USA: 2024 „zvláštna zraniteľnosť“ prostredníctvom dezinformácií

USA: 2024 „zvláštna zraniteľnosť“ prostredníctvom dezinformácií

USA: 2024 „zvláštna zraniteľnosť“ prostredníctvom dezinformácií 620 330 Doktor

Po tom, čo USA už podpísali s Bulharskom, Nemeckom a Moldavskom vyhlásenia o úmysle bojovať proti dezinformáciám, Washington sa v tejto súvislosti usiluje o spoluprácu aj s ďalšími európskymi krajinami.

Povedal to včera na online brífingu James P. Rubin, diplomat zodpovedný za americké ministerstvo zahraničia. Rubin zdôraznil osobitný význam ruských dezinformačných kampaní v Európe.

„Diskrétny spôsob“ ovplyvňovania

„Tento rok je tu očividne zvláštna zraniteľnosť, pretože na celom svete sú demokratické voľby,“ vysvetlil americký diplomat a pripomenul najmä blížiace sa voľby v EÚ.

Voľby nie sú jedinou situáciou, v ktorej sa informačná vojna stáva problémom. Sú však „diskrétnym spôsobom“ ovplyvňovania, keď sa ľudia zaoberajú politickými otázkami.

Samozrejme, Rusko by sa tiež pokúsilo podkopať demokracie mimo volieb a konať proti jednote Západu pri podpore Ukrajiny, dodal Rubin.

„Najskôr obviňujte Ameriku“

Tvárou v tvár COVID-19, ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine, teroristickému útoku Hamasu na Izrael sa Rubin sťažoval na postoj, že v prvom rade je obviňovaná Amerika. Túto tézu „vinte predovšetkým Ameriku“ je ťažké prekonať, pretože Čína a od roku 2022 Rusko čoraz viac oddeľujú svoje informačné priestory od zvyšku sveta.

„Táto základná asymetria znamená, že zvyšok sveta je teraz voľným ihriskom pre Rusko a Čínu, ktoré sa snažia ovládnuť, zmiasť a manipulovať informačný priestor,“ povedal diplomat.

Zdroj: https://orf.at/stories/3347380/