Muskov čip prvýkrát implatovaný do mozgu

Muskov čip prvýkrát implatovaný do mozgu

Muskov čip prvýkrát implatovaný do mozgu 620 330 Doktor

Pokusy na opiciach boli katastrofou, no prvý človek teraz dostal mozgový čip od Muskovej spoločnosti Neuralink.

Elon Musk oznámil prelom na svojom sociálnom mediálnom portáli X. Prvý človek dostal implantát Neuralink – čip v mozgu. Ide o prvý mozgový implantát od založenia technologického start-upu „Neuralink“ v roku 2016.

Prvé výsledky neuronálnej aktivity u pacientov sú „sľubné“, oznámil Musk v pondelok. Minulý rok získala spoločnosť súhlas na testovanie od amerických úradov. Cieľ je jasný: čip by mal vytvoriť priame spojenie medzi mozgom a počítačom. Myšlienka je, že počítačové programy môžu byť spúšťané iba pomocou myšlienok. Musk tiež opakovane polemizuje o možnom vyliečení neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba.

Musk vysvetľuje ďalej: Prvými používateľmi budú tí, ktorí už nemôžu hýbať končatinami.“

Prirodzene, Neuralink je veľmi kontroverzný. Mnohí vnímajú technológiu ako transhumanistickú nočnú moru alebo naopak vlhký sen Klausa Schwaba. Iní, ako napríklad novinár Ian Miles Cheong, ktorý kritizuje Schwaba, to považujú za potrebné. Píše: „Mnoho ľudí si myslí, že táto technológia je šialená, ale Neuralink je pre ľudstvo jedinou cestou vpred, ak chceme držať krok s nárastom AI a obmedziť ho. Nechceme byť vydaní na milosť a nemilosť strojovej inteligencii.“

Tu je video s ukážkou toho, čo má mozgový implantát umožniť – to pravdepodobne vysvetľuje názov prvého produktu Neuralink, a to „Telepatia“:

Tvrdí to aj Musk. Rozhranie medzi mozgom a počítačom by bolo jediným spôsobom, ako by si ľudia mohli dlhodobo udržať moc nad strojmi, hovorí technický miliardár. O čom sa momentálne už nehovorí, je neúspešný experiment s opicami. 16 z 23 laboratórnych opíc zomrelo v experimentoch Neuralink v roku 2022.

Okrem Neuralinku na podobných projektoch pracujú aj ďalšie start-upy. Austrálska spoločnosť Synchron nainštalovala mozgový čip do pacienta už v júli 2022.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/30/erstmals-musk-chip-in-hirn-implantiert/