Elektromobily v porovnaní: Takmer každý podvádza, čo sa týka dojazdu

Elektromobily v porovnaní: Takmer každý podvádza, čo sa týka dojazdu

Elektromobily v porovnaní: Takmer každý podvádza, čo sa týka dojazdu 620 330 Doktor

Ak by to záviselo od súčasného vozového parku výrobcov elektromobilov, limit na 100 km/h na diaľniciach by bol pravdepodobne Nonplusultra. Porovnávací test ukázal, že ani pri rýchlosti 130 km/h: 53 zo 61 modelov nedosiahlo stanovený dojazd.

Vždy tu bolo podozrenie: Prečo by mali automobilky poskytovať správne informácie o dojazde svojich elektromobilov? Porovnávací test expertov pre „AutoBild“ potvrdil: O elektromobiloch sa klame, že sa čísla ohýbajú, máloktorý z nich dosiahol výrobné špecifikácie. 53 zo 61 značiek muselo ísť do nabíjacej stanice skôr, ako bolo uvedené. Aby sme to povedali zdvorilo: V skutočnosti sa elektrické vozidlá zdajú byť skutočnými podvodníkmi s najazdenými kilometrami.

Podľa odborníkov nie je veľká odchýlka medzi štandardnou a skutočnou spotrebou spôsobená len nablýskanými laboratórnymi testami, ktorými výrobcovia certifikujú svoje vozidlá. 61 vozidiel bolo testovaných v rôznych obdobiach roka. Nemalý vplyv má aj vonkajšia teplota, pretože elektromobil musí v zime spotrebovať veľa energie na vykurovanie a iných spotrebiteľov na palube. To potom znižuje dojazd, pričom v ideálnych podmienkach (vonkajšia teplota 20 až 22 stupňov Celzia) môže byť väčší. Elektromobily sú stále inzerované s prikrášlenými maximálnymi hodnotami.

Túžba a realita sú od seba vzdialené kilometre

Dotknutí vodiči samozrejme utrpia vyššou spotrebou elektriny finančnú škodu. Emisie znečisťujúcich látok a CO2 z vozidiel sú tiež vyššie, ako sa oficiálne uvádza, v dôsledku emisií dodatočnej potrebnej elektriny, čo je veľmi podobné emisnému škandálu s dieselovými vozidlami. Toto nemá žiadne politické ani právne dôsledky – zatiaľ nie. Elektromobily sú pod osobitnou ochranou ekologickej klimatickej politiky – zdá sa však, že je len otázkou času, kedy prví majitelia elektromobilov začnú konať súdnou cestou.

Tu sú príklady od odborníkov – porovnanie papierových dát a reality jednotlivých modelov ED:

Mercedes EQS 450 +: S reálnym dojazdom 482 kilometrov pri pokojnej jazde po diaľnici vedie elektrická trieda S. Je to ale podstatne menej, ako uvádza výrobca. Mercedes hovorí o dojazde až 748 kilometrov.

BMWi4 eDrive40: S dojazdom 415 kilometrov pri odporúčanej rýchlosti patrí luxusné auto z Mníchova s ​​výkonom 340 k stále k tým lepším elektromobilom, odchýlka je však značná. BMW pre tento model uvádza dojazd až 585 kilometrov.

Nio EL7: Porovnávací test čínskeho elektrického SUV odhalil diaľničný dojazd 356 kilometrov. Auto si vedie celkom dobre: ​​výrobca sľubuje „iba“ 391 kilometrov.

VW ID.3: Nástupca VW Golf – testovala sa verzia s 58 kWh batériou – musel v praxi prejsť testermi AutoBildu po 287 kilometroch. Oficiálne informácie o dojazde od Volkswagenu: do 426 kilometrov.

Zdroj: https://exxpress.at/elektro-autos-im-vergleich-fast-alle-schwindeln-bei-reichweite/