Nemecká priemyselná produkcia v decembri klesla viac, ako sa očakávalo

Nemecká priemyselná produkcia v decembri klesla viac, ako sa očakávalo

Nemecká priemyselná produkcia v decembri klesla viac, ako sa očakávalo 620 330 Doktor

Nemecká priemyselná produkcia v decembri klesla viac, než sa očakávalo, uviedol v stredu federálny štatistický úrad, čo predstavuje siedmy mesačný pokles v rade a poukazuje na slabosť chrbtice najväčšej európskej ekonomiky.

Robotníci montujú karavany v továrni Knaus-Tabbert AG v Jandelsbrunne pri Passau v Nemecku, 16. marca 2021. Snímka urobená 16. marca 2021. REUTERS/Andreas Gebert/File Photo

Priemyselná produkcia klesla v decembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,6 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters predpovedali pokles o 0,4 %.

Siedmy mesačný pokles nemeckej priemyselnej produkcie v decembri za sebou potvrdzuje, že priemysel zostáva významnou brzdou rastu, uviedla ekonómka Capital Economics Franziska Palmasová.

Nárast produkcie v automobilovom priemysle o 4,0 % však pozitívne ovplyvnil celkový výsledok.

„Prudký pokles exportu aj importu, ako aj súčasnej priemyselnej výroby nielenže ilustruje slabosť chrbtovej kosti nemeckej ekonomiky, ale zvyšuje aj riziko revízie rastu HDP za štvrtý štvrťrok smerom nadol,“ povedal Carsten Brzeski, globálny riaditeľ. makro v ING.

Oceliarsky robotník ThyssenKrupp stojí uprostred iskier surového železa vychádzajúcich z vysokej pece v oceliarni ThyssenKrupp v Duisburgu v západnom Nemecku, 14. novembra 2022. REUTERS

Hrubý domáci produkt sa v štvrtom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 0,3 %, čo prinútilo ekonómov varovať pred ďalšou recesiou.

V poslednom štvrťroku, čo je menej volatilné číslo, priemyselná produkcia klesla o 1,8 % v porovnaní s tromi mesiacmi predtým.

V novembri klesla produkcia v porovnaní s októbrom o 0,2 % po úprave predbežných výsledkov nahor z poklesu o 0,7 %.

V roku 2023 ako celok bola produkcia o 1,5 % nižšia ako v roku 2022 po úprave kalendára.

Nemecké priemyselné objednávky v decembri nečakane vyskočili o 8,9 %, pričom zaznamenali najvyšší medzimesačný nárast za viac ako tri roky, poháňaný „výnimočne“ vysokým počtom objednávok lietadiel, uviedol v utorok federálny štatistický úrad.

Nedostatok objednávok vo výrobe sa čoraz viac stáva záťažou pre nemeckú ekonomiku, uviedol v pondelok inštitút Ifo a ekonómovia varovali, že utorňajšie údaje to nemenia.

Zdroj: German industrial output falls more than expected in December | Reuters