Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LII.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LII.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LII. 620 330 Mr Hyde

Ochota ľudí na Slovensku podporovať zelené projekty klesá

Prieskum v agentúre Focus sa pýtal, či by ľudia podporili zelené aktivity na úkor iných projektov alebo vlastných peňazí.

Podiel ľudí, ktorí by súhlasili s presunom eurofondov na zelené projekty z iných oblastí ako diaľnice, školstvo či zdravotníctvo, za päť rokov podľa prieskumu klesol zo 40,5 na 27,8 percenta.

Zvýšilo sa aj percento ľudí, ktorí nie sú ochotní priplatiť si nič na účtoch za energie, aby podporili boj proti klimatickej zmene.

Nizozemská elektrická síť už kolabuje, operátor nařídí vypnutí dobíjecích stanic elektromobilů pro miliony lidí od 16 do 21 hod.

Už nejde jen o jedno město, rázem se bavíme o největší metropolitní oblasti v zemi. Ani tam už není možné připojovat nové domy či firmy, nejvíc ze všech to ale odskákala elektroauta.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/nizozemska-elektricka-sit-uz-kolabuje-operator-naridi-vypnuti-dobijecich-stanic-elektromobilu-pro-miliony-lidi-od-16-do-21-hod/

Apple po desiatich rokoch investícií ruší projekt elektromobilov

Americký technologický gigant Apple po desiatich rokoch investovania do tejto technológie údajne ukončil svoj projekt elektrického auta a venuje viac zdrojov umelej inteligencii (AI).

Trhy privítali zastavenie desaťročného projektu, o ktorom sa informovalo v utorok a zamestnanci sa presunú do divízie AI.

Apple odštartoval Project Titan pred 10 rokmi, v čase, keď bol v Silicon Valley v móde prísľub samoriadiacich vozidiel. Pôvodne uviedol, že dúfa, že samoriadiace vozidlo uvedie na trh už v roku 2024.

Detaily: https://www.aljazeera.com/news/2024/2/28/apple-parks-electric-car-project

Skoro polovina majitelů elektromobilů zvažuje návrat ke spalovacím autům, říká studie, spokojenost s nabíjením dál klesá

Pokud někdo žije v představě, že celý automobilový park relativně rychle „přepne” na elektrický pohon, vyžadovalo by to dvě věci – aby elektrická auta kupovala naprostá většina lidí a aby si je naprostá většina dál nechávala. Neděje se ani jedno.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/skoro-polovina-majitelu-elektromobilu-zvazuje-navrat-ke-spalovacim-autum-rika-studie-spokojenost-s-nabijenim-dale-klesa/

Veľká analýza: Noví majitelia elektromobilov zvažujú návrat k spaľovákom, toto je dôvod

Vďaka novej analýze JD Power sa podarilo identifikovať viacero problémov vlastníctva elektromobility, avšak zrejme tým najzásadnejším zistením sú problémy, ktoré majú majitelia čisto elektrických áut s verejnými nabíjačkami. Nielen že je tento proces pre mnohých problematický, dochádza dokonca k jeho zhoršovaniu a najviac sa dotýka nových majiteľov, ktorý zvažujú návrat k spaľovákom.

Detaily: https://fontech.startitup.sk/velka-analyza-novi-majitelia-elektromobilov-zvazuju-navrat-k-spalovakom-toto-je-dovod/

Nový šéf Bugatti nejlíp ví, jaký může být elektrický pohon problém. Šel proti vlastní ideologii a pro nový model prosadil motor V16

To jsou paradoxy. Zatímco šéfové jiných automobilek neví o elektromobilitě prakticky nic, přesto ji tlačí do všech aut bez rozdílu, Mateho Rimaca oddanost elektromobilům dostala tam, kde je. Přesto – anebo právě proto – ví, že pro nové Bugatti by byl elektrický pohon problém, ne řešení.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/novy-sef-bugatti-nejlepe-vi-jaky-muze-byt-elektricky-pohon-problem-sel-proti-vlastni-ideologii-a-pro-novy-model-prosadil-motor-v16/

Chceli elektromobily, idú robiť naftový V8 s objemom 8,3 litra!

Elektromobily s nami sú už pár rokov. Spočiatku sa na ne všetci pozerali pomerne skepticky, neskôr do nich začalo vkladať dôveru čoraz viac automobiliek. Takéto presvedčenie má množstvo automobiliek doteraz. No niektoré si postupne uvedomujú, že to s rýdzo elektrickou budúcnsťou nemusí byť až také ružové. Mnoho veľkých hráčov teda upustilo od myšlienky mať v ponuke po roku 2035 len autá na elektrinu. Niektoré prichádzajú s motormi, ktorých parametre sú naozaj mimo chápania.

Detaily: https://blog.autobazar.sk/1349-chceli-elektromobily-idu-robit-naftovy-v8-s-objemom-8-3-litra

I Pininfarina se odvrací od elektřiny, poslední novinka firmy se vrátila ke spalovacímu šestiválci

Tohle auto působí jako posel z budoucnosti, technicky se ale drží docela při zemi. Ač Pininfarina už přišla s elektrickými novinkami, pod kapotou její Enigmy GT se znovu nachází motor V6, akorát živený vodíkem.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/i-pininfarina-se-odvraci-od-elektriny-posledni-novinka-firmy-se-vratila-k-spalovacimu-sestivalci/

Vláda sľubuje pomoc pre elektromobilitu. Ministerstvám rozdelila viac ako 30 úloh

Výjazdové rokovanie vlády s predstaviteľmi automobilového sektora v Košiciach, zdá sa, prinieslo výsledky. Slovenská vláda vo svojom vyhlásení uvádza, že je pripravená na revolúciu v automobilovom priemysle. Spomína, že z rokovania vyplynulo viac ako 30 úloh, ktoré dnes vláda SR rozdelila medzi jednotlivé ministerstvá.

Detaily: https://www.mojelektromobil.sk/slovensko-elektromobilita-vlada-podpora/

Kolabující elektrická odnož Volva má po odvrhnutí Švédy dál problémy, ani nalitých 22 miliard nestačí na její záchranu

Zjevně ani Číňané nechtějí v této firmě utápět další peníze, a tak se musela obrátit na banky. Konsorcium 12 firem poskytlo Polestaru 950 milionů dolarů pro překlenutí největších těžkostí, firma ale podle svých slov potřebuje dalších 350 „mega”, aby bezpečně zůstala nad vodou.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/kolabujici-elektricka-odnoz-volva-ma-po-odvrhnuti-svedy-dale-problemy-ani-nalitych-22-miliard-kc-nestaci-na-jeji-zachranu/

Európske automobilky nie sú proti „zákazu predaja spaľovákov“ od roku 2035

Začiatkom tohto roka sa začali objavovať hlasy a titulky, že EÚ by mohla odložiť tzv. „zákaz predaja spaľovacích áut„, ktorý má začať platiť od roku 2035. A aktuálne sa k tejto problematike vyjadrili Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) a šéf koncernu Stellantis, ktorý zahŕňa 14 značiek.

Detaily: https://www.teslamagazin.sk/zakaz-predaja-spalovacich-aut-stanovisko-automobiliek-acea/