrick Beyer interpretuje zákon takto :

„Týmto zákonom o AI chce EÚ zjavne napodobniť Čínu nielen technologicky, ale aj na domácej pôde. Komplexné a trvalé rozpoznávanie tváre v reálnom čase, zastrašujúci dohľad nad správaním vo verejných priestoroch, ako sa používa napr. v Hamburgu, rozpoznávanie tváre náchylné na chyby na videosledovacích páskach demonštrácií aj pri menších zločinoch, hodnotenie pôvodu ľudí podporované AI, nevedecké „video detektory lži“ – žiadna z týchto dystopických technológií nie je zakázaná zákonom o AI – pre naše vlády.“

On, alebo skôr Pirátska strana, chce brániť „našu demokraciu proti zriadeniu high-tech monitorovacieho štátu“ . Človek má sklon pýtať sa, čo ešte treba brániť. Je tiež dôležité poznamenať, že Piráti (ako mnohí) zaujali nekritický postoj k Covidu a politika Covid zjavne slúžila ako plán pre mnohé opatrenia digitálneho dohľadu.

Sonneborn pokračoval: „K schváleniu CDU, SPD a Zelených (teraz) nie je žiadny komentár. A v AFDP sa (horiace) záväzky voči „slobode“ a „liberalizmu“ opäť nedostali z predvolebného plagátu na volebný lístok.“

Breyer špecifikuje, čo je možné so zákonom AI:

„Predstavte si Európu, v ktorej sú podľa hesla „Jeden hľadaný, všetci sledovaní“ všade snímané naše tváre pomocou zastrašujúcej technológie a môžete očakávať, že vás kedykoľvek zatknú kvôli chybnej identite.

Na rozdiel od kritikov sa byrokracia EÚ pochválila. Legislatívnym balíkom urobila EÚ historický krok, ktorý by bol „orientovaný na ľudí“ a „založený na riziku“. Ale aj „epicenter.works“ hovorí: „Ochrana základných práv vyzerá inak.“

V stredu urobila EÚ ďalší veľký krok na ceste k plne monitorovanej dystopii. Pikantné: V roku 2023 sa Európsky parlament vyslovil za zákaz biometrického hromadného sledovania. To sa zmenilo.

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/14/eu-ermoeglicht-biometrische-massenueberwachung/