Priliehavý citát pre amerického prezidenta Joea Bidena

Priliehavý citát pre amerického prezidenta Joea Bidena

Priliehavý citát pre amerického prezidenta Joea Bidena 620 330 Doktor

Jack F. Matlock bol na konci studenej vojny v rokoch 1987 až 1991 americkým veľvyslancom v Moskve. Podobne ako americký diplomat a historik George F. Kennan jasne varoval USA pred rozširovaním NATO na východ. Teraz 94-ročný Matlock sleduje politiku USA z potrebnej vzdialenosti; Napísal aj knihy, ktoré stoja za prečítanie. 23. februára 2024 zverejnil na vlastnej stránke veľmi krátky, no výstižný komentár. Titulok: Biden-Stalinova doktrína.

„Prezident Biden včera oznámil rozsiahle ekonomické sankcie voči spoločnostiam a jednotlivcom v Rusku a krajinách, ktoré s Ruskom obchodujú. Ako dôvod uviedla smrť Alexeja Navaľného vo väzení. K včerajšiemu dňu bolo v Gaze zabitých 29 708 ľudí muníciou dodanou USA a USA opakovane vetovali výzvy veľkej väčšiny členov OSN na prímerie v Gaze.
Stalin raz povedal, že jedna smrť je tragédia, ale smrť milióna je len štatistika. Prezident Biden očividne zdieľa tento názor.

(Pôvodné: Prezident Biden včera oznámil rozsiahle ekonomické sankcie voči firmám a jednotlivcom v Rusku a v krajinách, ktoré s nimi obchodujú. Uvedeným dôvodom bola smrť Alexeja Navaľného vo väzení. K včerajšiemu dňu bolo v Gaze zabitých 29 708 ľudí muníciou dodanou Spojenými štátmi a Spojené štáty opakovane vetovali výzvy veľkej väčšiny členov OSN na prímerie v Gaze.
Stalin raz poznamenal, že jedna smrť je tragédia; smrť milióna je štatistika. Prezident Biden zjavne zdieľa tento názor.)

K tomuto niet čo dodať.

Vtedajšie varovanie Matlocka: „V roku 1997, keď sa objavila otázka prijatia ďalších členov NATO, bol som požiadaný, aby som svedčil pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy. Vo svojom úvodnom slove som uviedol toto: „Domnievam sa, že odporúčanie vlády prijať v súčasnosti nových členov do NATO je scestné. Ak by ho schválil Senát Spojených štátov, mohol by sa zapísať do histórie ako najväčšia strategická chyba od konca studenej vojny. Ďaleko od zlepšenia bezpečnosti Spojených štátov, ich spojencov a štátov, ktoré sa snažia vstúpiť do aliancie, môže spustiť reťaz udalostí, ktoré by mohli viesť k najväčšej bezpečnostnej hrozbe pre tento národ od rozpadu Sovietskeho zväzu.“

„Jedna smrť je tragédia, milión úmrtí je štatistika.“

Varianty: Jedna smrť je tragédia. Milión úmrtí je len štatistika. Jediná smrť je tragédia; milión úmrtí je štatistika. Keď človek zomrie, je to tragédia. Keď zomrie milión, je to štatistika. V Портрет тирана (1981) (Portrét tyrana) sovietsky historik Anton Antonov-Ovsejenko pripisuje Stalinovi nasledujúcu verziu: „Keď zomrie jeden človek, je to tragédia. Keď zomrú tisíce, je to štatistika.“ Toto je údajná odpoveď Stalina počas teheránskej konferencie v roku 1943, keď Churchill namietal proti skorému otvoreniu druhého frontu vo Francúzsku. Vo svojej recenzii „Patterning Most Memorable Quips“ slovníka moderných citácií Konstantina Dušenka z roku 1997 сточники, авторы, датировка), Julia Solovyova uvádza: „Ruskí historici nemajú žiadne záznamy o „Smrť jedného človeka je tragédia. Smrť milióna je štatistika,“ bežne pripisovaná v anglickojazyčných slovníkoch Josifovi Stalinovi.“ Tento citát môže pochádzať z „Französischer Witz“ (1925) od Kurta Tucholského: „Potom jeden diplomat z Quai d’Orsay hovorí: „Vojna? To sa mi nezdá také hrozné! Smrť jednej osoby: to je katastrofa . Stotisíc úmrtí: to je štatistika!““ („Na čo diplomat Quai d’Orsay odpovedá: „Vojna? Nepripadá mi to také hrozné! Smrť jedného muža: to je katastrofa. Sto tisíc úmrtí: to je štatistika!““)

Ďalším možným zdrojom alebo sprostredkovateľom môžu byť záverečné slová 8. kapitoly románu Čierny obelisk z roku 1956 od Ericha Maria Remarqua: „Ale to je asi tak, pretože jeden človek je vždy smrť – a dva milióny sú vždy len štatistika.“ („Ale pravdepodobne dôvodom je, že jeden mŕtvy muž je smrť – a dva milióny sú len štatistika.“ Reprint knihy Crest Book z roku 1958) Mary Soames (dcéra Churchilla) tvrdí, že počula Stalina predniesť variant citátu v bezprostredne povojnovom Berlíne (Remembrance Sunday Andrew Marr interview BBC 2011) https://www.youtube.com/watch?v=9hP2tpw9XEw Pozri tiež Jean Rostand, Thoughts of a Biologist, 1939: „Zabi jedného muža a budeš vrah. Zabi milióny mužov a ty si dobyvateľ. Zabi ich všetkých a budeš bohom.“ V rozhovore poskytnutom pre trojdielny dokument Der Prozeß z roku 1983 od Norddeutscher Rundfunk o treťom procese v Majdanku Simon Wiesenthal pripisuje citát nepublikovanej autobiografii Adolfa Eichmanna. Podľa Wiesenthala sa Eichmanna počas druhej svetovej vojny opýtal iný člen Hlavného ríšskeho bezpečnostného úradu, čo by mali odpovedať, ak by sa ich po vojne pýtali na milióny mŕtvych Židov, ktorých mali na svedomí, na čo Eichmann podľa vlastného svedectva mal. odpovedal citátom. Nesprávne priradený variant: Smrť jedného človeka je tragédia, smrť miliónov je štatistika.

Zdroje:

Das passende Zitat zu US-Präsident Joe Biden

https://beruhmte-zitate.de/zitate/1970583-josef-stalin-der-tod-eines-einzelnen-mannes-ist-eine-tragodie/