Biden obmedzuje vývoz LNG

Biden obmedzuje vývoz LNG

Biden obmedzuje vývoz LNG 620 330 Doktor

Biden obmedzuje vývoz skvapalneného zemného plynu

Predvolebný manéver Bidena, ktorý by mohol mať zásadný vplyv na Európu: USA obmedzujú vývoz LNG s odvolaním sa na klimatické dôvody.

Bidenova administratíva masívne obmedzuje export skvapalneného zemného plynu z USA. Toto bolo oznámené v piatok a ako to už často býva, argumentom je, že klimatická kríza si vyžaduje „naliehavý odklon od fosílnych palív“. Americkí analytici tiež očakávajú manéver predvolebnej kampane, ale to bude mať pravdepodobne vážne dôsledky, najmä pre EÚ.

Obmedzenie LNG

Nové zariadenia na export LNG už nebudú dostávať povolenia, podľa plánu z Bieleho domu. Biden vo svojom vyhlásení píše: „Toto zastavenie nových povolení na LNG robí klimatickú krízu tým, čím je: existenčnou hrozbou našej doby.“ Pikantné: V prípade vojny bude potom blokáda zrušená. Ďalej sa uvádza, že existuje výnimka pre „nepredvídané a okamžité núdzové situácie v oblasti národnej bezpečnosti “. V každom prípade, otvorená vojna medzi NATO a Ruskom by bola takou núdzovou situáciou.

O čo presne ide?

USA v súčasnosti vyvážajú v priemere 330 miliónov metrov kubických skvapalneného zemného plynu denne. To z nich robí svetového lídra. V prevádzke je sedem terminálov. V budúcnosti budú nové exportné terminály podliehať otvorenému preskúmaniu, „ktoré bude brať do úvahy vplyv na klímu a životné prostredie, ako aj na hospodárstvo“.

To zahŕňa plánované zariadenie Venture Global v Louisiane, ktoré by sa stalo najväčším terminálom v krajine. Klimatickí aktivisti ešte v decembri tlačili na Bidena, aby terminál zastavil.

V súlade s tým je Biden teraz chválený: „Je veľmi dôležité a vhodné, aby administratíva vykonala komplexnú kontrolu, aby skutočne pochopila vplyv vývozu zemného plynu a najmä rozširovania kapacity v súčasnosti,“ povedal Dan Lashof, riaditeľ neziskovej organizácie World Resources. Inštitút, povedal agentúre AFP.

Problém pre EÚ

Iné skupiny, ktoré profitujú z exportu, ako napríklad Independent Petroleum Association of America, sú prirodzene nahnevané. Vo vyhlásení uviedla, že plán posilní ruský vplyv na európskom trhu s plynom. Ako je známe, dovoz LNG do EÚ sa v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 zdvojnásobil, toto odvetvie odvtedy zažíva boom – a náklady na energie v Európe, najmä v Nemecku, stúpli.

Klimaticky hysterickí poslanci EÚ napísali Bidenovi, aby tento krok podporili, píše tlačová agentúra AFP. Uviedlo, že zatiaľ čo americký LNG pomohol kontinentu vyhnúť sa energetickej kríze vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu, členské štáty EÚ teraz znižovali svoje potreby plynu: „Európa by nemala byť využívaná ako zámienka na rozširovanie vývozu LNG, ktorý ohrozuje našu spoločnú klímu a má ničivé dopady na komunity v celých Spojených štátoch.

LNG z USA je nielen oveľa škodlivejší pre životné prostredie ako ruský plyn, ale aj klimatická bilancia C02 je zničujúca. Odkedy sa na pobreží usadili spoločnosti LNG, zásoby rýb klesli o 50 percent. „Obetujú rybársky priemysel pre petrochemický priemysel,“ povedal rybár z USA.

Ekonóm Phillip Pilkington to zhrnul: „USA prisľúbili Európe LNG po tom, čo obmedzila ruské nákupy. Boli klamaní. Politika kampane je dôležitejšia ako kľúčový spojenec. Biden sťahuje terminály LNG, aj keď katarský LNG musí ísť dlhou cestou kvôli útokom v Červenom mori. Európania vyzerajú ako úplní klauni.“ Dodáva, že USA majú plné ruky práce s dovozom surovín z Ruska. A to konkrétne urán na prevádzku vlastných jadrových elektrární. Predvolebná kampaň v USA by už teraz mohla mať vážny dopad na EÚ.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/26/biden-laesst-fluessiggas-exporte-einschraenken/