Šéfka Euroclearu kritizuje plán použiť zmrazené ruské aktíva

Šéfka Euroclearu kritizuje plán použiť zmrazené ruské aktíva

Šéfka Euroclearu kritizuje plán použiť zmrazené ruské aktíva 620 330 Doktor

Generálna riaditeľka Euroclear Lieve Mostrey kritizovala plán G7 použiť zmrazené aktíva Ruska na financovanie vojny na Ukrajine a financovanie jej obnovy, v článku pre The Financial Times zverejnenom 15. februára.

Generálny riaditeľ Euroclear Lieve Mostrey kritizoval plán G7 použiť zmrazené aktíva Ruska na financovanie vojny na Ukrajine a financovanie jej rekonštrukcie. / bne IntelliNews

Mostrey nažnačila, že myšlienka hraničí s nepriamou formou zabavenia aktív a zdôraznil zložitosť použitia aktív iného subjektu ako kolaterálu.

„Používanie aktív, ktoré vám nepatria, ako kolaterálu je veľmi blízko nepriamemu zabaveniu alebo záväzku k budúcemu zabaveniu, čo by mohlo mať na trhy presne rovnaké účinky ako priame zabavenie,“ povedal Mostrey.

Západ sa približuje k zabaveniu približne 300 miliárd dolárov rezerv centrálnej banky Ruska (CBR). USA presadzujú, aby bola celá suma jednoducho zabavená a odovzdaná Ukrajine a v decembri prijali zákon, ktorý o tom hovorí.

Európa však bola oveľa zdržanlivejšia, obáva sa škôd, ktoré by to spôsobilo európskemu bankovému systému a dôvere v euro. Približne dve tretiny zmrazených prostriedkov sú v Európe, pričom leví podiel je investovaný do aktív, ktoré vlastní Euroclear.

Brusel ponúkol rôzne kompromisy. Tento týždeň schválila zákon, ktorý umožňuje európskym vládam zdaniť zisky, ktoré investície prinášajú v hodnote odhadovanej na 4 miliardy dolárov ročne, ale táto schéma ponechá princíp nedotknutý a vo vlastníctve Ruskej centrálnej banky.

Ďalším európskym návrhom na využitie kapitálu, o ktorom sa v súčasnosti diskutuje, je použiť zmrazené aktíva ako kolaterál a emitovať dlhopisy, ktoré môžu byť poskytnuté Ukrajine. Táto schéma sa vyhýba otázke vlastníctva ruských aktív, ktoré technicky naďalej patria Rusku, a otvára otázku, čo by sa stalo v prípade nesplatenia dlhu zo strany Ukrajiny. O tejto schéme však nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

V súčasnosti je zmrazených približne 191 miliárd EUR ruských aktív, ktoré spravuje, Euroclear ktoré sú jadrom tejto otázky. USA zmrazili len 5 miliárd dolárov z ruských peňazí.

Mostrey vyjadrila skepticizmus ohľadom pravdepodobnej reakcie ruskej centrálnej banky na takéto opatrenia a povedal: „Nevieme odhadnúť, ako by centrálna ruská banka jednoducho akceptovala, že jej prostriedky boli zabavené a že záväzky Euroclearu voči nim prestali existovať.

V nedávnych vyhláseniach Kremeľ pohrozil masívnymi právnymi krokmi, ak by boli zhabané jeho rezervy, čo žiadna vláda sankcionujúca inú nikdy neurobila. Po skončení sporu sa zmrazené peniaze zvyčajne vrátia sankcionovanej vláde.

Generálna riaditeľka Euroclearu ďalej zdôraznila možné dôsledky takýchto krokov na širší finančný ekosystém, najmä pokiaľ ide o dôveru v Euroclear, európske kapitálové trhy a euro ako menu.

„Verím, že zvíťazia obozretní a racionálni ľudia,“ povedal Mostrey a varoval pred významným vplyvom, ktorý by zabavenie aktív mohlo mať na dôveru a stabilitu trhu.

Zdroj: https://www.intellinews.com/euroclear-chief-slams-plan-to-use-russian-frozen-assets-312659/