Stella Assange na pojednávaní o vydaní Juliana Assangea do USA

Stella Assange na pojednávaní o vydaní Juliana Assangea do USA

Stella Assange na pojednávaní o vydaní Juliana Assangea do USA 620 330 Doktor

V súčasnosti prebieha ďalšie pojednávanie pred “súdom” v Londýne, ktorý má rozhodnúť o tom, či novinár Julian Assange bude vydaný do USA kvôli jeho novinárskej činnosti. Assange ma byť vydaný do Spojených štátov, kde ho pravdepodobne čaká dlhý trest odňatia slobody za žurnalistiku, ktorú neschválila americká vláda.

To nie je preháňanie, naozaj sa to deje. Budúci mesiac sa britská vláda rozhodne, či Assangea vydá alebo nevydá americkým úradom. Jeho manželka, právnička Stella Assange, vedie boj za zabránenie jeho vydaniu a pripojila sa k Tucker Carlson Uncensored, aby poskytla aktuálne informácie:

Tucker [00:00:00] Julian Assange bol uväznený na jednom alebo druhom mieste viac ako desať rokov. Julianom Assangem časťou stálej vlády USA tak opovrhuje, že riaditeľ CIA Mike Pompeo kedysi uvažoval o jeho zavraždení na ekvádorskej ambasáde v Londýne, kde požiadal o azyl. Mike Pompeo z toho nikdy nebol obvinený, čo je trestný čin. Nevolení byrokrati nemôžu len tak vraždiť ľudí, ktorých nemajú radi. A zrejme nikdy nebude obvinený z trestného činu. Prakticky celá vládnuca trieda vo Washingtone je proti Julianovi Assangeovi, a preto je už roky vo väznici Belmarsh v Londýne. Pripomíname, že Julian Assange nebol v Spojenom kráľovstve obvinený zo žiadneho zločinu, napriek tomu je tam zadržiavaný. Túto jeseň sme navštívili Juliana Assangea v Belmarsh a opýtali sme sa ho, prečo je držaný ako najhľadanejší muž Ameriky bez toho, aby bol obvinený zo skutočného zločinu. Tu je to, čo nám povedal.

Tucker Soundbite [00:00:57] Hovorili sme o tom, prečo je vo väzení. A moja prvá otázka na neho bola, keďže si nebol obvinený z trestného činu, o čom si myslíš, že to vlastne je? A povedal niečo, čo ma naozaj zasiahlo. A myslím si, že keďže som strávil svoj život vo Washingtone, má úplnú pravdu. Povedal, že sa stal slávnym, až keď Wikileaks zverejnil dokumenty a videá, ktoré americká vláda utajila počas vojen v Iraku a Afganistane. Pre Pentagon boli mimoriadne zahanbujúce. Ale to nebola červená čiara. Červená čiara bola o niekoľko rokov neskôr, keď Wikileaks zverejnili informácie o sledovaní CIA. Spýtal som sa ho priamo: Vie sa o tom, že niekto bol zranený alebo zabitý v dôsledku zverejnených informácií? Povedal: Samozrejme, že nie. A povedal to úprimne. Mimochodom, myslím si, že by sa cítil zle, keby boli ľudia zabíjaní kvôli tomu, čo zverejnil, kvôli príbehom, ktoré dal na internet. Myslím, že vyzerá ako humánny človek. Zatajoval informácie o CIA, pretože nechcel, aby sa ľuďom ubližovalo. Slávne zverejnil obsah e-mailového účtu Hillary Clintonovej. Spýtal som sa ho: Keď ste zverejnili tie e-maily, uvedomili ste si, aká mocná bola Hillary Clintonová? Mali sme o tom rozhovor. A ja som sa pri pohľade späť spýtal, ľutuješ to? Odpovedal: Úprimne, bola to zábava.

Tucker [00:02:24] Všimnete si, že Julian Assange sa v tomto klipe neobjavuje. To bolo zhrnutie nášho rozhovoru s Julianom Assangeom. A dôvodom bolo to, že nám nedovolili urobiť s ním rozhovor na kameru. Nielenže ho teda držia vo väzení s maximálnym stupňom stráženia až do jeho smrti, ale zároveň mu bránia vyrozprávať svetu svoj vlastný príbeh. Toto všetko je trestný čin. Každý človek, ktorý sa uchádza o post prezidenta Spojených štátov, by mal byť nútený odpovedať na túto otázku: Omilostíte Juliana Assangea, ak niekedy skončí na americkej pôde? Zatiaľ nikto nebol nútený odpovedať na túto otázku. Dúfame, že sa to zmení. Žena, ktorú ste videli v klipe, je manželka Juliana Assangea, Stella. Bola jeho najväčšou zástankyňou v slobodnom svete. A teraz vedie snahu zabrániť jeho vydaniu do Spojených štátov, kde by skončil vo väzení s maximálnym stupňom stráženia a až do svojej smrti by o ňom už nikdy nebolo počuť. Je právničkou a aktivistkou za ľudské práva a je nám cťou, že ju máme teraz medzi sebou. Stella Assange, ďakujeme, že ste sa k nám pridali. Môžete nám poskytnúť aktualizáciu? Pretože viem, že sa to deje práve teraz. V súčasnosti prebieha štatút tohto vydávacieho pojednávania.

Stella Assange [00:03:26] No pozri, na súde sme len dva dni a toto rozhodnutie môže byť konečné. Keď sme boli včera na súde, nevedeli sme, či dnes dostaneme rozhodnutie. A ak Spojené kráľovstvo rozhodne v prospech USA, potom Juliana posadia do lietadla do USA. Teda, je to tak neodvratné. Pre Juliana je to teda naozaj veľmi riskantný moment. A za tie dva dni sa stalo, že dvaja sudcovia povedali, že odložia svoje rozhodnutie, kým si neurčia dátum, ale aspoň o týždeň. Čo bude ďalej, teda nevieme. Faktom zostáva: ak prehrá toto kolo, je koniec.V Spojenom kráľovstve už neexistuje možnosť odvolania. Môže sa pokúsiť obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. Minulý rok však bolo vyhovené len jednej zo 63 žiadostí o zabránenie vydaniu alebo vyhosteniu pred Európskym súdom pre ľudské práva. Takže sú to naozaj len extrémne zriedkavé prípady, o ktorých hovoríme, že toto je jeden z nich. Ide o prípad, keď by došlo k nenapraviteľnej škode. A samozrejme, Európsky súd pre ľudské práva by mal zastaviť vydávanie, ak Spojené kráľovstvo rozhodne proti. Ale to nie je isté. Takže Julian by mohol byť na americkej pôde v priebehu niekoľkých týždňov.

Tucker [00:04:58] Som zmätený ohľadom úlohy Spojeného kráľovstva v tomto prípade. Pokiaľ viem, nikdy nebol v Spojenom kráľovstve obvinený zo zločinu. A napriek tomu ho britská vláda drží. Zadrží novinára bez toho, aby ho obvinila. Myslím tým, že z toho obviňujeme Rusko, Irán a Severnú Kóreu. Prečo britskí politici degradujú svoj vlastný systém a históriu v mene vlády Spojených štátov? Mám pocit, že mi tu niečo chýba.

Stella Assange [00:05:29] No, to je štandardný stav vecí. Spojené kráľovstvo sa považuje za lapdoga. Myslím, že bolo zrejmé, že jeden zo sudcov na súde sa opýtal USA, či váš argument bol taký, že ak minister vnútra vidí, že USA podali túto žiadosť o vydanie a že je to na prvý pohľad nesprávne, nie sú v schopní s tým niečo urobiť. A americkí právnici povedali, áno, je to presne tak. Je to úplne jednostranné. USA si v podstate môžu robiť čo chcú. A to bola súčasť ich argumentácie na súde. Nechcem zachádzať do prílišných podrobností, ale v zásade povedali, že to, čo títo prokurátori hovoria, musíte brať s nadhľadom. Nechcú urážať Spojené štáty, nášho spojenca, pretože by to znamenalo, že prokurátori klamú. A to by sa samozrejme nikdy nestalo. Snažili sa teda presvedčiť súd, že by mali brať všetko za nominálnu hodnotu. A samozrejme, v súdnej sieni akoby riešili dva paralelné prípady. Myslím, že vedieme prípad, skutočná realita, ktorá je taká, že Julian, novinár, ktorý odhalil neprávosti krajiny, ktorá sa ho snaží vydať, a USA sa pokúšajú na Juliana zaútočiť všetkými možnými nezmyslami. Spojené kráľovstvo je ochotným účastníkom. Samozrejme, že bol uväznený tak dlho, takmer päť rokov bol vo väzení s maximálnym stupňom stráženia v Belmarsh. Predtým však bol na ekvádorskej ambasáde v srdci Londýna. A v tom čase, keď bol na veľvyslanectve, bola obkľúčená britskou políciou. Minuli milióny, myslím, že to bolo 5 miliónov libier ročne, okolo veľvyslanectva. A v tejto chvíli nebol obvinený z trestného činu. Bola to demonštrácia sily. A samozrejme to bola demonštrácia sily britskej polície, viete. Ale ukázať Spojeným štátom, že oni, viete, v podstate preukazujú svoju lojalitu. A tak máme túto nezákonnosť už viac ako desať rokov, aby sme prenasledovali Juliana a vyslali signál, a jeho uväznenie v Belmarshi je súčasťou hry, ktorú hrajú, aby prinútili USA povedať: „No, Spojené kráľovstvo ho drží. „To naozaj nie sme my. Nie je v EÚ, je na americkej pôde a Spojené kráľovstvo hovorí: „No, v skutočnosti to nie sme my, pretože je to žiadosť o vydanie z USA a je tam takmer päť rokov.“ A tak hrajú túto hru a hovoria, že za neho nikto nie je zodpovedný. A je to len hra, ktorú hrajú roky a roky.

Tucker [00:08:27] Je, viem, že tam žiješ, ale sleduješ americkú politiku. Prekvapilo vás, že Mike Pompeo, neokonzervatívny bývalý riaditeľ CIA, ktorý naplánoval vraždu vášho manžela, ktorý v tom čase nebol v Spojených štátoch obvinený, mohol byť naďalej prominentom v Spojených štátoch. Potom kandidoval na prezidenta. A nikto v amerických médiách o tom nič nepovedal, naozaj, až na pár výnimiek. Ale nikto ani len nespomenul, že sa pokúsil zavraždiť vášho manžela. čo si o tom myslel?

Tucker [00:12:28] Áno, je to nebezpečný človek. Mal by byť vo väzení. A je zarážajúce, že sa ho na to pýta tak málo novinárov. Žiadne, pokiaľ viem. Povedzte mi, čo si myslíte, ak bude váš manžel vydaný do Spojených štátov? Je nejaká šanca, že mu prezident udelí milosť?

Stella Assange [00:12:51] Každý prezident, ktorý sa pozrie na tento prípad a pochopí, že predstavuje hrozbu pre budúcnosť Spojených štátov – nielen pre ústavu, ale aj pre politickú kultúru v Spojených štátoch, ktorá otvorenosť a, viete, živú kultúru odporu voči centralizovanej moci.

Tucker [00:13:16] Áno.

Stella Assange [00:13:17] S týmto puzdrom to všetko vyletí von oknom. Takže každý prezident, ktorý si skutočne cení tieto tradičné ústavné ochrany, by mal Juliana prepustiť v akejkoľvek forme. Ak je to odpustenie, potom to vítam. Úprimne povedané, je mi jedno, ako bude prepustený. Jednoducho ho treba prepustiť. Korupcia a nezákonnosť okolo Julianovho prípadu sú politicky motivované. Je to prehnité skrz naskrz. Toto všetko je zrejmé. A nech sa stane čokoľvek, pokiaľ je Julian voľný, všetko ostatné je podľa mňa druhoradé.

Tucker [00:14:02] A moja posledná otázka, ako je na tom fyzicky a psychicky, pokiaľ to vieš charakterizovať?

Stella Assange [00:14:11] No, nedarí sa mu dobre. Na tieto pojednávania sa ani nezúčastnil. A toto je, viete, pre Juliana rozhodujúce vypočutie. Ako som povedala, ak prehrá toto kolo a nevieme, či už prehral, potom ho posadia do lietadla do Spojených štátov. Pokiaľ tomu nedokážeme zabrániť iným spôsobom. Ale on tam ani nebol. Ani osobne, dokonca ani prostredníctvom videa. Počas pojednávania sa mu podarilo zavolať svojim právnikom. Sledoval teda dianie v súdnej sieni. Ak by ho však posledných päť rokov nedržali vo väznici Belmarsh s maximálnym stupňom stráženia, nebol by v tomto stave havarijného stavu a úpadku. Samozrejme, že by sa zúčastnil vlastného vypočutia. Najmä s takým. A myslím, že by to mal byť budíček, že Julianov život je v ohrození. Každý deň, ktorý strávi vo väzení, je dňom, kedy sa jeho zdravotný stav zhorší. Chcem povedať, že päť rokov v tomto väzení to veľa ľudí neprežije. Mnoho ľudí spáchalo samovraždu v Belmarshi počas tejto doby, vrátane Julianovho priateľa, ktorý tam tiež bol a s ktorým sa stretol vo väzení a stal sa priateľom. A viete, je to ťažké prostredie a on je pod obrovským tlakom a vie, že Spojené štáty sú krajinou, ktorá plánovala jeho vraždu. Viac teda nemohlo byť v stávke. Ale vie, že tam je veľká podpora. Vie, že robím tento rozhovor, Tucker. A vie, že existuje veľká podpora. Takže aj to je niečo, čo ho drží nad vodou. Je to bojovník a myslím si, že svet sa prebúdza. Videla som skutočne veľkú podporu. Tentoraz som videla veľa pozornosti. Myslím si, že tlač si začína uvedomovať, aký to má dopad a aké je to vážne, a že to nie je len o Julianovi, ale že to v skutočnosti ohrozuje schopnosť tlače robiť svoju prácu veľmi, veľmi reálne a múdro, robiť, najmä tlač, ktorá robí najdôležitejšiu prácu, tú, z ktorej sa mocní cítia nepríjemne a obávajú sa o svoju budúcu kariéru a slobodu.

Tucker [00:16:43] Áno, už ich veľa nezostalo, ale sú. Stella Assange. Ďakujeme, že ste si našli čas a prajeme veľa šťastia.

Stella Assange [00:16:51] Ďakujem veľmi pekne. Tucker.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/22/stella-assange-ueber-das-hearing-zur-auslieferung-von-julian-assange-an-die-usa/