„Všetci externí aktéri zlyhali!“ – Arménsko po búrke (I)

„Všetci externí aktéri zlyhali!“ – Arménsko po búrke (I)

„Všetci externí aktéri zlyhali!“ – Arménsko po búrke (I) 620 330 Doktor

Takmer všetci Arméni v septembri minulého roka utiekli z oblasti Náhorného Karabachu do susednej Arménskej republiky, aby unikli postupujúcim azerbajdžanským vojakom. Náš autor viedol rozhovory v Jerevane. V trojdielnom seriáli arménski politológovia podrobnejšie klasifikujú udalosti minulej jesene a súčasnú situáciu v Arménsku.

Viac ako stotisíc obyvateľov enklávy Náhorný Karabach sa v septembri 2023 v priebehu niekoľkých hodín rozhodlo opustiť svoju vlasť kvôli azerbajdžanskej invázii. Väčšina z nich si mohla vziať len to, čo so sebou uniesli. (Image Tagesschau)

V určitom momente, keď sa najsilnejšie vlny trochu upokoja, budú napísané ich príbehy. Príbehy 120 000 Arménov z demokratickej „Republiky Artsakh“, ktorá od 1. januára tohto roku už neexistuje a ktorí museli v septembri 2023 narýchlo a pravdepodobne navždy opustiť svoju vlasť Náhorný Karabach.

Je to príbeh Karine, matky troch malých chlapcov, ktorá v noci opustila auto, aby vytiahla niečo z kufra pri úteku úplne preplneným Lachinským koridorom – 37-hodinová odysea stop-and-go na viac ako 70 kilometrov. V tom momente zlyhali brzdy v kamióne za ním a Karine bola pri náraze rozdrvená. Otec naložil manželkino telo do auta a ubezpečil malých, že matka bude spať. Karine bola pochovaná v Arménskej republike.

Je to príbeh Ally, slobodnej matky, ktorá 18 rokov slúžila v karabašskej armáde, bola počas vojny v roku 2020 vyhnaná zo svojej malej dediny Madaghis v strednom Karabachu a musela utiecť do neďalekého mesta Martakert. A o tri roky neskôr, 19. a 20. septembra, keď Azerbajdžan zasadil Republiku Artsakh smrteľnú ranu, prišla o svojich dvoch synov, ktorí ako profesionálni vojaci bránili svoju krajinu.

Príbeh Sewaka, otca dvoch synov a dvojročnej dcéry, ktorý zomrel spolu so svojím 13-ročným synom Samvelom pri masívnej explózii v sklade pohonných hmôt neďaleko Askeraninu, neďaleko hlavného mesta Stepanakert, 25. v rade na benzín a jeho manželka, ktorá sa ako vdova musela dostať do Arménska sama so svojimi dvoma zostávajúcimi deťmi.

Príbehy, ktoré predstavujú nespočetné množstvo podobných osudov.

Hanba násilného masového exodu z Náhorného Karabachu už dávno zmizla z titulkov, boje v Gaze a na Ukrajine ju odsunuli nabok. V tejto krajine nikdy nebol veľký záujem o túto oblasť na južnom Kaukaze – jednom z pôvodných regiónov Arménov, v ktorom žili 3000 rokov a zanechali po sebe veľké kultúrne pamiatky. A nebezpečenstvo zabudnutia je veľké.

Flashback

19. septembra minulého roku začal Azerbajdžan rozsiahlu vojenskú ofenzívu proti oblastiam Arménskej republiky Artsakh, ktoré zostali po vojne v Karabachu na jeseň 2020, po tom, čo sa Baku stalo jediným pozemným spojením s Arménskou republikou. Lachinský koridor od 12. decembra 2022 zablokoval, a tak vzal asi 120 000 ľudí ako rukojemníkov a prerušil dodávky životne dôležitého tovaru, ako sú potraviny, lieky, palivo a elektrina. (Už v auguste bývalý hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Luis Moreno Ocampo hovoril o „genocíde prostredníctvom hladovania“.) Do 24 hodín sa tí, ktorí boli deväť mesiacov vážne oslabení hladom a zimou, vzdali a neboli nikým zabití, dokonca ani Arménskou republikou, vojensky podporoval karabašských Arménov. 1960 vojakov ruských mierových síl, ktorých úlohou bolo monitorovať dodržiavanie dohody o prímerí, ktorú Vladimír Putin vyjednal 9. novembra 2020 s prezidentom Azerbajdžanu a predsedom vlády Arménska Ilhamom Alijevom a Nikolom Pašinjanom, sa od začiatku blokády len nečinne prizerali. Vzhľadom na zverstvá páchané na civilnom obyvateľstve postupujúcim azerbajdžanským bojovníkom a v panickom strachu z ďalšej genocídy zo strany „Turkov“, ako ich Azerbajdžanci nazývajú, takmer všetci karabašskí Arméni utiekli zo svojej tisícročnej vlasti do susednej republiky Arménska. Ak by aj prežili, za azerbajdžanského diktátora Alijeva by mali ešte menej práv ako za Stalina.

Zlyhanie ruského mierového kontingentu

„Keď vypukla vojna na Ukrajine, pochopili sme, že nová svetová situácia pre nás prinesie nové nebezpečenstvá. Že niektoré pravidlá hry, ktoré predtým dodržiavali Západ a Rusko, už nebudú platiť a že to bude mať nepochybne vplyv aj na Artsakhskú otázku. „Hovorím tu nielen o zárukách Ruska, ale aj o zárukách svetového spoločenstva,“ vysvetľuje bývalý ombudsman pre ľudské práva Republiky Artsakh Artak Beglaryan, ktorého vo veku 10 rokov zasiahol výbuch nášľapnej míny pri hre pred domom svojej rodiny a stratil zrak. „Odvtedy došlo k opakovaným menším útokom zo strany Azerbajdžanu na rôznych miestach, ako aj v Artsakh (napríklad dedina Paruch spolu s horou Qaragluch) a v Arménskej republike (v regiónoch Gegharkunik, Syunik a Wayoz). Dzor)zasa obsadili menšie mestá. Ale ruské mierové jednotky nezasiahli aby dedinu ochránili, aj keď to bola ich povinnosť! A tak obyvatelia utiekli aj so svojimi deťmi.

Počas blokády si svoje záväzky nesplnili tak Rusi, ako aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá nevydala vyhlásenie k situácii v oblasti ľudských práv v Artsachu. Všetci externí aktéri zlyhali. Kým predtým Rusi ako-tak robili svoju prácu, aj keď slabo, počas blokády úplne zlyhali. Len postávali a obchodovali s hladujúcim obyvateľstvom. Napríklad vajcia predávali za viac ako desaťnásobok bežnej ceny. Všetci karabašskí Arméni vedia, že tam bola veľká korupcia. Rusko dalo Arménom záruky, že ich ochráni!“ Na otázku o oficiálnych dôvodoch pasivity ruského mierového kontingentu Beglaryan odpovedá: „Rusi argumentujú, že nedostali mandát na aktívnu intervenciu ani od Bezpečnostnej rady OSN, alebo z Azerbajdžanu, čo formálne samozrejme platí aj podľa medzinárodného práva. Ale myslím si, že je to zámienka. Absolútne mal existovať dokument nadväzujúci na dohodu o prímerí z 9. novembra 2020, v ktorej by boli presne objasnené podmienky zásahu ruských mierových síl! Tento dokument však údajne nebol podpísaný po mesiacoch rokovaní kvôli tlaku Azerbajdžanu.

„Mierové sily“ bez „stavu udržiavania mieru“?

Aspoň to druhé potvrdil ruský prezident. Na medzinárodnej konferencii vo Valdaji 5. októbra 2023 Vladimir Putin k tejto otázke uviedol: „Právny štatút našich mierových síl bol založený výlučne na tomto vyhlásení z novembra 2020. Mierový štatút s ním nebol nikdy spojený. O dôvodoch teraz nebudem hovoriť. Azerbajdžan cítil, že to nie je potrebné a podpis bez Azerbajdžanu nemal zmysel. „Takže stav bol, opakujem, založený výlučne na vyhlásení z novembra 2020 a jediné právo, ktoré mali mierové jednotky, bolo monitorovať prímerie – a nič iné.“

Toto vyhlásenie, samozrejme, nevyhnutne vyvoláva otázku, čo vlastne majú robiť „mierové sily“, s ktorými, ako hovorí ruský prezident, „štatút mierových síl nikdy nebol spojený“. Mali napríklad signatári dohody o prímerí od začiatku na mysli mandát pre ruský mierový kontingent dislokovaný v Karabachu, aký majú mierové jednotky OSN v Bosne, ktoré v tom čase nečinne prizerali „etnickým čistkám“? ‚ a masakry civilného obyvateľstva, viď Srebrenica? Výsledkom je, že písmená OSN sa odvtedy v tomto regióne prekladajú ako „United Nothing“? V každom prípade pohľad do ruského znenia dohody neposkytuje žiadnu jasnosť. Tu bod 3 hovorí o „миротворческий контингент“ (mierový kontingent) pozdĺž bývalej frontovej línie a Lachinského koridoru. To isté platí pre bod 5, ktorý stanovuje, že „v záujme zlepšenia účinnosti kontroly“ (rus.: „в целях повышения эффективности контроля“) „mierové centrum pre monitorovanie prímeria: centrum kontroly prímeria“ (Rus. “ nastaviť. (Preklad posledného znenia na stránke nemeckej Wikipédie ako „Ústredie mierového kontingentu pre presadzovanie prímeria“ [zvýraznenie L.E.] je nesprávny! Tu vidíte, ako veľmi je presné znenie dôležité, rovnako ako vo všetkých právnych textoch .)

Isté je, že fráza „monitorovanie (alebo kontrola) prímeria“ by si vyžadovala presnú definíciu – inými slovami, že po dohode o prímerí by mali nasledovať presné vykonávacie ustanovenia – ale nestalo sa tak. Človek chápe obrovské sklamanie a hnev ľudí v Karabachu a Arménsku, ktorí si nepochybne sľúbovali ochranu ruským mierovým kontingentom, a v tomto presvedčení sa niektorí vrátili do Karabachu po prímerí v novembri 2020 a vybudovali si tam existenciu už po druhýkrát – a teraz sú navždy zbavení svojej vlasti!

Artak Beglaryan dodáva: „Toto zdôrazňujem v každom rozhovore: Rusko mohlo zasiahnuť nielen zbraňami, ale aj inými prostriedkami! Pôsobili len ako pozorovatelia. Úlohou mierových síl by bolo starostlivo vyšetriť aj ten najmenší útok – dokonca aj na jedného vodiča traktora – a nahlásiť ho svetovej verejnosti. Nič z toho nebolo urobené.“

Putin: Čo sme mali robiť?

Ale obraz celkovej situácie sa stane ešte zvláštnejším, ak si dôkladnejšie preštudujete, čo Putin povedal potom:

„Predseda Rady EÚ Michel, francúzsky prezident Macron a nemecký kancelár Scholz zabezpečili, aby sa hlavy štátov a vlád Arménska a Azerbajdžanu stretli v Prahe na jeseň 2022 a podpísali deklaráciu, v ktorej Arménsko uznalo Karabach za súčasť Azerbajdžanskej republiky.

Vedúci delegácií a arménske vedenie navyše priamo označili územie Azerbajdžanu v kilometroch štvorcových, do ktorého samozrejme patrí aj Karabach, a zdôraznili, že uznávajú suverenitu Azerbajdžanu v rámci hraníc Azerbajdžanskej SSR, ktorá bola kedysi súčasťou tzv. ZSSR. A ako viete, Karabach bol tiež súčasťou Azerbajdžanskej SSR. Tým sa vyriešila najdôležitejšia otázka, ktorá bola absolútne kľúčová: štatút Karabachu. V Prahe sa uznalo, že Karabach patrí Azerbajdžanu. A potom to začiatkom roku 2023 zopakovali druhýkrát na podobnom stretnutí v Bruseli.

Čo sme mali urobiť? Všetko, čo sa stalo v nedávnej minulosti, pred týždňom, dvomi, tromi týždňami – uzavretie Lachinského koridoru a ďalšie veci – to všetko bolo po uznaní suverenity Azerbajdžanu nad Karabachom nevyhnutné.

Preto sa mal pán Michel a jeho kolegovia zamyslieť už v čase, keď sa zrejme súkromne v zákulisí pokúšali presvedčiť premiéra Pašinjana na tento krok. Už vtedy sa mali spoločne zamyslieť nad budúcnosťou Arménov v Karabachu a aspoň načrtnúť, čo ich v tejto situácii čaká. Mali načrtnúť formu integrácie Karabachu do azerbajdžanského štátu a súbor opatrení na zaistenie ich bezpečnosti a práv. To sa nestalo. Existuje len jedno vysvetlenie, že Karabach je súčasťou Azerbajdžanu, to je všetko. Čo by sme teda mali robiť, keď sa samotné Arménsko rozhodlo?

O Putinovi si môžete myslieť, čo chcete, a jeho vyhlásenie na Valdajskej konferencii bude nepochybne znieť pre uši Arménov pokrytecky a cynicky, no ani s tými najhoršími úmyslami mu nemôžete uprieť určitú vierohodnosť – za predpokladu, že je v danej veci správne.! To by jednoducho znamenalo, že Arménov v Karabachu zradilo nielen Rusko a Bezpečnostná rada OSN, ale aj – možno ešte vážnejšie – EÚ…

Týmto smerom sa uberá aj to, čo v rozhovore s autorom tejto eseje poznamenal karabašský Armén Artak Beglaryan: „Samozrejme, že Rusko zlyhalo, ale aj na Západe vidím tendenciu zvaliť celú vinu na Rusko. Som pevne presvedčený, že aj na Západe boli sily, ktoré akceptovali blokádu aj vyhostenie Arméncov z Artsakhu a zabíjanie civilistov. „Ešte viac chceli poškodiť obraz Ruska.“

Všetky stopy preto vedú k ústrednej otázke: Čo presne podpísali Pašinjan a Alijev v Prahe 6. októbra 2022 – a za akých podmienok – a aký význam má táto deklarácia z hľadiska medzinárodného práva?

Zdroj: „Alle externen Akteure haben versagt!“ – Armenien nach dem Sturm (I) – GlobalBridge