Poľsko straší vojnou s Ruskom, aby ospravedlnilo podriadenie sa Nemecku

Poľsko straší vojnou s Ruskom, aby ospravedlnilo podriadenie sa Nemecku

Poľsko straší vojnou s Ruskom, aby ospravedlnilo podriadenie sa Nemecku 620 330 Andrew Korybko

Nový poľský minister obrany Wladysław Kosiniak-Kamysz, ktorý je politickým kandidátom s absolútne nulovými vojenskými skúsenosťami, povedal v rozhovore pre miestne médiá, že: „rátam s každým scenárom a tie najhoršie beriem najvážnejšie“, keď sa ho pýtali na možnosť útoku Ruska voči jeho krajine. Nie je to nič iné ako nehanebné strašenie zamerané na ospravedlnenie podriadenosti Poľska Nemecku minulý týždeň po tom, čo neformálne zrušilo svoje požiadavky na reparácie a súhlasilo s vytvorením „vojenského Schengenu“.

Tu je niekoľko sprievodných informácií pre tých, ktorí to tak pozorne nesledovali:

* 24. novembra 2023: „Navrhovaný ‚vojenský Schengen‘ NATO je len jemne zamaskovaná nemecká mocenská hra nad Poľskom

* 17. januára 2024: „Uniknuté nemecké vojnové plány proti Rusku sú zamerané na presadenie návrhu ‚vojenského Schengenu

* 19. januára 2024: „Nemecko znovu buduje ‚pevnosť Európa; Pomôcť USA „Otočiť (späť) do Ázie

* 22. januára 2024: „Pobaltská obranná línia“ má urýchliť „vojenský Schengen“ pod vedením Nemecka

* 1. február 2024: „Poľsko sa za posledný týždeň podriadilo Nemecku na dvoch frontoch

Teraz zhrnutie pre pohodlie čitateľa.

Nemeckom podporovaný návrat Donalda Tuska do poľského premiérskeho kresla povzbudil de facto vodcu bloku k realizácii ďalšej fázy svojich hegemonických plánov, ktorými sa snažil rozšíriť svoj vojenský vplyv na celom kontinente. Na tento účel navrhla „vojenský Schengen“, ktorý minulý týždeň uzavrela s Holandskom a Poľskom, aby uľahčila prepravu jednotiek a vybavenia na svoju novú tankovú základňu v Litve. Tento koridor sa v budúcnosti pravdepodobne rozšíri až do Estónska a možno do Fínska.

Výsledná „pevnosť Európa“, ktorá sa v súčasnosti buduje zrýchleným tempom, sa zlovestne podobá na svojho náprotivku z obdobia 2. svetovej vojny, pokiaľ ide o štruktúru a strategický zámer pripraviť sa na vojnu s Ruskom, o ktorej Poľsko teraz straší, aby ospravedlnilo svoje podriadenie sa Nemecku. Vnútroštátnemu kontextu, v ktorom Kosiniak-Kamysz tvrdil, že berie vážne scenár útoku Ruska naň, sa venovali tieto dve analýzy nižšie:

* 10. januára 2023: „Poľsko je vo svojej najhoršej politickej kríze od 80. rokov

* 14. januára 2024: „Tuskova výzva pre vlastencov na podporu Ukrajiny je odvrátením pozornosti od poľskej politickej krízy

Stručne povedané, Tusk sa uchýlil k totalitným prostriedkom, aby tejto tradične konzervatívno-nacionalistickej spoločnosti, ktorá vyvolala najhoršiu politickú krízu od 80. rokov 20. storočia, presadil svoj predpokladaný Nemeckom inšpirovaný liberálnoglobalistický model. Len veľmi vlažne sa snažil odvrátiť pozornosť verejnosti na falošnom vlasteneckom základe tým, že propagoval falošnú hrozbu, ktorú Rusko predstavuje pre ich krajinu z východu, ale tento príbeh sa ľahko sám zdiskreditoval, keď si spomenul, že Poľsko hraničí s ruským regiónom Kaliningrad na severe.

S ohľadom na túto skutočnosť sú jeho tvrdenia aj tvrdenia Kosiniak-Kamysza zdiskreditované, pretože Rusko už mohlo zaútočiť a napadnúť Poľsko z tohto smeru bez toho, aby muselo najprv prejsť cez Ukrajinu, nehovoriac o Bielorusku, ktoré má s Poľskom oveľa dhlšiu hranicu. Zatiaľ čo šíril túto lož, aby odvrátil pozornosť od poľskej politickej krízy, oživuje túto tému, aby ospravedlnil minulotýždňovú „vojenskú schengenskú“ dohodu, podľa ktorej budú nemeckí vojaci po prvý raz od druhej svetovej vojny voľne prechádzať do Poľska a späť.

Ešte znepokojivejšie sa správa námestník ministra zahraničných vecí Andrzej Szejn s rozšírením „herzlich wilkommen!“ („srdečné privítanie“) nemeckým jednotkám v polovici minulého mesiaca, ak sa chcú natrvalo rozmiestniť v jeho krajine, ako sa práve dohodli v susednej Litve. Jedinou možnou šancou, ako preventívne zmierniť hnev verejnosti nad týmto bezprecedentným porušením poľskej historickej pamäti a suverenity, je zahrať ruskú kartu, ktorá sa, žiaľ, páči mnohým konzervatívnym nacionalistom.

Nech je to akokoľvek, opozícia si je dobre vedomá naratívnych trikov Tuskovho režimu a je nepravdepodobné, že by podľahla jeho strašeniu o ruskej invázii cez Ukrajinu do Poľska, hoci treba tiež povedať, že bývalá vláda stavila na podobnú rétoriku za účelom ospravedlňovania vyzbrojovania Kyjeva. Napriek tomu sa ich vzťahy koncom minulého roka zhoršili uprostred poľsko-ukrajinského sporu o obilie a vtedajší premiér dokonca obvinil Nemecko, že uzavrelo dohodu s Ukrajinou za chrbtom Poľska.

Z týchto dôvodov sa neočakáva, že najnovšie strašenie prinesie želané výsledky a opozícia by urobila dobre, keby maximálne odhalila, ako Tuskov režim podriadil Poľsko Nemecku prostredníctvom „vojenského Schengenu“ na falošnom protiruskom základe, o ktorý v skutočnosti ide, čím opláca Berlínu láskavosť. Plánované vojenské investície predchádzajúcej vlády mali viesť k tomu, že Poľsko sa stane lídrom stredoeurópskej koalície na zadržiavanie Ruska so zameraním na „Iniciatívu troch morí“ (3SI).

To by potom umožnilo Poľsku časom obnoviť svoj dlho stratený status veľmoci, a to všetko s veľkým strategickým cieľom vytvoriť nové centrum vplyvu medzi Nemeckom a Ruskom, ktoré by Varšava mohla následne využiť na vzájomné prepojenie medzi nimi, USA, Čínou a Tureckom. Tieto plány boli odvtedy zrušené pod vedením Tuska, ktorý uprednostnil podriadenie Poľska Nemecku tým, že Berlín prevzal varšavskú 3SI prostredníctvom „vojenského Schengenu“ a urobil z Poľska svojho najväčšieho vazala.

Novou geostrategickou úlohou jeho krajiny je podporovať vedúcu pozíciu Nemecka pri zadržiavaní Ruska v strednej Európe, naoplátku Berlín pravdepodobne nechá Varšavu pokračovať v plánovanom vojenskom investičnom programe, ale so zámerom podporovať nemecké záujmy namiesto poľských. Aj keď sa Poľsko zúčastní na rozšírenom „vojenskom schengene“ až po Estónsko, bude to ako v úlohe pomocníka Nemecka, nie ako nezávislý pól vplyvu v regióne, ako predpokladala jeho predchádzajúca vláda.

V modernej „pevnosti Európa“ hrá Poľsko voči Nemecku podobnú úlohu, akú zohralo fašistické Taliansko s nacistami, ktorí boli tiež mladšími nemeckými partnermi, ktorých delegovanou úlohou bolo uvoľniť časť bremena Berlína pri kontrole časti kontinentu. Vtedy to bola Rímom schválená „sféra vplyvu“ v juhovýchodnej Európe, kým Varšava zostáva v strednej Európe. Rozdiel je však v tom, že nová podriadenosť Poľska Nemecku môže trvať oveľa dlhšie ako Talianska.

Andrew Korybko