Už žiadna hotovosť: Prví utečenci sú fuč

Už žiadna hotovosť: Prví utečenci sú fuč

Už žiadna hotovosť: Prví utečenci sú fuč 620 330 Doktor

Už žiadna hotovosť: Prví utečenci opúšťajú krajinu

Preč od hotovosti smerom k predplateným kartám: Na vidieku v spolkovej krajine Durínsko dostávajú utečenci platobné karty. „Chceme hotovosť,“ povedali nahnevane prví utečenci a opúšťajú krajinu.

Federálna a štátna vláda horlivo diskutujú o návrhoch. Kým ešte prerokúvali návrhy, nemecký regionálna radkyňa v Durínsku sa poponáhľala: Martina Schweinsburg (CDU) vydala začiatkom decembra 200 platobných kariet, teda predplatených kariet pre utečencov. „Bude dobitá len vtedy, ak sa osobne dostavíte na dobitie. Nejde o neprimerané obmedzenie. Zákon im ukladá povinnosť zdržiavať sa prvé tri mesiace len v okrese, do ktorého sú pridelení,“ vysvetlil politik v rozhovore pre „Bild“.

Schweinsburg chce zabrániť tomu, aby sa utečenci s peniazmi od štátu vyparili. Všetkých 750 utečencov by malo mať do konca januára svoju kartu.

Oblasť Greiz v Durínsku bola prvá, ktorá zaviedla platobnú kartu.givve voucher systems GmbH

“Chceme hotovosť”

„Platobná karta oddelí zrno od pliev. Každému, kto je skutočne na úteku, nezáleží na spôsobe platby,“ zdôraznila aj v rozhovore pre Bild Dagmar Pöhland, vedúca podpory utečencov.

Martina Schweinsburg IMAGO

A ďalej: „Väčšina utečencov akceptuje zmenu a sú radi, že vôbec niečo dostanú. V decembri však 15 utečencov povedalo: „Nechceme kartu, chceme hotovosť“ a krátko nato odišli.

„Nálada je veľmi horúca”

Nálada v krajine je veľmi horúca. Nemáme žiadne bezplatné sociálne byty z dôvodu prenájmu pre žiadateľov o azyl. Nie je preto dobré, ak chodia s niekoľkostoeurovými bankovkami v peňaženke.

Predplatené karty majú oproti poukážkam aj niekoľko výhod: Kredit sa aj pri vrátení tovaru nevypláca v hotovosti, ale pripisuje sa späť na kartu. Úrad je tiež schopný v prípade potreby kredit na karte odúčtovať alebo dokonca kartu zablokovať.

Zdroj: https://exxpress.at/kein-bargeld-mehr-erste-fluechtlinge-verlassen-das-land/