V Gaze umiera medzinárodný poriadok

V Gaze umiera medzinárodný poriadok

V Gaze umiera medzinárodný poriadok 620 330 Doktor

Nositeľ Nobelovej ceny za mier: V Gaze umiera medzinárodný poriadok

S etnickými čistkami v pásme Gazy sa svet zmieta v chaose. Starý medzinárodný poriadok umiera, povedal egyptský nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 2005.

Kým svet rozptyľoval Super Bowl, Izrael začal v pondelok večer bombardovať Rafah v južnom pásme Gazy. Rafah je posledným útočiskom pre Gazanov po tom, čo Izrael rozvinul ofenzívu zo severu na juh. Je to ďalšia kapitola etnických čistiek v pásme Gazy, ktoré sa objavili veľmi rýchlo po 7. októbri.

Vzniká Veľký Izrael, ktorý však pravdepodobne otrasie svetovým poriadkom – s následkami, ktoré zatiaľ nemožno predvídať. Varovným hlasom je egyptský diplomat Mohammed el-Baradei, ktorý bol po „arabskej jari niekoľko dní viceprezidentom.“ Spolu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu dostal v roku 2005 Nobelovu cenu za mier. Vidí, že starý medzinárodný poriadok umiera v dôsledku vojny v Gaze, ako napísal v eseji minulý týždeň v Qantare.

Svetový poriadok sa zrútil

Napriek jeho typickému – a nesprávnemu – hodnoteniu Covidu je bombardovanie Rafahu príležitosťou podeliť sa o niektoré citáty z eseje ako silného hlasu z globálneho juhu. Najmä preto, že Egypt bude pravdepodobne stále hrať rozhodujúcu úlohu v otázke Gazy.

Použitie vojenskej sily je v súčasnosti štandardnou metódou riešenia konfliktov medzi krajinami (Rusko a Ukrajina) a v rámci krajín (Jemen a Sudán). Zároveň sa multilaterálny bezpečnostný systém na čele s Organizáciou Spojených národov stáva bezvýznamným.

[…]

Okrem toho sa priepasť medzi globálnym severom a globálnym juhom zväčšila a čoraz viac krajín na juhu trpí zdrvujúcou dlhovou záťažou. To zase prehlbuje chudobu, podporuje migráciu a vytvára nedôveru.

Vzniká rozpor medzi Západom a arabským a moslimským svetom, aj keď obyvateľstvo na Západe a v arabskom svete smeruje svoj hnev na svojich príslušných vodcov.

[…]

Zo všetkých strán sa ozýva dehumanizujúca rétorika plná hnevu, ktorá sa ozýva v uliciach veľkých miest, na univerzitách a dokonca aj v malých mestách po celom svete. Zdá sa, že všetky snahy za posledných niekoľko desaťročí vybudovať mosty rešpektu a porozumenia sa zrútili.

Arabský a moslimský svet navyše dôveruje údajným západným normám, ako je medzinárodné právo a medzinárodné právo.

[…]

Vojna nás učí dve veci. Po prvé, konflikty sa nevyriešia samy od seba a dovoliť im hnisať je krátkozraké a nebezpečné. Generálny tajomník OSN António Guterres bol tvrdo napadnutý Izraelom po tom, čo povedal, že útok Hamasu zo 7. októbra sa „nestal vo vzduchoprázdne“.

Tým však uznal pravdu – konkrétne zadržiavaný pocit poníženia a nespravodlivosti medzi Palestínčanmi – ktorú väčšina ľudí, ktorí sledujú palestínsko-izraelský konflikt, už dávno uznáva. Stratili sa inštitúcie, ľudské práva a demokratické hodnoty.

[…]

Ďalšou dôležitou lekciou je, že budovanie stabilnejšieho a spravodlivejšieho globálneho bezpečnostného systému a finančnej architektúry si vyžaduje štrukturálne reformy.

V prvom rade by sa malo drasticky obmedziť, ak nie úplne zrušiť, právo veta piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Okrem toho musia Spojené štáty a Rusko obnoviť rozhovory o kontrole jadrových zbraní a podniknúť zmysluplné kroky smerom k odzbrojeniu. Je škandál, že medzi dvoma najväčšími svetovými jadrovými mocnosťami už neexistuje žiadna dohoda o kontrole jadrových zbraní.

Brettonwoodské inštitúcie – Medzinárodný menový fond a Svetová banka – musia poskytnúť rozvojovým krajinám spravodlivé slovo v globálnom rozhodovaní a poskytnúť im spravodlivý prístup k finančným zdrojom na ich rozvoj.

Aj keď politici po rozpade Sovietskeho zväzu pred viac ako 30 rokmi volali po takejto prestavbe, nedosiahol sa žiadny pokrok. Nesmieme si dovoliť premárniť túto príležitosť vytvorenú vojnou. Bez radikálnej reformy medzinárodného poriadku sa vojna v Gaze stane predzvesťou sveta mimo kontroly.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/12/friedensnobelpreistraeger-in-gaza-stirbt-die-internationale-ordnung/