Alarmujúce! Nikdy predtým sa toľko ľudí nebálo povedať svoj názor

Alarmujúce! Nikdy predtým sa toľko ľudí nebálo povedať svoj názor

Alarmujúce! Nikdy predtým sa toľko ľudí nebálo povedať svoj názor 620 330 Doktor

Prieskumy potvrdzujú nebezpečný trend – či už v USA alebo v Nemecku: stále viac ľudí nechce otvorene povedať, čo si myslí. Vnímaná sloboda prejavu medzi Američanmi a Nemcami dosiahla najnižšiu úroveň od 50. rokov minulého storočia. To platí pre všetkých konzervatívcov. Jedným z hlavných dôvodov je mediálna klíma.

Najmä konzervatívci radšej mlčia o tom, čo si myslia. Getty

Päťdesiate roky minulého storočia sa v USA niesli v znamení McCarthyho éry. Charakterizovali ho konšpiračné teórie a prenasledovanie skutočných či údajných komunistov. A predsa: Vtedy sa podstatne viac Američanov cítilo slobodných a nebálo sa otvorene prejaviť svoje názory. V posledných rokoch tento podiel klesol na rekordne nízku úroveň.

Podiel Američanov, ktorí sa cítia neslobodní, sa strojnásobil

V roku 1954, počas éry mccarthizmu, len 13 percent Američanov cítilo, že nemôžu otvorene vyjadrovať svoje názory. Odvtedy sa tento podiel strojnásobil na 46 percent v roku 2020. Len v roku 2015 bol podiel opýtaných o niečo vyšší na úrovni 48 percent. Najväčší nárast nastal v roku 2000.

Tento veľmi znepokojujúci trend – najmä pre demokraciu – teraz potvrdzujú štúdie dvoch amerických výskumníkov Jamesa Gibsona, profesora politických vied na Stellenbosch University, a Josepha Sutherlanda z Washingtonskej univerzity.

Najmä konzervatívci radšej mlčia

Tendencia k autocenzúre je výraznejšia u konzervatívcov ako u ľavičiarov. Kľúčovým dôvodom je rastúca polarizácia, uvádzajú autori štúdie, ktorí svoje výsledky publikovali v „politologickom štvrťročníku“. Ako ďalšie príčiny uvádzajú úlohu „politickej korektnosti“ a rastúcu neznášanlivosť v krajine. Mnoho ľudí sa bojí, že ich nepochopia ľudia okolo nich – priatelia, rodiny, susedia. To je hlavná motivácia. Zdá sa, že vek, úroveň vzdelania, sociálna trieda a miesto bydliska nemali relevantný vplyv.

Joseph R. McCarthy v TV: Senátor z Wisconsinu sa preslávil svojimi falošnými obvineniami a konšpiračnými teóriami proti údajným komunistom v 50. rokoch. Getty

Rovnaký trend v Nemecku

K podobným výsledkom dospeli aj prieskumy v Nemecku. 44 percent opýtaných Nemcov nedávno uviedlo, že si musia dávať pozor na slobodu prejavu. Len 40 percent uviedlo, že môže slobodne vyjadrovať svoje názory. Ide o najnižšiu hodnotu od 50. rokov minulého storočia. Po páde múru v roku 1990 si 78 percent Nemcov stále myslelo, že môžu slobodne hovoriť.

Najnovší prieskum uskutočnil Allensbachov inštitút pre demoskopiu a inštitút pre výskum verejnej mienky Media Tenor.

Aj počas Merkelových rokov výrazne klesol pocit, že človek môže slobodne povedať, čo si myslí. Na snímke kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a televízna moderátorka Anne Willová (vpravo) APA/AFP/DPA/Rainer Jensen

Zelení akademici sa najmenej cítia neslobodní

Politická príslušnosť hrá zásadnú úlohu, oveľa viac ako v USA. Priaznivci AfD (62 percent) a FDP (57 percent) tvrdia, že sú v otázke slobody prejavu opatrní. U zelených je to len 19 percent. Vo všeobecnosti sú najmä zelení akademici presvedčení o slobode prejavu.

Podľa inštitútu pre výskum verejnej mienky Media Tenor má na vnímanú slobodu prejavu masívny vplyv najmä mediálna klíma.

Novinárka Julia Ruhs z Bayerischer Rundfunk nedávno kritizovala úlohu verejnoprávneho vysielania. „Dôvera obyvateľstva v médiá bola vážne narušená. „Platí to najmä pre službu verejnoprávneho vysielania, kde pracujem,“ sťažovala sa v stĺpčeku pre „Focus“. Teraz sa objavil akceptovaný jednotný názor, ktorému chce odporovať čoraz menej ľudí.

Zdroj: https://exxpress.at/alarmierend-noch-nie-hatten-so-viele-menschen-angst-ihre-meinung-zu-sagen/