Špinavé tajomstvo Európskeho parlamentu

Špinavé tajomstvo Európskeho parlamentu

Špinavé tajomstvo Európskeho parlamentu 620 330 Doktor

Špinavé tajomstvo Európskeho parlamentu? Výskumníci tvrdia, že jeden zo štyroch europoslancov je „skompromitovaný“.

Výskum investigatívnych novinárov tvrdí, že takmer štvrtina europoslancov bola v určitom okamihu zapletená do nejakého „škandálu“ alebo skutočne porušila zákon.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas hlasovania Európskeho parlamentu v Štrasburgu, Francúzsko, 17. januára 2024. EPA-EFE/RONALD WITTEK

Tvrdia to skupiny vrátane v Nemecku registrovanej Transparency International, globálneho hnutia, ktorého poslaním je „ukončiť nespravodlivosť korupcie“ a Follow the Money ( FTM ), holandskej platformy pre „radikálne nezávislú investigatívnu žurnalistiku“.

Podľa FTM najmenej 163 zo 704 kontrolovaných poslancov Európskeho parlamentu malo v 253 prípadoch najmenej jedno obvinenie z „porušenia zákona, korupcie, podvodu alebo krádeže“ .

Z týchto poslancov bolo 23 súdom uznaných vinnými alebo inak potrestaných.

Približne 37 poslancov sa dostalo na titulky správ za údajné „zneužívanie“ a „sexuálne obťažovanie“.

Nie všetky problémy integrity sú rovnako závažné. Jeden poslanec dostal zrejme pokutu za predaj niekoho strateného iPhonu, zatiaľ čo ďalší zneužil titul „profesor“ na hlasovacom lístku.

Iní sú na tom horšie. „Najmenej jeden poslanec je v súčasnosti zapletený do trestného prípadu [Lara Comi, EPP]. Ďalší je dokonca za mrežami [Ioannis Lagos, nezaradený],“ povedal FTM .

Z údajných nahlásených škandálov sa 45 týkalo korupcie, 29 „nepotizmu“, ako je „uprednostňovanie politických vzťahov“, zatiaľ čo 16 údajne zahŕňalo úplatky. Medzi ďalšie zneužitia privilégií zjavne patrilo poskytovanie „asistentských“ pracovných miest rodinným príslušníkom a zneužívanie cestovných nákladov.

Okrem toho vyšetrovanie odhalilo 44 prípadov podvodov alebo krádeží, a to aj napriek tomu, že europoslanci boli podľa Transparency International za svoju prácu finančne dobre ohodnotení a s malým dohľadom.

„Bohužiaľ, manipulácia s príspevkami a výdavkami je obľúbenou zábavou mnohých poslancov Európskeho parlamentu,“ povedal Nick Aiossa, riaditeľ Transparency International EÚ.

Zistenia prichádzajú uprostred diskusie o etike a bezúhonnosti v úradoch, ktorá zúri v Európskom parlamente a jeho okolí od vypuknutia škandálu Katargate v decembri 2022. V rámci toho je niekoľko poslancov EP obvinených z prijímania veľkých množstiev hotovosti výmenou za poskytovanie politického vplyvu.

Odkedy sa Qatargate dostal na titulky novín, došlo k menším reformám, ale európska ombudsmanka Emily O’Reilly spochybnila ochotu Parlamentu riešiť to, čo sa považuje za „etické nedostatky“.

Aiossa uviedol, že medzi europoslancami je „rozsiahly problém s integritou“.

Poznamenal tiež, že to, čo povedal, bola „problematická kultúra v rámci Parlamentu“, ktorá „odvracia zrak“, keď sa objavia potenciálne zložité problémy.

FTM spolupracovala s novinármi z celej Európy na zhromažďovaní údajov o prípadoch, v ktorých boli menovaní poslanci EP, a pomocou týchto údajov vytvorila index „politickej integrity“ na kvantifikáciu takýchto problémov.

Zahrnuté boli iba prípady, keď existovali konkrétne dôsledky, ako sú sankcie, napomenutia alebo odsúdenia, alebo keď existovali „priznania alebo dôveryhodné zdroje“, ktoré podkopávajú zamietnutia.

Skúmané obvinenia by mohli siahať od korupcie – či už ide o úplatkárstvo a/alebo rodinkárstvo, podvody a krádeže finančných prostriedkov – až po konflikty záujmov prostredníctvom „darov“ a takzvaných vedľajších činností.

Skúmané bolo aj „zneužívanie moci, zneužívanie a manipulácia s informáciami, plytvanie a zneužívanie organizačných prostriedkov, nevhodné a neslušné správanie a pochybenia v súkromnej sfére“.

Pritom FTM uviedla, že chce dohliadať na problémy integrity v rámci parlamentu, pretože tvrdila, že relevantných údajov je málo.

„Opakovaním tejto štúdie o niekoľko rokov s rovnakou metodológiou je možné urobiť informovaný úsudok o tom, či sa integrita zlepšila alebo nie,“ uviedla spoločnosť.

Podľa FTM v minulom roku malo 108 poslancov Európskeho parlamentu splatiť viac ako 2 milióny eur v rokoch 2019 až 2022. Zistilo sa, že údajne zneužívali príspevky oficiálne poskytované svojim asistentom.

Opakujúce sa problémy, hovoria nezávislí pozorovatelia, spočívajú v tom, že poslanci EP majú všeobecnú imunitu voči mnohým trestným stíhaniam a členské štáty nie sú vždy tak prísne, ako by mohli byť, pokiaľ ide o možné nevhodné správanie.

Obáva sa, že sa môže stať, že sa europoslanci neobjavia na „radare“ alebo sa im podarí uniknúť previneniu jednoducho kvôli nedostatku oficiálneho záujmu.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/european-parliaments-dirty-secret-one-in-four-meps-compromised-researchers-claim/