Tu je to, čo som sa naučil z analýzy novej studenej vojny každý deň po dobu dvoch rokov

Tu je to, čo som sa naučil z analýzy novej studenej vojny každý deň po dobu dvoch rokov

Tu je to, čo som sa naučil z analýzy novej studenej vojny každý deň po dobu dvoch rokov 620 330 Andrew Korybko

Som americký politický analytik so sídlom v Moskve s PhD. Politológia od MGIMO a toto je moja druhá ročná recenzia Novej studenej vojny po tom, čo som publikoval svoju prvú pri ročnom výročí špeciálnej vojenské prevádzky (SMO) tu. Novú studenú vojnu analyzujem každý deň od 24. februára 2022, počnúc už zaniknutým OneWorld do polovice roku 2022 a pokračujem na mojom Substacku až do súčasnosti. Tu je to, čo som sa naučil, keď som to robil denne už druhý rok po sebe:

———-

* Čínsko-americká bi-multipolarita ustúpila tri-multipolarite

Čínsko-americký bi-multipolárny systém, ktorý charakterizoval roky pred SMO, sa odvtedy vyvinul na tri-multipolaritu v dôsledku úspešného vzostupu Indie ako globálne významnej veľmoci. Vznikajúci svetový poriadok je teraz formovaný súhrou medzi Golden West pod vedením USA Miliarda, čínskoruské Entente a neformálne Indiou vedený globálny juh, v rámci ktorého je niekoľko nezávislých veľmocí. Časom systém dospeje do štádia komplexnej multipolarity („multiplexity“), do svojej konečnej podoby.

* „Pevnosť Európa“ je nový projekt USA na zadržanie Ruska

Neúspech kyjevskej protiofenzívy podnietil USA, aby zvážili záložné plány na zadržanie Ruska, keď sa ukázalo, že NATO nemôže strategicky poraziť svojho protivníka na Ukrajine. Podriadenosť Poľska Nemecku po návrate premiéra Donalda Tuska k moci umožnila tejto krajine obnoviť svoju superveľmocnú trajektóriu s podporou USA na urýchlenie výstavby „pevnosti Európa“, ktorá splní tento cieľ a zároveň uvoľní americké sily na premiestnenie do Ázie na zadržiavanie Číny.

* Západné vojensko-priemyselné prostriedky sú slabšie, ako sa očakávalo

Nemecko sa tak skoro nestane superveľmocou a ani USA nebudú v nadchádzajúcej budúcnosti mohutnejšie kontrolovať Čínu, keďže západné vojensko-priemyselné prostriedky sú slabšie, ako sa očakávalo, čo dokazuje zlyhanie protiofenzívy a neschopnosť doplniť stratené zásoby, ktoré dostali Kyjev. New York Times dokonca minulý september potvrdili, že Rusko je ďaleko pred NATO v „pretekoch logistiky“/„vojne opotrebenia“, čo vysvetľuje, prečo sa ukrajinský konflikt v poslednom čase tiež začal zmenšovať.

* Akákoľvek zámerne vypočítaná čínsko-americká kríza bola pravdepodobne odložená

Na základe posledného pozorovania je pravdepodobné, že akákoľvek zámerne vypočítaná čínsko-americká kríza bola odložená minimálne do konca desaťročia vzhľadom na skutočnosť, že prekvapivo slabý americký vojensko-priemyselný komplex si vyžaduje čas na prezbrojenie Ameriky, doplnenie jej zásob a vyzbrojiť regionálnych spojencov. Pomerne menšia kríza by mohla nastať nesprávnym výpočtom, možno v dôsledku čínsko-filipínskeho sporu, ale USA by mali problém zvládnuť veľkú krízu, ktorú si sami vytvorili, nieto ešte viesť veľkú vojnu práve teraz.

* Širšia oblasť Červeného mora je novým globálnym južným bodom vzplanutia

Hlavnú cestu euro-ázijského obchodu narušili Húsíovská blokáda a bezpečnosť zostáva neistá, aj keď sa vyššie uvedené zruší, pretože Somálsko zostavuje regionálnu koalíciu – Eritrea, Egypt a potenciálne aj Turecko a USA – s cieľom zastaviť plány Etiópie na otvorenie námornej základne v Somalilande. Záujmy všetkých kľúčových veľmocí – USA, Číny, EÚ, Ruska, Indie – sa zbližujú v širšom regióne Červeného mora, čo z neho robí nový bod globálneho juhu, ktorý treba pozorne sledovať.

———-

Týchto päť trendov sa považuje za najvýznamnejšie veľké strategické trendy, aj keď to neznamená, že iné ako tie, ktoré sa odohrávajú v a Sahel alebo zrýchlenie procesov finančnej multipolarity nie sú dôležité. Práve od nich sa očakáva, že budú mať najväčší vplyv na globálny systémový prechod v nasledujúcom roku z dôvodov, ktoré boli vysvetlené. Dúfajme, že môj pohľad môže inšpirovať ďalších analytikov, aby preorientovali svoju prácu a následne zlepšili jej kvalitu.

Andrew Korybko