Zelenského poradca: Pošlite Ukrajincov domov

Zelenského poradca: Pošlite Ukrajincov domov

Zelenského poradca: Pošlite Ukrajincov domov 620 330 Doktor

Zelenského poradca: Hostiteľské krajiny by teraz mali posielať ukrajinských utečencov domov.

Seriy Leščenko, poradca prezidenta Volodymyra Zelenského (45), vyzval hostiteľské krajiny na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, aby prestali podporovať ukrajinských utečencov. Už nie je dôvod na útek, mali by sa vrátiť domov.

Ukrajina sa už dlhší čas snaží presvedčiť svojich utečencov, aby sa vrátili. To však doteraz znamenalo desaťtisíce práceschopných mužov, ktorí opustili svoju krajinu, aby nemuseli ísť do vojny s Ruskom. Armáda prezidenta Zelenského má problémy s náborom.

Serij Leščenko vytiahol úplne nový tón, keď prišlo na pritiahnutie ľudí domov. Prezidentský poradca apeloval na krajiny prijímajúce utečencov, aby ich prestali podporovať: „Hostiteľské krajiny by to mali prestať robiť, aby sa mohli vrátiť domov,“ povedal pre švajčiarsky „Tagesspiegel“.

Kyjev vraj nie je bezpečný: „Nezmysel!“

Na otázku, či by návrat nebol pre utečencov uprostred vojny príliš riskantný, Leščenko odpovedal:
Samozrejme, že je to veľmi nebezpečné v mestách päť kilometrov od frontovej línie, ktoré môžu byť ostreľované delostrelectvom. Žije tam čoraz menej ľudí. Ale sú mestá vzdialené asi 30 až 40 kilometrov od frontu, kam sa ruské delostrelectvo nedostane, ako napríklad Kramatorsk, kde sa rodí nová ekonomika.“

Takéto mestá sú vojenskými uzlami. Pre mnohých vojakov by bolo dosť miest na ubytovanie aj nemocnice. Ale chceli mať aj možnosť ísť ku kaderníkovi, kúpiť si notebook či mobil. Bolo dosť miest rýchleho občerstvenia na hamburgery alebo sushi. Stavali sa nové hotely, kde bývali manželky vojakov, keď na pár dní navštívili svojich manželov. To všetko vytvára novú infraštruktúru a pracovné miesta.

Súčasnú situáciu v hlavnom meste Kyjev označuje za do značnej miery normálnu: „Ľudia sú tam rovnako mobilní ako pred vojnou. Miesta tých, ktorí utiekli, obsadili nováčikovia z vojnových oblastí: „V Kyjeve žijú tri milióny ľudí vrátane státisícov detí. Argument, že to nie je bezpečné, je nezmysel.“

Leščenko: „Strácame celú generáciu“

Navrátilci by nemuseli bojovať na fronte. Ale mohli by si kúpiť ukrajinské výrobky v supermarkete na Ukrajine a platiť nájom za byt v Kyjeve, využívať kliniky a lekárne a platiť dane, aby mohli byť financované školy. Vaše peniaze v ekonomike chýbajú. A situácia je čoraz zložitejšia, povedal prezidentský poradca pre „Tagesspiegel“.

Plat vojaka doteraz platilo šesť daňovníkov. Ukrajinci žijúci v zahraničí však odmietli podporovať armádu, pretože by neplatili dane a nakupovali spotrebný tovar.

Ešte osudnejšie pre Serija Leščenka: „Ich deti a mladí ľudia teraz chodia do škôl v európskych krajinách a čoraz viac sa integrujú. Takže pravdepodobnosť, že sa vrátia, je čoraz menšia. A strácame celú generáciu mladých ľudí.“

Zdroj: https://exxpress.at/selenskys-berater-gastlaender-sollen-ukrainische-fluechtlinge-jetzt-heimschicken/