Nebezpečenstvo pre magnetické pole zeme z vesmírneho odpadu

Nebezpečenstvo pre magnetické pole zeme z vesmírneho odpadu

Nebezpečenstvo pre magnetické pole zeme z vesmírneho odpadu 620 330 Doktor

Nebezpečenstvo pre magnetické pole Zeme z havarovaných satelitov

Koncentrácia bánk a digitálneho finančného komplexu sa týka dvoch údajných nebezpečenstiev: CO2 a jedného zo série koronavírusov. Iné nebezpečenstvá sú v skutočnosti spôsobené človekom, ale sú nonšalantne ignorované. A to pre doslova explozívne množstvo satelitov, z pozostatkov ktorých sa okolo planéty pomaly, ale isto vytvára elektricky vodivý guľovitý obal.

Na obežnej dráhe Zeme sa deje niečo nevídané. Len za pár rokov sa počet satelitov prudko zvýšil a od roku 2020 sa viac ako zdvojnásobil. Len minulý rok bolo vypustených viac satelitov ako v prvých tridsiatich rokoch vesmírneho veku. Veľkú časť tejto aktivity poháňa SpaceX Elona Muska a jej rastúca mega-konštelácia internetových satelitov Starlink.

Toto uvádza štúdia Sierry Solter-Huntovej s názvom „Potenciálne narušenie ionosféry megakonšteláciami a zodpovedajúcim umelým opätovným vstupom plazmového prachu “: „ V najbližších desaťročiach sa očakáva 500 000 až 1 milión satelitov, predovšetkým na vybudovanie internetových konštelácií, takzvané megakonštelácie. Tieto mega-konštelácie sú na jedno použitie a budú sa neustále vracať a nahrádzať, čím vytvárajú vrstvu vodivých častíc.“

Van Allenov pás je radiačný pás Zeme. Ide o prstenec (torus) vysokoenergetických nabitých častíc vo vesmíre, ktoré sú zachytené magnetickým poľom Zeme. Magnetosféra pôsobí ako ochranný štít pre Zem, pretože bráni takýmto smrtiacim časticiam dostať sa k obyvateľom Zeme. Aby ste pochopili rozsah problému, zvážte nasledovné: Ak by ste zhromaždili všetky nabité častice vo Van Allenovom páse Zeme, ich celková hmotnosť by bola iba 0,00018 kg. Ostatné zložky magnetosféry, ako prstencový prúd a plazmosféra, sú ešte menej hmotné. Pre porovnanie: „Hmotnosť satelitu Starlink druhej generácie je 1 250 kilogramov, pričom všetky sa stanú vodivými úlomkami, keď sa satelit nakoniec odstráni z obežnej dráhy,“ povedal Solter.

Kovové úlomky z jedného satelitu Starlink zbaveného obežnej dráhy sú 7 miliónov krát hmotnejšie ako Van Allenov pás. Celá megakonštelácia je v skutočnosti miliardy krát masívnejšia. Tieto pomery poukazujú na veľký problém.

„Vesmírny priemysel pridáva do magnetosféry obrovské množstvo materiálu v porovnaní s prirodzeným množstvom častíc,“ hovorí Solter. „Vzhľadom na vodivú povahu trosiek satelitov to môže narušiť alebo zmeniť veľa vecí.“

Už existujú náznaky, že tento proces prebieha. Štúdia z roku 2023 vykonaná výskumníkmi pomocou vysokohorského lietadla NASA zistila, že 10 % aerosólov v stratosfére obsahuje hliník a iné kovy z rozpadajúcich sa satelitov a stupňov rakiet. Tieto častice sa znášajú z „ablačnej zóny“ 70 až 80 km nad zemským povrchom, kde horia meteory a satelity.

Pri extrapolácii do budúcnosti sa Solter obáva, že úlomky satelitov by mohli oslabiť magnetické pole Zeme – rovnaké magnetické pole, ktoré nás chráni pred kozmickým žiarením a slnečnými búrkami.

„Je to problém z učebnice pre študentov fyziky ,“ vysvetľuje. „Predpokladajme, že okolo sférického magnetu (Zem) umiestnite vodivú škrupinu (trosky satelitu). Mimo plášťa sa magnetické pole blíži k nule v dôsledku tieniacich efektov. Toto je, samozrejme, príliš zjednodušené porovnanie, ale v skutočnosti to môže byť tak, že to robíme našej planéte.“

Solter sumarizuje svoje zistenia v záveroch takto:

„Pri odhadovaných úrovniach predpovedaných pre samotnú megakonšteláciu Starlink (približne jeden satelit s hmotnosťou 1 250 kg sa každú hodinu vracia späť) vesmírny priemysel prináša každú sekundu asi 2 000-krát viac vodivého materiálu do ionosféry, než je hmotnosť Van Allenovho pásu. Zdá sa, že vesmírny priemysel predpokladá, že magnetosféra a Van Allenov pás sú nezničiteľné, pričom v skutočnosti je ich zloženie jemné a miliardy krát menej hmotné ako vodivý materiál pravidelne pridávaný do magnetosféry. Tento umelo nabitý prach je potrebné neustále monitorovať a analyzovať v porovnaní s prirodzene nabitým prachom.

Je známe, že umelé chemikálie sú nebezpečné pre atmosféru a megakonštelácie ukladajú nielen nebezpečné chemikálie, ale aj obrovské množstvo vodivého materiálu. Je známe, že vstrekovanie fosílnych palív do atmosféry, pôvodne z podpovrchu zemskej kôry, ohrozuje obývateľnosť zeme. Podobne je to aj so zavádzaním kovov zo zeme a zemskej kôry do ionosféry. Ak použijeme len odhady návratnej hmotnosti Starlinku, Debyeova dĺžka ablačnej zóny by sa mohla zvýšiť na viac ako 17 metrov, ak dôjde k plánovanému zničeniu 23 satelitov za deň. Toto množstvo, ak by sa rozšírilo po celom svete a zosilnelo stovkami ďalších plánovaných a rozvíjajúcich sa megakonštelácií, by spôsobilo poruchy v magnetosfére, pretože by prekročilo zemepisnú dĺžku Debye, inde v neďalekej magnetosfére a magnetickom páse. Mohlo by sa stať, že satelity, opätovný vstup častíc a vodivý vesmírny odpad spôsobia ďalšie oslabenie a narušenie magnetosféry.

Toto je skutočný problém, ktorému určite treba venovať väčšiu pozornosť.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/04/gefahr-fuer-magnetfeld-der-erde-durch-abgestuerzte-satelliten/