Predohra v réžii Veľkého brata – Zasahovanie do volebného súboja

Predohra v réžii Veľkého brata – Zasahovanie do volebného súboja

Predohra v réžii Veľkého brata – Zasahovanie do volebného súboja 620 330 Andrew Korybko

Prečo sa The New York Times obáva indonézskeho prezidentského lídra?

Denník New York Times (NYT) minulý týždeň uverejnil článok o „Prečo tento prezidentský kandidát vzbudzuje obavy zo „smrti demokracie“, ktorý má vyvolať obavy z dôsledkov víťazstva ministra obrany Prabowa Subianta počas nadchádzajúcich prezidentských volieb 14-ho februára 2024.Podstatou článku je, že jeho účasť na Suhartovej diktatúre a údajnom, ale nikdy nepreukázanom porušovaní ľudských práv by mohli zasadiť smrteľnú ranu demokracii vo štvrtej najľudnatejšej krajine sveta, ak sa stane prezidentom.

Všetky prieskumy verejnej mienky za posledných niekoľko mesiacov naznačujú, že voľby pravdepodobne prejdú v júni do druhého kola medzi ním a Aniesom Baswedanom, ktorý je v Amerike vzdelaný liberálno-globalista, ktorý sa zaviazal implementovať zahraničnú politiku založenú na hodnotách, ktorá by predvídateľne viedla k problémom s Čínou. Nasledujúce hlasovanie preto predstavuje jasnú voľbu medzi dvoma protiľahlými platformami zahraničnej politiky, pretože Anies chce spojiť Indonéziu s Amerikou, zatiaľ čo Prabowo chce pokračovať vo svojej vyrovnanej čínsko-americkej orientácii.

Už koncom novembra bolo počuť varovné hlasy, že „Indonézia sa môže po nadchádzajúcich voľbách vo februári otočiť na Západ“, ktorej predchádzajúcu analýzu s hypertextovými odkazmi by si mal čitateľ prečítať v plnom rozsahu, aby sa dostal do kontextu, ak ho ešte nepozná. Postreh uvedený v tomto článku zostáva relevantný a bol rozšírený o dôveryhodnosť najnovším článkom NYT, ktorý šíril strach v súvislosti s Prabowom, konkrétne, že jeho víťazstvo zabráni Indonézii, aby sa ešte viac dostala pod vplyv USA.

To neznamená, že by bol protiamerický, ale len to, že bude pokračovať v pragmatickej zahraničnej politike prezidenta Joka „Jokowiho“ Widoda, spočívajúcej v multi-alianciou medzi Zlatou miliardou Západu vedenou USA, čínskoruskou dohodou a globálnym Juhom, podľa príkladu Indie za vlády premiéra Narendru Modiho. Takýto výsledok by si zachoval zdanie stability pozdĺž frontu Novej studenej vojny v juhovýchodnej Ázii, zatiaľ čo víťazstvo Aniesa by výrazne zmenilo vojensko-strategickú dynamiku v prospech USA.

Jedinou šancou, že sa dostane k moci po voľbách na úrovni len 25,47 % v porovnaní so 45,79 % ktoré momentálne podporujú Prabowo-a, je udržať si svoj úzky náskok 2,5 % pred bývalým guvernérom centrálnej Jávy Ganjarom Pranowom, a preto je potrebné, aby NYT zintenzívnil svoju kampaň na šírenie strachu pred nadchádzajúcimi februárovými voľbami. V takom prípade môže Západ maximálne posilniť kampaň proti momentálnemu lídrovi prieskumom v prvej tretine roka, až do júnového druhého kola v snahe vystrašiť Indonézanov, aby namiesto toho volili jeho proamerického rivala.

Falošným opisom možného súboja Prabowo-Anies ako voľba medzi diktatúrou a demokraciou namiesto multipolarity a unipolarity Západ dúfa, že ich preferovaný kandidát získa v najbližších mesiacoch dostatočnú podporu na to, aby aspoň čiastkové, ak nie celkové víťazstvo. S ohľadom na tento motív možno najnovší článok NYT o nadchádzajúcich voľbách považovať za nepriamu formu zasahovania, ktorej cieľom je očierniť Prabowa natoľko, že budúci mesiac nemusí byť schopný vyhrať už v prvom kole.

Inými slovami, ide o provokáciu informačnej vojny, ktorej cieľom je zmanipulovať predstavy voličov o poprednom kandidátovi do tej miery, bude potrebné druhé kolo volieb v lete, čo by potom mohlo dať Aniesovi šancu, že sa musí dostať k moci a pridružiť smerovanie Indonézie k Amerike, v priamej opozícii voči Číne. Pozorovatelia by mali túto krajinu pozorne sledovať, pretože od USA (ako sme už zvyknutí z iných kútov sveta) sa očakáva, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli ich preferovanému kandidátovi uskutočniť umelo vyrobený comeback proti prezidentskému lídrovi.

Andrew Korybko