Prieskum: 61 % Nemcov je proti vyslaniu rakiet Taurus na Ukrajinu

Prieskum: 61 % Nemcov je proti vyslaniu rakiet Taurus na Ukrajinu

Prieskum: 61 % Nemcov je proti vyslaniu rakiet Taurus na Ukrajinu 620 330 Doktor

Podľa prieskumu „Deutschlandtrend“, ktorý uskutočnila verejnoprávna televízia ARD, bolo 61 % opýtaných proti tomu, aby Nemecko dodávalo Ukrajine riadené strely Taurus .

Nemecký kancelár Olaf Sholz celé mesiace tvrdil, že vyslanie rakiet dlhšieho doletu neprichádza v súčasnosti do úvahy, a táto téma sa tento týždeň opäť dostala do popredia po tom, čo Rusko o nej zverejnilo rozhovor nemeckej armády.

Prieskum ukázal, že len 29 % bolo za takúto dodávku zbraní. Nesúhlas široko prekročil hranice straníckych preferencií, hoci nepatrná väčšina voličov Strany zelených (53 % podporovateľov) a voličov FDP (50 %) túto myšlienku schvaluje.

Ďalej, na pozadí úniku zvukovej nahrávky, kde boli nemeckí vojenskí dôstojníci vypočutí diskutovať o vyslaní rakiet Taurus na Ukrajinu, 67 % uviedlo, že si myslí, že Nemecko nie je pripravené na ruské špionážne pokusy.

Prieskum tiež ukázal, že 74 % respondentov podporuje plány Nemecka na zvýšenie výdavkov na obranu. Avšak len 9 % z nich sa domnievalo, že tieto dodatočné výdavky by sa mali zaplatiť väčším zdanením. Väčšina uprednostňovala buď nákup prostredníctvom dlhového financovania, alebo zníženie výdavkov v iných oblastiach.

Zdroj: https://p.dw.com/p/4dHmb